فناوری شبکه

شبکه‌های کامپیوتری به اندازه‌ای پیچیده شده‌اند که به سختی می‌توان بدون وجود ابزارهای نظارتی به مدیریت آن‌ها پرداخت. به‌طور مثال، در یک سازمان ممکن است ترکیبی از شبکه‌های سیمی، بی‌سیم، زیرشبکه‌ها، شبکه‌های محلی مجازی و شبکه‌های ذخیره‌ساز (SAN) را بر مبنای توپولوژی‌ (هم‌بندی) خاصی پیاده‌سازی کند که هر یک سطح نظارتی خاص خود را می‌طلبند. بدیهی است سرپرستان شبکه برای مدیریت دقیق‌تر شبکه‌ها مجبور هستند از ابزارهای نظارتی خاص که نرم‌افزارهای مانیتورینگ شبکه نام دارند استفاده کنند. نرم‌افزار مانیتورینگ شبکه، برنامه‌ای برای نظارت بر عملکرد شبکه است که امکان به‌کارگیری آن برای مدیریت جنبه‌های مختلف فناوری‌اطلاعات فراهم است.
مقایسه دوربین‌های مداربسته وای‌فای (بی‌سیم) و  دوربین‌های مداربسته PoE (باسیم)
15 مهر 1399
دوربین‌های مداربسته را می‌توان به دو دسته کلی بی‌سیم (وای‌فای) و باسیم تقسیم کرد. دوربین‌های مداربسته وای‌فای با امواج وای‌فای به روتر بی‌سیم شبکه متصل می‌شوند. دوربین‌های مداربسته باسیم با کابل اترنت به سوئیچ شبکه وصل می‌شوند. برخی از دوربین‌های مداربسته باسیم از فناوری انتقال توان الکتریکی روی کابل اترنت یا PoE (مخفف Power over Ethernet) پشتیبانی می‌کنند. دوربین‌های مداربسته PoE برای تامین برق خود به پریز و کابل برق جداگانه نیازی ندارند. آن‌ها به سوئیچ PoE متصل می‌شوند و برق موردنیاز خود را از سوئیچ (که به برق متصل است) تامین می‌کنند. موضوع این مقاله، مقایسه دوربین‌های مداربسته وای‌فای (بی‌سیم) و PoE (باسیم) تحت شبکه است. در ادامه، به مقایسه دوربین‌های مداربسته وای‌فای (بی‌سیم) و دوربین‌های مداربسته PoE (باسیم) پرداخته و شماری از مزایا و معایب آن‌ها بیان می‌شود.
نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) جدیدترین نسل شبکه‌های ارتباطی سیار معرفی شده پس از نسل چهارم است. نسل جدید از طیف فرکانسی شامل موج‌های باند بالا (بالای ۶ گیگاهرتز)، باند متوسط(۳ تا ۶ گیگاهرتز) و باند پایین (زیر ۳ گیگاهرتز) را شامل می‌شود. باند پایین فرکانسی نسل پنجم شبکه های ارتباطی مشابه با نسل چهارم است. در این مطلب نگاهی گذار به تحولات انجام شده در ارتباط با 5G خواهیم داشت.
اترنت گیگابیت (1GE) نسخه توسعه یافته اترنت 100 مگابيت در ثانیه (100 Mbps) است که اغلب در قالب نسخه 100BASE-T استفاده می‌شد. همان‌گونه که از نام این فناوری مشخص است، اترنت گیگابیت (1GE) امکان انتقال داده‌ها در سرعت 1000 مگابيت در ثانیه (1Gbps) را فراهم می‌کند. نصب آن آسان است، زیرا 1000BASE-T به گونه‌ای طراحی شده تا بتواند روی کابل Cat 5 UTP (زوج بهم تابیده بدون محافظ) که به وفور و با قیمت ارزن در دسترس است کار کند. با وجودی که نسخه کابل مسی اترنت گیگابیت رایج‌ترین نوع شناخته شده این استاندارد است، اما نسخه‌های فیبرنوری آن به‌طور گسترده‌ای در شبکه‌های تجاری استفاده می‌شود.
رک‌های شبکه و سرور یکی از تجهیزات مهم اتاق سرور و مراکز داده هستند. این تجهیزات ضمن آن‌که زیبایی خاصی به اتاق سرور می‌بخشند به مدیران مرکز داده کمک می‌کنند به شکل ساخت یافته به مدیرت تجهیزات بپردازند و همچنین نقش بسیار مهمی در خنک‌سازی تجهیزاتی همچون سرورها دارند. با توجه به این‌که رک‌سرورها در ابعاد و اشکال مختلفی به باراز عرضه می‌شوند و برخی از آن‌ها مجهز به قفل‌های ایمنی قدرتمندی هستند، به بهبود امنیت فیزیکی تجهیزات کمک می‌کنند. با این‌حال به‌کارگیری درست رک‌سرورها مستلزم رعایت یکسری نکات است که در این مقاله با چند مورد از آن‌ها آشنا می‌شویم.
سازمان‌ها دغدغه بسیاری از بابت نفوذ به شبکه‌های سازمانی دارند و متاسفانه این نگرانی هم اکنون به شبکه‌های خانگی نیز رسیده است. سازمان‌ها و کاربران از مکانیزم‌های متنوعی برای ایمن‌سازی شبکه‌های بی‌سیم استفاده می‌کنند تا مانع دسترسی هکرها به شبکه شوند. عوامل مختلفی باعث می‌شوند تا شبکه‌های بی‌سیم در برابر حملات هکری آسیب‌پذیر شوند که از آن جمله می‌توان به وجود گذرواژه‌های ضعیف آسیب‌پذیر و پیکربندی اشتباه اشاره کرد. البته در این میان نباید وجود ابزارهای هکری که دائما به‌روزرسانی می‌شوند تا بتوانند مکانیزم‌های امنیتی را درهم بشکنند را فراموش کرد.
عدم اتصال به اینترنت دلایل مختلفی دارد. گاهی اوقات عدم اتصال دلیل خارجی دارد و مشکل از شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی است. در چنین شرایط کار چندان خاصی از ما بر نمی‌آید و باید صبر کنید تا شرکت ارائه‌دهنده خدمات مشکل را شناسایی و برطرف کند. با این حال در بیشتر موارد مشکل از تجهیزات یا نرم‌افزارهایی است که مانع برقراری ارتباط می‌شوند. در این مقاله با چند مورد رایج به همراه حل آن‌ها آشنا می‌شویم.
اینترنت و شبکه‌های محلی که روزانه در محل کار یا خانه از آن‌ها استفاده می‌کنید طیف گسترده‌ای از پروتکل‌ها را به کار می‌گیرند تا بتوانید بسته‌های اطلاعاتی را منتقل کنید یا بسته‌های ارسال شده توسط تجهیزات دیگر را دریافت کنید. هر یک از این پروتکل‌ها برای کاربردهای خاصی استفاده می‌شوند که در این مقاله با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌شویم.
معرفی شغل مدیر دیتاسنتر و درآمد آن در ایران
06 مهر 1399
امروزه فناوری اطلاعات در بیشتر حوزه‌های زندگی ما نفوذ کرده و دیگر نمی‌توان زندگی بدون اینترنت یا سازمان‌های بدون شبکه و کامپیوتر را مجسم کرد. با افزایش روزافزون استفاده از شبکه و اینترنت، تاسیس و اداره دیتاسنترها هم به عنوان بخشی از زیرساخت فناوری اطلاعات روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. به همین دلیل بر آن شدیم تا در ادامه سری مقالات عناوین شغلی شبکه و امنیت، به معرفی و تشریح قابلیت‌هایی بپردازیم که از یک مدیر دیتاسنتر انتظار می‌رود.
سیستم‌عامل وب‌محور چیست و چه قابلیت‌هایی دارد؟
01 مهر 1399
سیستم‌عامل وب‌محور در واقع یک دسکتاپ مجازی است که به هیچ مکان فیزیکی متصل نیست و به کاربران اجازه می‌دهد از طریق مرورگر وب به آن دسترسی داشته باشند. به‌طور معمول، در شرکت‌های بزرگ در دسترس بودن منابع اطلاعاتی اهمیت زیادی دارد، بنابراین سیستم‌عامل‌های وب‌محور یک راه مناسب برای اشتراک‌گذاری منابع اطلاعاتی هستند و همچنین در دسترس بودن سیستم‌عامل در هر کجای دنیا را ممکن می‌کنند. در این مطلب به شکل اجمالی با سیستم‌عامل وب‌محور و در ادامه با زیرساخت اوپن استک به عنوان یک راه‌حل کارآمد ابری آشنا می‌شوید.
معرفی شغل کارشناس دیتاسنتر و درآمد آن در ایران
30 شهريور 1399
در این سری مقالات قصد داریم به معرفی عناوین مختلف شغلی درزمینه شبکه و امنیت بپردازیم و این مقاله به بررسی وظایف کارشناس دیتاسنتر اختصاص دارد. با توجه به اینکه در زمان حاضر فناوری اطلاعات در تمام ابعاد زندگی ما نفوذ کرده، حوزه صنعت دیتاسنتر نیز به عنوان زیرساخت این مهم اهمیت فراوانی پیدا کرده است. به تبع این امر تربیت و استخدام متخصصانی که بتوانند در این مراکز فعالیت کنند هم مورد توجه ویژه واقع شده است. به همین دلیل بر آن شدیم تا در ادامه سری مقالات عناوین شغلی شبکه و امنیت، به معرفی و تشریح قابلیت‌هایی بپردازیم که از یک کارشناس دیتاسنتر انتظار می‌رود.
شبکه توری (Mesh Network) و شبکه موردی (AD hoc Networks) چیست و چه قابلیت‌هایی دارند؟
30 شهريور 1399
شبکه توری به نوع خاصی از شبکه‌ها اشاره دارد که هر گره شبکه خود به صورت یک مسیریاب مستقل فرآیند مسیریابی را انجام می‌دهد، بدون توجه به این مسئله که آیا به شبکه دیگری متصل شده یا خیر. اگر بخشی از شبکه به‌طور مستقیم از یک گره قابل دسترس نباشد، این شبکه از تمام مسیرهای دیگر استفاده می‌کند تا به گره مورد نظر برسد. شبکه‌ای که تمام گره‌های آن مستقیماً به یکدیگر متصل شده باشند، شبکه کاملاً متصل (Fully Connected Network) نامیده می‌شود.
ده نکته مهم در ارتباط با شبکه‌های کامپیوتری که باید بدانید
27 شهريور 1399
طراحی و پیاده‌‌سازی شبکه‌های کامپیوتری مستلزم رعایت نکات مختلفی است. برخی از این نکات روشن و شفاف هستند، در حالی که برخی دیگر ظرافت‌های خاص خود را دارند. نکات پیرامون شبکه‌های کامپیوتری به دو گروه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تقسیم می‌شوند. در بعد نرم‌افزاری شما باید به موضوعات مختلفی همچون پیکربندی صحیح نرم‌افزارها، تخصیص درست مجوزها، تعیین خط‌مشی‌های امنیتی و موارد این چنینی دقت کنید، اما در بعد سخت‌‌افزاری لازم است با یکسری اصطلاحات و تعاریف آشنا باشید. در این مطلب با چند مورد از این نکات زیر آشنا می‌شوید.
23 نکته کاربردی برای افزایش سرعت و کیفیت شبکه‌های وای‌فای
24 شهريور 1399
شبکه‌های وای‌فای پیچیدگی‌ها و ظرافت‌ها خاص خود را دارند. به همین دلیل لازم است درباره نکات ریز شبکه‌های وای‌فای اطلاعات کافی داشته باشید. در این مطلب به 23 نکته جالب و کاربردی اشاره کرده‌ایم که در زمان راه‌اندازی شبکه وای‌فای باید به آن‌ها دقت کنید.
سیسکو با ساخت تراشه ویژه‌ای آینده اینترنت را ترسیم کرد
22 شهريور 1399
سیسکو به تازگی جزئیات بیشتری در مورد استراتژی‌های کلان این شرکت ارائه کرده که باز تعریفی جدید از اینترنت آینده است. فناوری جدید به گونه ای طراحی شده تا معضلات و محدودیت‌های عملکردی، اقتصادی و مصرف انرژی زیرساخت‌های فعلی را برطرف کند. این نوآوری که چند سالی است سیسکو روی آن کار می‌کند دستکم برای چند دهه نقش تاثیرگذاری روی اینترنت خواهد داشت. با توجه به نرخ کنونی رشد و افزایش تقاضا در جهت پیاده‌سازی شبکه‌های کامپیوتری و دسترسی به سرویسهای ابرمحور، حجم ترافیکی که هر یک از عناصر موجود در شبکه تولید می‌کنند و الزامات مربوط به برقراری ارتباط پایدار میان آنها، در چند سال آینده زیرساخت‌های کنونی را با چالش‌های متعدد روبه‌رو می‌کند. به همین دلیل نیاز به یک فناوری قدرتمند و بنیادین که بتواند شبکه‌های پر توانی در اختیار کسب‌وکارها قرار دهد بیش از همیشه احساس می‌شود.

صفحه‌ها

اشتراک در فناوری شبکه
توسعه و پشتیبانی توسط : ایران دروپال
پشتیبانی توسط ایران دروپال