سرعت تنها دستاورد 5G نیست!
۷ کار باورنکردنی که می‌توانید با 5G انجام دهید
شاید بتوان بازگشت دوباره تلفن 17 ساله نوکیا 3310 را یکی از پدیده‎های شگفت‌انگیز کنگره جهانی موبایل امسال دانست، اما بدون شک نسل آینده فناوری ارتباطات موبایل (5G) را می‎توان پر سرو‌صداترین موضوع این رویداد سالیانه دانست. تحولات 5G بسیار فراتر از افزایش سرعت اتصال است. تلفیقی از سرعت، پاسخ‌دهی و انتقال، بستری لازم برای پیشرفت سایر فناوری‎های مطرح از قبیل خودروهای خودران، روبات‎های پرنده، واقعیت مجازی و اینترنت اشیا را فراهم می‎کند.

در بالای غرفه کوال‎کام این تبلیغ خودمایی می‎کرد: «5G: توسط شرکتی که 3G و 4G را به شما عرضه کرد.» چند قدم جلوتر که می‎رفتید با تبلیغات اینتل در مورد مزایای 5G مواجه می‎شدید. یک راهرو از یک سالن هم تماما به معرفی مزایای این فناوری اختصاص داده شده بود. سامسونگ نیز در کنفرانس خبری خود علاوه بر معرفی تبلت‎های جدیدش، در مورد 5G هم گفتگو می‎کرد.

مطلب پیشنهادی

سامسونگ روتر خانگی 5G معرفی کرد
در کنفرانس خبری MWC 2017

گفتگو پیرامون فناوری 5G یک سالی است که آغاز شده است و حالا سرانجام نتایج این تحقيقات و توسعه به بار نشسته است. این فناوری با اتصال همه چیز اطراف ما به یک دیگر تحت شبکه‎ای که بیشتر از 100 برابر سريع‎تر از ارتباطات مخابراتی حال حاضر ما و 10 برابر سريع‎تر از پرسرعت‎ترین خدمات پهنای باند خانگی فعلی است، وعده تغییر زندگی می‎دهد. اما تنها سرعت نیست که در این فناوری مطرح می‎شود. اگر چه حرکت از 3G  به سمت 4G LTE با موضوع اتصال سریع‎تر همراه بود، اما تحولات 5G بسیار فراتر از این است. تلفیقی از سرعت، پاسخ‌دهی و انتقال، بستری لازم برای پیشرفت سایر فناوری‎های مطرح از قبیل خودروهای خودران، روبات‎های پرنده، واقعیت مجازی و اینترنت اشیا را فراهم می‎کند. جفرسون ونگ از IBB Consulting می‎گوید: « اگر شما تنها به فکر سرعت باشید، سایر توانایی‎های فوق العاده این فناوری را نخواهید دید.»

خبر بد این که 5G هنوز تا رسیدن به دست مصرف کننده فاصله دارد و خود این صنعت نیز در حال رفع موانع پیرامون جزئیات این فناوری است. اما خبر خوب این است که این احتمال وجود دارد که زودتر از آنچه ما تصور می‎کنیم شاهد عرضه آن باشیم.

در ادامه مواردی از کاربردهای فناوری 5G را بررسی خواهیم کرد.

جراحی از راه دور

علاوه بر موضوع سرعت، بزرگترین مزیت 5G زمان تاخیر کم یا وقفه کوتاه بین ارسال درخواست به شبکه از طرف یک دستگاه و دریافت پاسخ از آن است. اگرچه چندان قابل ملاحظه نیست اما یک وقفه در شبکه‎های 4G LTE وجود دارد که 5G عملا آن را حذف می‎کند. این به این معنا است که در آینده دیگر لازم نیست یک جراح با بیمار خود در یک اتاق عمل باشد.

شرکت اریکسون با همکاری با استارت‎آپ NeuroDigital Technologies و جمعی از پزشکان کالج سلطنتی لندن از یک بیمار ساختگی برای نمایش دادن نحوه انجام یک جراحی با استفاده از هدست واقعیت مجازی و دستکش‎های مخصوص برای کنترل بازوی یک روبات که کار جراحی واقعی را در مکان دیگری انجام می‎دهد، استفاده کردند. این دستکش به چند موتور بازخورد لمسی مجهز است که وقتی شما به اندام‎های این بیمار ساختگی دست می‎زنید به لرزه در می‎آید و این حس را در شما ایجاد می‎کند که گویی واقعا آن را لمس کرده‎اید.

این شرکت‎ها نام این ایده را «اینترنت مهارت» گذاشته‎اند زیرا شما را قادر می‎سازد تا مهارت و توانایی خود را از راه دور و به صورت بلادرنگ با استفاده از روبات و بازخورد لمسی منتقل کنید. بدون یک اتصال 5G بلادرنگ امکان انجام چنین کاری میسر نخواهد شد.

اینترنت قابل لمس

امکان جراحی از راه دور تنها نمونه‎ای از امکان لمس از راه دور تحت شبکه 5G است. با قابلیت بازخورد لمسی، شما قادر خواهید بود حس لامسه را منتقل کرده و تجربه حس دیدن ویدیو و شنیدن صدا را ارتقا بخشید.

