برنامه نویسی

پایتون یکی از پر کاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی است. خوانایی و کوتاه‌نویسی دستورات باعث شده تا توسعه‌دهندگان از پایتون برای انجام پروژه‌های مختلف استفاده کنند. در این مطلب به معرفی چند ترفند کاربردی می‌پردازیم که در زمان کدنویسی به شما کمک می‌کنند.
یکی از رایج ‌ترین سوالاتی که در این باره پایتون مطرح می‌شود این است که بهترین راه برای یادگیری این زبان برنامه نویسی چیست؟ اولین قدم در یادگیری هر نوع زبان برنامه نویسی این است که مطمئن شوید نحوه یادگیری آن را متوجه شده‌اید. آگاهی از نحوه یادگیری، مسلما حیاتیترین مهارت در برنامه نویسی کامپیوتر است. تداوم در یادگیری یک زبان جدید، تمرین آن و مشارکت در پروژه های عملی بسیار حیاتی است.
کمتر زبان برنامه نویسی است که می‌تواند از نظر سرعت و قدرت در سطح ماشین با زبان C رقابت کند. این شعاری است که 50 سال پیش مطرح بود، و امروز هم واقعیت دارد. اما کدنویسی با این زبان همچون راه رفتن روی لبه تیغ است. اگر مراقب نباشید همین زبان قدرتمند برایتان دردسر ساز خواهد شد.
Python 3.9 به تازگی منتشر شده که شامل تغییرات قابل توجهی هم در قابلیتهای این زبان برنامه نویسی و هم در نحوه توسعه آن بوده است. در چند سال گذشته محبوبیت پایتون افزایش یافته و استفاده از آن در حوزه‌های که به سرعت در حال پیشرفت هستند مانند علم داده و یادگیری ماشین بسیار چشمگير بوده است. این پروژه با تمام توان تلاش می‌کند تا نیازها و درخواستهای جدید را پوشش دهد.
زبان‌های برنامه‌نویسی سی، سی‌پلاس پلاس و سی شارپ از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی حال حاضر هستند که برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. تقریبا بخش عمده‌ای از نرم‌افزارها و چهارچوب‌های مهمی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم توسط این زبان‌ها نوشته شده‌اند. به ویژه زبان سی که قدمتی زیاد دارد و بخش‌هایی از سیستم‌عامل لینوکس نیز با این زبان نوشته شده است. زبان سی‌شارپ نیز در قلب ASP.Net به توسعه‌دهندگان وب کمک می‌کند برنامه‌های وب‌محور قدرتمندی با این زبان طراحی کنند، هرچند امکان ساخت برنامه‌های دیگری نیز با این زبان فراهم است.
جاوا و پایتون دو زبان برنامه‌نویسی محبوب و پر کاربرد این روزهای دنیای فناوری هستند. به‌طور معمول، برنامه‌نویسان جاوا را یک زبان مخصوص ساخت برنامه‌های سازمانی در مقیاس بزرگ و زبانی کارآمد برای ساخت برنامه‌های اندرویدی توصیف می‌کنند. در نقطه مقابل پایتون قرار دارد که تقریبا در هر صنعتی به اشکال مختلف و به ویژه در دنیای برنامه‌نویسی الگوریتم‌های هوشمند از آن استفاده می‌شود. جالب آن‌که هر دو زبان انتخاب اول دانشگاه‌های مختلف سراسر جهان برای آموزش برنامه‌نویسی هستند و پس از آن زبان‌های دیگری همچون سی‌پلاس‌پلاس و سی شارپ آموزش داده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به‌طور اجمالی نقاط قوت هر یک از این دو زبان را بررسی کنیم.
اسکالا (Scala) یک زبان برنامه‌نویسی کاربردی است که از پارادایم‌های شیءگرایی و تابعی پشتیبانی می‌کند. اسکالا زبانی است که بهترین شکل از گسترش‌پذیری را ارائه می‌کند تا توسعه‌دهندگان بتوانند برای ساخت نرم‌افزار‌های گسترش‌پذیری به شیوه چابک و به دور از مشکلات رایج از آن استفاده کنند.
در حالت کلی، بانک اطلاعاتی به مجموعه‌ داده‌های ساخت‌یافته، منظم و طبقه‌بندی اشاره دارد که در قالب ستون‌ها و ردیف‌هایی که به آن‌ها رکورد‌های اطلاعاتی گفته می‌شود در بانک‌اطلاعاتی ذخیره می‌شوند. دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی عمدتا از طریق سامانه مدیریت پایگاه داده انجام می‌شود. سامانه مدیریت پایگاه داده مجموعه‌ای یکپارچه از ابزارهای کاربردی است که به سرپرستان بانک اطلاعاتی یا توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد به یک یا چند پایگاه داده رابطه‌ای یا غیر رابطه‌ای متصل شده و به واکشی اطلاعات بپردازند.
