پرونده ویژه

نقشه‌برداری از داده‌ها شامل مجموعه دستورالعمل‌هایی است که اطلاعات یک یا چند گروه از داده‌ها را جمع‌آوری و در یک طرح و الگوی واحد ادغام می‌کند تا پیاده‌سازی محاوره‌ها ساده‌تر شده و اشراف کاملتری روی داده‌ها به وجود آید. به ندرت پیش می‌آید که دو منبع داده‌ای از یک الگوی مشابه پیروی کنند. بنابراین وقتی می‌خواهید چند منبع داده را درون یک انبار داده ترکیب کنید، مجبور هستید از طریق نقشه‌برداری از داده‌ها منابع داده‌ای را به یکدیگر مرتبط کنید. این رویکرد شامل نشان دادن مکانی است که داده‌های مشابه با یکدیگر وجه اشتراک دارند و در ادامه واکاوی این موضوع که چه کاری می‌توان با اطلاعات جدید، تکراری و متناقض انجام داد.
‌بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای و غیر‌رابطه‌ای چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
20 مهر 1399
یکی از مهم‌ترین کاربردهای کامپیوترهای شخصی ذخیره‌سازی اطلاعات است. روش‌های طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت‌های ذخیره‌سازی تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند، اما در نهایت کامپیوترها به سخت‌افزارهایی برای ذخیره‌سازی، پردازش و دسترسی به اطلاعات نیاز دارند. مهم نیست از یک سرور قدرتمند، کامپیوتر شخصی یا حتا یک تبلت برای انجام فعالیت‌های کاری خود استفاده کنید، در تمامی موارد برنامه‌های کاربردی نصب شده روی این سامانه‌ها به فضایی برای ذخیره‌سازی اطلاعات کاربردی و دسترسی دوباره به آن‌ها نیاز دارند. حتا یک بازی کامپیوتری اطلاعات پیکربندی و ذخیره‌سازی مراحل پیشرفت بازی را در قالب فایل‌هایی روی هارددیسک ذخیره می‌کند تا در مراجعه بعدی با استناد به این فایل‌ها به کاربر اجازه دهد ادامه بازی را از سر بگیرد.
در این مقاله با یکی از تهدیدات بزرگ پیرامون شبکه‌های کامپیوتری که Hidden Network نام دارد آشنا می‌شویم. شبکه پنهان یک اصطلاح کلی است که به موضوعات مختلفی حول محور شبکه‌های کامپیوتری اشاره دارد. در این مقاله مفهوم شبکه پنهان به تجهیزات یو‌اس‌بی همچون حافظه‌های فلش اشاره دارد که ممکن است به کامپیوترهای تحت شبکه یا زیرشبکه‌های یک سازمان متصل شوند و به این شکل بدافزارها را به زیرشبکه‌ها و شبکه اصلی تزریق کنند. شبکه‌هایی که ممکن است به لحاظ فیزیکی یا منطقی ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند.
در حالت کلی، بانک اطلاعاتی به مجموعه‌ داده‌های ساخت‌یافته، منظم و طبقه‌بندی اشاره دارد که در قالب ستون‌ها و ردیف‌هایی که به آن‌ها رکورد‌های اطلاعاتی گفته می‌شود در بانک‌اطلاعاتی ذخیره می‌شوند. دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی عمدتا از طریق سامانه مدیریت پایگاه داده انجام می‌شود. سامانه مدیریت پایگاه داده مجموعه‌ای یکپارچه از ابزارهای کاربردی است که به سرپرستان بانک اطلاعاتی یا توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد به یک یا چند پایگاه داده رابطه‌ای یا غیر رابطه‌ای متصل شده و به واکشی اطلاعات بپردازند.
برای انتخاب یک پایگاه داده (Database) درست به چه نکاتی باید دقت کنیم؟
26 شهريور 1399
اولین گام مهم قبل از شروع ساخت یک بانک‌اطلاعاتی انتخاب گزینه مناسب است. بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای، غیر رابطه‌ای، گراف‌محور، شی‌محور، شبکه‌ای‌محور و غیره هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما مهم انتخاب گزینه‌ای است که بیشترین هم‌گرایی را با نظریه CAP داشته باشد. نظریه CAP سرنام Consistency-Availability-Partition tolerance می‌گوید برای یک سامانه کامپیوتری توزیعی این امکان وجود ندارد که همزمان به سه اصل سازگاری (Consistency)، دسترس‌پذیری (Availability) و آستانه تسهیم/ تقسیم داده‌ها (Partition tolerance) دسترسی داشته باشد. در یک سامانه توزیعی سامانه‌های مختلف به شکل خودکار و توسط یک شبکه کامپیوتری با یکدیگر در ارتباط و به دنبال رسیدن به یک هدف مشترک هستند. یک برنامه کامپیوتری شبیه به یک بانک‌اطلاعاتی که در یک سیستم توزیعی اجرا می‌شود، یک برنامه توزیعی نام دارد. به فرآیند نوشتن چنین برنامه‌هایی برنامه‌نویسی توزیعی می‌گویند.