یکی دیگر از شبیه‌سازی‎های اریکسون شما را روی صندلی راننده اتومبیلی می‎نشاند که 50 کیلومتر دور از شما قرار دارد. به لطف سیستم بازخورد تعبیه شده در این صندلی شما می‎توانید سرعت گرفتن خودرو و دست اندازهای موجود در جاده را حس کنید.

نماینده شرکت Sprint Chief Technology، جان ساو در یک مصاحبه خبری گفت: «به منظور لمس و حس کردن اشیایی که کیلومترها از شما دور هستند، به تاخیر کوتاه نیاز دارید.» چنین قابلیتی کاربردهای زیادی از جمله، نظارت‎های انسانی و مونتاژ روباتیک را برای این صنعت به همراه خواهد داشت. مدیر ارشد فناوری اریکسون می‎گوید :«برای اولین بار است که این شبکه به چنین سرعت باورنکردنی دست پيدا می‎کند.»

خودروهای خودران

در حالی که شرکت‎هایی مثل گوگل و اووبر مشغول تحقيقات در مورد فناوری خودروهای خودران هستند، خیلی‎های دیگر در این صنعت معتقدند بدون در اختیار داشتن یک شبکه 5G نمی‎توان به یک وسیله نقلیه خودکفا دست پيدا کرد. تنها یک شبکه با قابلیت پاسخ‌گویی فوری با پوشش فراگير قادر خواهد بود این امکان را برای اتومبیل‎ها فراهم کند تا بتوانند با یک دیگر و سنسورهای تعبیه شده در گوشه و کنار شهر (از لامپ‎های نصب شده در خیابان‎ها تا ایستگاه‎های سوخت رسانی) ارتباط برقرار کنند.

معاون واحد برنامه ریزی شبکه شرکت ورایزون، آدام کوپر در یک مصاحبه خبری گفت: «تنها اتومبیل‎ها نیستند که از این شبکه بهره‎مند خواهند شد، طراحی شهری و فناوری‎های مرتبط با آن نیز از این مزایا سود خواهند برد.»

روبات‎های پرنده

فناوری 5G توانایی روبات‎های پرنده را نیز ارتقا خواهد داد. مدیر توسعه بازار شرکت اینتل، لین کامپ، پرواز یک روبات پرنده مجهز به دوربين فیلمبرداری بر فراز یک چاه حفاری نفت را مثال می‎زند. چنین شبکه‎ای امکان کنترل کامل این روبات پرنده در حالی که مشغول ارسال ویدیوی با کیفیت هم هست را فراهم می‎کند.

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی به عنوان یک پدیده بزرگ در کنگره جهان موبایل سال گذشته مطرح شد. اما امسال تنها تغییرات اندکی در سخت افزار این فناوری آن هم تنها توسط سامسونگ معرفی شد. حالا واقعیت مجازی به یک ابزار کمکی برای فیلم سازان تبدیل شده است و در فستیوال فیلم اخیر ساندنس به وضوح دیده می‎شد.

اغلب جنبه‎های پرداخته شده به واقعیت مجازی در کنگره جهانی موبایل امسال مربوط به قابلیت‎های 5G در راه ارتقای کیفی واقعیت مجازی بود. امکاناتی که شما در آن قادر خواهید بود به طور زنده با دنیای مجازی در ارتباط بوده و به گفتگو بپردازید. مدیر ارشد عملیاتی Sprint، گانتر اوتندورفر می‎گوید انتظار دارد در آینده‎ای نه چندان دور سبک بازی‎های قدیمی‎ را در محیط واقعیت مجازی ببیند.

تضمين کیفیت

آیا می‎خواهید مطمئن باشید که همیشه از یک اتصال با ثبات برخوردار هستید؟ احتمالا 5G می‎تواند این خواسته شما را برآورده کند. خیلی از شرکت‎های مخابراتی از قبل هم در قراردادهای ارائه خدمات خود گزینه‎ای برای تضمین ارائه یک اتصال پایدار برای مصارف تجاری حیاتی و کاربردهای خاص را لحاظ کرده‎اند. اما در یک شبکه 5G ارتباطات به اندازه‎ای هوشمند خواهد بود تا یک اتصال قابل اطمینان را برای کاربران تضمين کند. البته مسلما نباید انتظار داشت چنین خدماتی ارزان قیمت باشد.

پهنای باند خانگی

مطمئنا کاربردی‎ترین جنبه استفاده از 5G جایگزینی آن با خدمات اینترنت خانگی فعلی است. خدمات جدیدی که قرار است در آینده‎ای بسیار نزدیک اجرایی شود. همین حالا هم شرکت‎های ورایزون و  AT&T مشغول انجام آزمايشات تحقيقاتی در این زمینه هستند.

مسلما تلفن‎ها نیز به نشان تجاری 5G مجهز خواهند شد. مدیر ارشد اطلاعات و معماری فناوری شرکت ورایزون، راجر گارننی با کنایه اعلام كرد که سال آینده با یک تلفن 5G به بارسلونا بازمی‎گردد. اگر چه ممکن است چنین حرفی کمی‎ بلندپروازانه به نظر برسد، اما گارننی و باقی دست اندرکاران این صنعت سخت در تلاش هستند تا آن را عملی کنند.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