الگوی برنامه‌نویسی که برخی منابع به آن پارادایم برنامه‌نویسی می‌گویند به معماری به کار گرفته شده در کدنویسی‌ها اشاره دارد. البته دقت کنید منظور از معماری در این بحث نوع کدنویسی همچون تابعی‌، شی‌گرا و... است و ارتباطی با متدولوژی‌های نرم‌افزاری ندارد.
راهنمای جامع آشنایی با سیستم کنترل نسخه گیت (Git)
29 شهريور 1399
گیت (Git) یک سامانه کنترل نسخه (VCS) سرنام Version Control System رایگان و متن‌باز است. سامانه فوق در سال 2005 میلادی توسط لینوس توروالدز بنیان‌گذار کرنل لینوکس طراحی شد. برخلاف، سامانه‌های کنترل نسخه دیگر همچون آپاچی ساب‌ورژن که به شکل سامانه نسخه هم‌روند (Concurrent Versions System) طراحی شده‌اند، سامانه کنترل نسخه گیت به شکل توزیعی (Distributed) طراحی شده است. به همین دلیل هر توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند به تاریخچه کامل مخزن خود به شکل محلی دسترسی داشته باشد. در روش فوق فرآیند کپی اولیه از مخزن کندتر انجام می‌شود، اما در ادامه فرآیندهای عملیاتی شبیه به اعمال (Commit)، ادغام (Merge)، ثبت سوابق (Log، Diff و Blame) با سرعت بیشتری انجام شوند. اگر با اصطلاحات و مفاهیمی که به آن‌ها اشاره شد آشنایی ندارید یا شناختی از گیت ندارید، نگران نباشید. در این مقاله قصد داریم به شکل جامع و به زبانی ساده به واکاوی این مفاهیم بپردازیم. قبل از شروع مبحث لازم است به این موضوع اشاره کنیم که به عنوان یک برنامه‌نویس حرفه‌ای مجبور هستید با یک سامانه کنترل نسخه آشنا باشید، زیرا تیم‌های بزرگ نرم‌افزاری در ایران یا سایر کشورها متشکل از برنامه‌نویسانی هستند که برای پیشبرد اهداف پروژه از یک سامانه کنترل نسخه استفاده می‌کنند؛ در نتیجه اگر به دنبال پیدا کردن شغلی در یک تیم برنامه‌نویسی هستید، تسلط بر گیت پیش‌شرط مهمی است. پس بهتر است این مطلب را تا انتها به دقت مطالعه کنید.
برای انتخاب یک پایگاه داده (Database) درست به چه نکاتی باید دقت کنیم؟
26 شهريور 1399
اولین گام مهم قبل از شروع ساخت یک بانک‌اطلاعاتی انتخاب گزینه مناسب است. بانک‌های اطلاعاتی رابطه‌ای، غیر رابطه‌ای، گراف‌محور، شی‌محور، شبکه‌ای‌محور و غیره هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند، اما مهم انتخاب گزینه‌ای است که بیشترین هم‌گرایی را با نظریه CAP داشته باشد. نظریه CAP سرنام Consistency-Availability-Partition tolerance می‌گوید برای یک سامانه کامپیوتری توزیعی این امکان وجود ندارد که همزمان به سه اصل سازگاری (Consistency)، دسترس‌پذیری (Availability) و آستانه تسهیم/ تقسیم داده‌ها (Partition tolerance) دسترسی داشته باشد. در یک سامانه توزیعی سامانه‌های مختلف به شکل خودکار و توسط یک شبکه کامپیوتری با یکدیگر در ارتباط و به دنبال رسیدن به یک هدف مشترک هستند. یک برنامه کامپیوتری شبیه به یک بانک‌اطلاعاتی که در یک سیستم توزیعی اجرا می‌شود، یک برنامه توزیعی نام دارد. به فرآیند نوشتن چنین برنامه‌هایی برنامه‌نویسی توزیعی می‌گویند.
برنامه‌نویسی و هوش مصنوعی + زبان‌‌های برنامه‌نویسی قدرتمند برای هوش مصنوعی
19 شهريور 1399
هوش مصنوعی یک فناوری هوشمند است که معمولا از طریق یادگیری، عملکرد انسان را تقلید کرده، قادر به نتیجه‌گیری بوده، محتویات پیچیده را درک کرده، از دیالوگ‌های طبیعی بهره گرفته، کارایی شناختی انسانی را بهبود بخشیده و جایگزین انسان در انجام یکسری فرآیندهای تکرارشونده می‌شود. هوش مصنوعی در اصل به فناوری‌های کامپیوتری اشاره دارد که از نحوه استفاده انسان از مغز و سیستم‌های عصبی جهت استدلال و تصمیم‌گیری الهام می‌گیرند. در این مطلب به مراحل ساده طراحی یک سیستم هوش مصنوعی/ معرفی 6 زبان‌ برنامه‌نویسی قدرتمند برای هوش مصنوعی و 15 پروژه متن‌باز کاربردی ویژه دانشجویان اشاره شده است.
درمان‌گری که برنامه‌نویس شد
14 شهريور 1399
دِیو هوور برنامه‌نویس، مؤسس بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی، درمان‌گر خانواده (Family therapy) و مشاور شرکت‌های توسعه نرم‌افزار به برنامه‌نویسان پیشنهاد می‌کند برای بهتر دیدن شدن در بازار به شدت رقابتی برنامه‌نویسی به نکات مهمی دقت کنند. همچنین، به کسب‌وکارها پیشنهاد می‌کند به فکر شکوفاسازی و پرورش استعدادهایی باشند که درون مجموعه‌های آن‌ها حضور دارند. او می‌گوید: «توسعه‌دهندگان برجسته برای کسب موفقیت در کار خود از مهارت‌های فنی و تجارب زندگی استفاده می‌کنند.» بد نیست بدانید، دیو هوور تنها بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Red Squirrel (شرکت تولیدکننده نرم‌افزار‌های سفارشی) نیست، او در زمینه کدنویسی و نویسندگی دستی بر آتش داشته و هم‌بنیان‌گذار یکی از بزرگ‌ترین بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی، Dev Bootcamp است.
نکات مهمی که برنامه‌نویسان باید در مورد سامانه‌های مدیریت داده‌های کلیدی بدانند
10 شهريور 1399
یکی از ویژگیهای مهم عصر جدید، تولید سریع حجم زیادی از داده‌های متجانس و غیر متجانس است که عمدتا از اصطلاح سیلاب داده‌ها برای توصیف آن‌ها استفاده می‌شود. تاثیر این سیلاب بر کسب‌و‌کارها کاملا ملموس است. به همین دلیل تنها با مدیریت جامع، فراگیر و هدفمند این سیلاب داده‌ها است که می‌توان از آن‌ها در جهت ارزش‌گذاری کسب‌وکار استفاده کرد. اگر در گذشته حجم زیاد داده‌های تولیدی وجه تمایز یک شرکت از دیگری بود، اکنون این‌گونه نیست و تنها شرکت‌هایی که می‌دانند چگونه باید از داده‌های تولید شده استفاده کنند و چگونه استراتژی‌های راهبردی را بر مبنای این داده‌ها تدوین کنند، متمایز از شرکت‌های دیگر خواهند بود. بدون تردید تعریف و عملیاتی کردن یک برنامه جامع مدیریت داده با هدف تبدیل داده‌ها به یکی از داراییهای مهم و ارزشمند شرکت یکی از اقدامات اساسی برای حرکت به سمت یک کسب‌وکار داده محور است. شناسایی و مدیریت داده‌های حیاتی برای هر کسب‌و‌کاری الزامی‌ است و می‌بایست در اولویت قرار گیرد، زیرا این داده‌ها بین واحدهای مختلف کسب‌وکار، فرآیندها و سیستمها به‌اشتراک گذاشته می‌شوند و هرگونه تلاش در جهت به‌کارگیری هدفمند این داده‌ها دستاوردها و مزایای متنوعی را به دنبال خواهد داشت.
چگونه با MQL برای بورس برنامه‌نویسی کنیم؟
08 شهريور 1399
نرم‌افزارها به مالکان پیشنهاد می‌دهند سهامی را برای مدت زمانی بسیار کوتاه خریداری کنند و در چه ساعت، دقیقه و حتا ثانیه‌ای آن‌را به فروش برسانند تا به سودآوری برسند. به‌طور مثال، شخصی ممکن است در یک بازه تنها 8 دقیقه‌ای و بر مبنای یک خرید کاملا محدود سودی معادل 20 هزار تومان به‌دست آورد. با این توصیف چه زبانی برای ساخت یک چنین ابزارهای تحلیل‌گیری مفید است؟ MQL ابزار مناسب برای انجام این‌کار است.
یادگیری برنامه‌نویسی به یک ضرورت برای متخصصان امنیت سایبری
01 شهريور 1399
برخی مواقع، شرایط ایجاد می‌کند کارشناسان امنیتی برای حل مشکلات دست به‌کار شوند و راه‌حل‌هایی برای رفع رخنه‌های امنیتی ابداع کنند. به‌طور مثال، در برخی از سازمان‌ها یکسری بازرسی‌های امنیتی باید به شکل روزانه انجام شوند و این احتمال وجود دارد که دپارتمان امنیتی موفق نشوند در یک روز تمامی بازرسی‌ها را انجام داده و چک‌لیست‌های مربوطه را آماده کند، در چنین شرایطی خودکارسازی وظایف از طریق ساخت اسکریپت‌ها یا برنامه‌های سفارشی از بروز یک چنین اشتباهاتی پیشگیری می‌کنند.

صفحه‌ها

اشتراک در برنامه نویسی
توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال