ایده‌هایی خام یا آینده‌ای نزدیک
ترسیم آینده با مدل‌های مفهومی سونی
به نظر می‌رسد، این روزها بازار ساخت گجت‌های هوش‌مند حسابی داغ است. اگر اخبار این روزهای کنگره موبایل بارسلون را دنبال کرده باشید، به خوبی می‌دانید که شرکت‌ها محصولات متنوعی به غیر از اسما‌‌رت‌فون‌ها در کنگره جهانی موبایل عرضه کرده‌اند. سونی در نظر دارد، سبک کار خود را گسترش شده و در کنار تولید تلفن‌های اکسپریا که این روزها بازار گرمی دارد، به دنیای محصولات هوش‌مند و خلاقانه نیز وارد شود. در کنگره امسال، سونی محصولات نسبتا عجیبی را عرضه کرده است. در این نمایشگاه سونی به معرفی سه نمونه مفهومی از محصولات خود پرداخته است. محصولاتی که بیشتر نگاه‌ عجیب کارشناسان را به همراه داشته است. اکسپریا آی (Xperia Eye)، اکسپریا پروژکتور (xperia projector) و اکسپریا ایجنت (xperia Agent) سه محصول تعمل‌برانگیزی هستند که سونی در کنگره امسال از آن‌ها رونمایی کرده است. اما این سه محصول چه هستند؟

Xperia Agent دستیار شخصی شما

اجازه دهید کار را با قدرتمندترین محصول آغاز کنیم. Xperia Agent یک دستیار شخصی است که به دستورات صوتی گوش کرده و ژست‌های حرکتی را درک می‌کند. کاملا مشخص است که سونی این محصول را در واکنش به محصول آمازون اکو (Amazon Echo) طراحی کرده است. اما دستیار شخصی سونی کارها را کمی متفاوت انجام می‌دهد. به جای آن‌که فقط با شما صحبت کند، Agent یک محصول کاربردی است که روی میز شما قرار گرفته و اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می‌دهد. در حالی که هنوز به درستی مشخص نیست چرا این محصول را باید کاملا مفید و کاربردی بدانیم، اما سونی در ارتباط با این محصول گفته است: «این ابزار این توانایی را دارد تا فرمان‌های صوتی شما را درک کرده، اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار داده، منشی تلفنی شما شود، اشیا هوش‌مند خانه شما را کنترل کرده و در یک کلام دستیار شخصی شما در خانه یا محل کارتان باشد.» از ویژگی‌های مستقل آن می‌توان به سر متحرک که یک دوربین درون آن قرار دارد و چهره آن که قابل ستایش است، آن اشاره کرد. این دستیار شخصی شبیه به ایو (Eve) در فیلم Wall-E است!

Xperia Projector یک پروژکتور تعاملی

محصول بعدی سونی Xperia Projector است. اکسپریا پروژکتور یک پروژکتور تعاملی دانست. البته اندازه آن به کوچکی آن چیزی که در فیلم تبلیغاتی به نمایش درآمده نیست. شاید ارتفاع آن 9 اینچ و عرض آن 4 اینچ (22 سانتی متر در 10 سانتی متر) باشد. البته این پروژکتور هنوز یک مدل مفهومی است. سونی می‌گوید، شما این توانایی را خواهید داشت تا با استفاده از صدای خود و ژست‌های حرکتی با آن به تعامل بپردازید، اما در دموی ارائه شده فقط از طریق لمس کردن کار می‌کند. این محصول از فناوری لیزر برای شناسایی مکانی که آن‌را لمس کرده‌اید، استفاده می‌کند و باید بگوییم آن‌گونه که تصور می‌کنید، واکنش‌پذیر نیست. در دموی نشان داده شده از این محصول؛ مشاهده کردیم که این پروژکتور به خوبی توانایی نمایش تصاویر را دارد. تصاویر منتشر شده از این پروژکتور نشان می‌دهند که در آینده یک محصول کم حجم در اختیار خواهیم داشت.

Xperia Eye یک دوربین مفهومی

سرانجام آخرین محصولی که در این گروه قرار می‌گیرد، Xperia Eye است. این محصول را می‌توان شبیه به Narrative Clip و بسیاری دیگر از محصولاتی که در این حوزه عرضه شده‌اند دانست. یک دوربین مفهومی که به ثبت وقایع زندگی می‌پردازد. سونی سعی کرده است در طراحی این محصول از اتصالات فوق‌العاده زیبا استفاده کند، همچنین لنز این دوربین زاویه دید بسیار گسترده دارد، به‌طوری که توانایی چرخش 360 درجه دارد. از جمله نکات شاخص این محصول می‌توان به تشخیص چهره و صدا برای ضبط لحظاتی هوش‌مند نام برد. حداقل این محصول به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که این‌گونه رفتار کند. Eye به نظر نمی‌رسد اکنون آماده کار باشد، این محصول در پشت غرفه شیشه‌ای قرار گرفته است و به خبرنگاران گفته شده است که این محصول هنوز جنبه کاربردی پیدا نکرده است.

سه مدل مفهومی با جزییات بسیار کم و نامفهوم

اما سؤال اصلی این است که ما از این محصولات مفهومی سونی قرار است چه چیزی به دست آوریم؟ اگر صادقانه باشیم؛ نمی‌توانیم با قاطعیت اعلام کنیم، سونی این ایده‌ها را از کجا الهام گرفته است؟ به نظر می‌رسد این محصولات همگی یکسری ایده‌های نیمه کاره هستند، یا اگر بخواهیم کمی خوش‌بینانه‌تر صحبت کنیم، این سه محصول را می‌توان به نوعی آینده گوشی‌ها در نظر گرفت. اما نکته عجیبی که در این بین وجود دارد، این است که سونی ده‌ها ایده جالب توجه دارد. ایده‌هایی که همه آن‌ها از دل برنامه First Fight این شرکت در ژاپن پدیدار شده‌اند. سال گذشته میلادی، سونی از یک برنامه ویژه کسب و کار برای تشویق کارمندان این شرکت به ارائه طرح‌ها و ایده‌هایشان رونمایی کرد. به‌طوری که ایده‌های مطرح شده از سوی آن‌ها افق‌های روشنی در زمینه کسب و کار سونی پدید آورند. به‌نظر می‌رسد، مدل‌های مفهومی ارائه شده در کنگره امسال، بی ربط با این برنامه تجاری سونی نباشد. اما مدل‌های مفهومی که در کنگره امسال از آن‌ها رونمایی شد کمی گیج کننده هستند. یک پروژکتوری که به راستی متفاوت از آن نمونه‌های مشابه بازار نیست، یک دستیار شخصی که با مدل‌های رایج موجود در بازار هیچ تفاوتی ندارد و یک دوربین مفهومی (ممکن است حدس زده باشید) که با محصولات موجود در بازار هیچ تفاوتی ندارند. اما شاید آینده در این محصولات مستتر شده است.  

=========================

شاید به این مطالب هم علاقه‌مند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