درمان‌گری که برنامه‌نویس شد
14 شهريور 1399
دِیو هوور برنامه‌نویس، مؤسس بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی، درمان‌گر خانواده (Family therapy) و مشاور شرکت‌های توسعه نرم‌افزار به برنامه‌نویسان پیشنهاد می‌کند برای بهتر دیدن شدن در بازار به شدت رقابتی برنامه‌نویسی به نکات مهمی دقت کنند. همچنین، به کسب‌وکارها پیشنهاد می‌کند به فکر شکوفاسازی و پرورش استعدادهایی باشند که درون مجموعه‌های آن‌ها حضور دارند. او می‌گوید: «توسعه‌دهندگان برجسته برای کسب موفقیت در کار خود از مهارت‌های فنی و تجارب زندگی استفاده می‌کنند.» بد نیست بدانید، دیو هوور تنها بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Red Squirrel (شرکت تولیدکننده نرم‌افزار‌های سفارشی) نیست، او در زمینه کدنویسی و نویسندگی دستی بر آتش داشته و هم‌بنیان‌گذار یکی از بزرگ‌ترین بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی، Dev Bootcamp است.
نکات مهمی که برنامه‌نویسان باید در مورد سامانه‌های مدیریت داده‌های کلیدی بدانند
10 شهريور 1399
یکی از ویژگیهای مهم عصر جدید، تولید سریع حجم زیادی از داده‌های متجانس و غیر متجانس است که عمدتا از اصطلاح سیلاب داده‌ها برای توصیف آن‌ها استفاده می‌شود. تاثیر این سیلاب بر کسب‌و‌کارها کاملا ملموس است. به همین دلیل تنها با مدیریت جامع، فراگیر و هدفمند این سیلاب داده‌ها است که می‌توان از آن‌ها در جهت ارزش‌گذاری کسب‌وکار استفاده کرد. اگر در گذشته حجم زیاد داده‌های تولیدی وجه تمایز یک شرکت از دیگری بود، اکنون این‌گونه نیست و تنها شرکت‌هایی که می‌دانند چگونه باید از داده‌های تولید شده استفاده کنند و چگونه استراتژی‌های راهبردی را بر مبنای این داده‌ها تدوین کنند، متمایز از شرکت‌های دیگر خواهند بود. بدون تردید تعریف و عملیاتی کردن یک برنامه جامع مدیریت داده با هدف تبدیل داده‌ها به یکی از داراییهای مهم و ارزشمند شرکت یکی از اقدامات اساسی برای حرکت به سمت یک کسب‌وکار داده محور است. شناسایی و مدیریت داده‌های حیاتی برای هر کسب‌و‌کاری الزامی‌ است و می‌بایست در اولویت قرار گیرد، زیرا این داده‌ها بین واحدهای مختلف کسب‌وکار، فرآیندها و سیستمها به‌اشتراک گذاشته می‌شوند و هرگونه تلاش در جهت به‌کارگیری هدفمند این داده‌ها دستاوردها و مزایای متنوعی را به دنبال خواهد داشت.
چگونه با MQL برای بورس برنامه‌نویسی کنیم؟
08 شهريور 1399
نرم‌افزارها به مالکان پیشنهاد می‌دهند سهامی را برای مدت زمانی بسیار کوتاه خریداری کنند و در چه ساعت، دقیقه و حتا ثانیه‌ای آن‌را به فروش برسانند تا به سودآوری برسند. به‌طور مثال، شخصی ممکن است در یک بازه تنها 8 دقیقه‌ای و بر مبنای یک خرید کاملا محدود سودی معادل 20 هزار تومان به‌دست آورد. با این توصیف چه زبانی برای ساخت یک چنین ابزارهای تحلیل‌گیری مفید است؟ MQL ابزار مناسب برای انجام این‌کار است.
یادگیری برنامه‌نویسی به یک ضرورت برای متخصصان امنیت سایبری
01 شهريور 1399
برخی مواقع، شرایط ایجاد می‌کند کارشناسان امنیتی برای حل مشکلات دست به‌کار شوند و راه‌حل‌هایی برای رفع رخنه‌های امنیتی ابداع کنند. به‌طور مثال، در برخی از سازمان‌ها یکسری بازرسی‌های امنیتی باید به شکل روزانه انجام شوند و این احتمال وجود دارد که دپارتمان امنیتی موفق نشوند در یک روز تمامی بازرسی‌ها را انجام داده و چک‌لیست‌های مربوطه را آماده کند، در چنین شرایطی خودکارسازی وظایف از طریق ساخت اسکریپت‌ها یا برنامه‌های سفارشی از بروز یک چنین اشتباهاتی پیشگیری می‌کنند.
جاوا یک زبان برنامه‌نویسی سازمانی همچنان مقتدر
27 مرداد 1399
زبان برنامه‌نویسی جاوا بیست و پنجمین سالگرد حضور خود در دنیای فناوری را جشن گرفت. 23 می‌ 2020 بیست و پنج سال از زمانی می‌گذرد که شرکت سان مایکروسیستمز (Sun Microsystems ) برای اولین بار جاوا را به دنیا معرفی کرد. این زبان برنامه‌نویسی حتا با وجود رقبای قدرتمندی مثل پایتون و Go همچنان نزد سازمانها و شرکتهای بزرگ محبوب باقی مانده و توسعه‌دهندگان نرمافزار هنوز هم به آن وفادار هستند و به صورت گستردهای از آن استفاده می‌کنند. جاوا همچنان در مسیر پیشرفت قرار داد و به‌طور منظم قابلیتهای کاربردی به آن اضافه می‌شود. همین موضوع باعث شده توسعه‌دهندگانی که سالیان متمادی است از جاوا استفاده می‌کنند تمایلی به ترک آن نداشته باشند. قابلیتهای کاربردی ارائه شده توسط این زبان به اندازهای زیاد و متنوع هستند که اجازه می‌دهند از جاوا برای ساخت سامانه‌های نرم‌افزاری در مقیاس بزرگ استفاده کرد.
برنامه‌نویسان چگونه یک سیستم هوش مصنوعی را طراحی می‌کنند؟
25 مرداد 1399
در دنیای پیچیده و پرهیاهوی امروز، سازمان‌ها و کسب‌و‌کارهای مختلف به فناوری‌هایی نیاز دارند که بهره‌وری را افزایش دهد. به همین دلیل توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای سازمانی در تلاش هستند تا هوش مصنوعی را به برنامه‌های کاری خود اضافه کنند و الگوریتم‌های هوشمندی را برای خودکارسازی وظایف طراحی کنند.
چرا یادگیری برنامه‌نویسی برای مهندسان شبکه یک ضرورت است؟
24 مرداد 1399
اواخر دوران تحصیلم در دانشگاه زمانی که برای اولین بار در یک جلسه مصاحبه شرکت کردم، مصاحبه‌کننده از من پرسید دوست دارم در کدامیک از این مسیرها گام بردارم: "مهندس شبکه" یا "توسعه‌دهنده نرم‌افزار"؟ پاسخ دادم به هر دو موضوع علاقه دارم و در مورد آن‌ها مطالعه کرده‌ام، به همین دلیل به دنبال احراز شغلی هستم تا بتوانم از هر دو مهارت استفاده کنم، زیرا به هر دو موضوع علاقه دارم. مصاحبه‌کننده پاسخ داد كه تفاوت محسوسی بين مشاغل مهندسي شبكه و توسعه‌دهنده نرم‌افزار وجود دارد و هر دو به مجموعه مهارت‌هاي کاملا متفاوتی نیاز دارند. مصاحبه‌کننده اصرار داشت كه من یکی از این دو عنوان شغلی را انتخاب کنم و در نتیجه "مهندسی شبکه" را انتخاب كردم. در آن زمان، صحبت‌های مصاحبه‌کننده کاملا درست بود و مهارت‌های کلیدی موردنیاز یک مهندس شبکه در مقایسه با یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار متفاوت بود. من نمی‌دانم اکنون از چند متقاضی کار و به ویژه دانشجویان چنین سوالی پرسیده می‌شود و چند نفر آرزو می‌كنند شغلی وجود داشته باشد كه به هر دو مهارت نیاز داشته باشد. برای من هر دو حوزه کاملا جذاب و سرشار از اطلاعات مفید و بی پایان هستند.
پیاده‌سازی مدل‌های هوشمند با هدف مقابله با بیماری‌های فراگیر در آینده
21 مرداد 1399
در شش ماهه نخست سال میلادی، جهان با شیوع اپیدمی کووید 19 روبرو بود و تازه‌ترین اخبار سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌دارد، حتا پس از شناسایی داروی کووید 19، بازهم ویروس کرونا وجود خواهد داشت. مارک رایان مدیر اجرایی فوریت‌های بهداشتی سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه 24 اردیبهشت ماه در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «هیچ متخصصی نمی‌تواند زمان از بین رفتن این بیماری و این‌که آیا کووید 19 به‌طور کامل ناپدید خواهد شد یا همچنان وجود خواهد داشت را پیش‌بینی کند. اگر دارویی کارآمد برای مقابله با کووید 19 پیدا کنیم و بتوانیم داروی فوق را به ‌دست تمام مردم برسانیم، بارقه‌هایی از امید وجود خواهد داشت.»
فناوری‌های هوشمند بازوی کمکی پزشکان
19 مرداد 1399
نتایج تحقیقات و آزمایش‌های انجام گرفته در کشورهای مختلفی همچون انگلستان و ایالات متحده نشان می‌دهد که هوش مصنوعی می‌تواند علایم هشداردهنده بیماری‌ها را خیلی سریع‌تر از خود بیماران تشخیص دهد. لی کامینسکی پزشک عمومی و نویسنده کتاب‌های پزشکی که برنده جوایزی همچون The Asher Award شده معتقد است این فناوری می‌تواند عصر جدیدی در حوزه بهداشت و سلامت رقم بزند.
تاثیر ابزارهای هوشمند  بر کنترل شیوع بیماری‌های فراگیر
15 مرداد 1399
کووید ۱۹ که اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی شناسایی شد به ما هشدار داد برای مقابله با بیماری‌ فراگیر بعدی باید از هم اکنون آماده شویم. از آن‌جایی که هوش مصنوعی نوید یک رویکرد پیشگیرانه جدید در مراقبت‌های بهداشتی را داده، شرکت‌ها به فکر ساخت ابزارهای هوشمندی افتاده‌اند که بر پایه الگوریتم‌های یادگیری ماشین بتواند در مدت زمان کوتاهی داده‌ها را تحلیل کرده و به افراد مسئول در اخذ تصمیمات سریع کمک کند. الگوریتم‌های هوشمندی که توسط شرکت‌هایی همچون بلودات طراحی شدند در کارآزمایی تشخیص شیوع کووید 19 و خط سیر حرکتی آن عملکرد درخشانی از خود نشان دادند و به درستی موفق شدند مسیر شیوع ویروس در جهان را تشخیص دهند. با این حال، به نظر می‌رسد در سایر بخش‌های علم پزشکی همچون مراقبت‌های بهداشتی به ابزارهای هوشمندی نیازی داریم که بر پایه مدل‌های مبتنی بر یادگیری فعال از داده‌های چند وجهی و چند حالتی استفاده کنند.
چگونه با کمک یادگیری ماشین  به جنگ کووید 19 برویم
12 مرداد 1399
همه گیری‌های ویروسی یک تهديد جدی است، با این حال مهم است به این نکته دقت کنیم که کووید 19 اولین و آخرین مورد نخواهد بود. تاثیر مخرب کووید 19 بر اقتصاد جهانی باعث شد در رویکردی جدید کشورهای مختلف دانسته‌های خود در مورد این ویروس را با یکدیگر به‌اشتراک قرار دهند. صدها گروه تحقيقاتی در گوشه و کنار جهان داده‌ها و راهکارهای ابداعی خود را با یکدیگر به‌اشتراک می‌گذارند تا سریع‌تر و دقیق‌تر به نتیجه برسند. جمع‌آوری اطلاعاتی هر چند مختصر و به‌اشتراک‌گذاری نتایج تحقيقات نه تنها به خاتمه هرچه سریع‌تر شیوع این بیماری کمک می‌کند، بلکه ما را برای رویارویی با همه‌گیری بعدی آماده‌تر می‌کند. در ادامه بررسی خواهیم کرد که چگونه یادگیری ماشین در این راه به ما کمک می‌کند.

صفحه‌ها

اشتراک در پرونده ویژه
توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال