پیش به سوی سال جدید
13 فناوری پوشیدنی که در سال 2016 رواج پیدا خواهند کرد
آیا شرکت فیت بیت در سال 2016 تسلط خود بر بازار دستگاه‎های ردگیری میزان فعالیت جسمی را حفظ خواهد کرد؟ آیا مصرف کنندگان برای تجزیه و تحلیل داده‎های جمع آوری شده از دستگاه‎های ردگیری تناسب اندام هزینه خواهند کرد؟ این اطلاعات تا چه میزان امن باقی خواهد ماند؟ متخصصان حوزه فناوری دستگاه‎های پوشیدنی به این سوالات پاسخ داده و برای سال نو رسیده پیش بینی‎های دیگری نیز کرده‎اند.

در حوزه فناوری‎های پوشیدنی سال 2015، اپل واچ بیشترین میزان توجه را از آن خود کرد و با ارائه نسل دوم اپل واچ در سال 2016 این احتمال وجود دارد که این جایگاه همچنان محفوظ باقی بماند. فیت بیت نیز احتمالا جایگاه خود را در سال جدید حفظ خواهد کرد. صرف نظر از این دو برند موفق، آینده ابزار انحصاری ردگیری میزان فعالیت و سلامت و همچنین دستگاه‎های پوشیدنی مرتبط با تناسب اندام نامشخص است.

با بررسی گزارش‌های تحلیلگران، تولیدکنندگان فناوری‎های پوشیدنی و سایر متخصصان فعال در این حوزه در رابطه با پیش بینی‎های مورد انتظار برای سال 2016، باید در سال پیش‌رو چشم به راه این 13 رخداد باشیم.

1. محبوبیت دستگاه‎های پوشیدنی همچنان ادامه خواهد داشت

بر اساس گزارش eMarketer در سال 2015، 39.5 میلیون بزرگسال بالای 18 سال در ایالات متحده از دستگاه‎های پوشیدنی شامل ساعت‎های هوشمند و کنترل کننده‎های تناسب اندام استفاده کرده‎اند. این رقم رشدی 57.7 درصدی را نسبت به سال 2014 نشان می‎دهد. بر اساس گفته این شرکت تحقيقاتی پیش بینی می‎شود که این رشد در سال 2016 و بعد از آن نیز ادامه پیدا کرده و تا سال 2018 بالغ بر 81.7 میلیون فرد بزرگسال از دستگاه‎های پوشیدنی استفاده کنند.

2. ساعت‎های هوشمند جای ابزارهای انحصاری ردگیری میزان فعالیت را نخواهند گرفت

بر اساس یک مقاله منتشر شده در ماه دسامبر در نشریه وال استریت ژورنال، خیلی از فعالان صنعت ساعت‎های هوشمند انتظار داشتند اپل واچ بازار دستبندهای تناسب اندام را کساد کند، اما چنین اتفاقی رخ نداد. طبق گزارش IDC، اپل طی دو فصل آخر امسال تقريبا 57.5 میلیون دستگاه از ساعت هوشمند خود را به فروش رسانده است. در همین بازه زمانی، فیت بیت 9.2 میلیون ابزار ردگیری تناسب اندام را فروخته است، که حاکی از فروش دو برابری این دستگاه‎ها نسبت به دو فصل پایانی سال 2014 است.

یکی از مدیران بخش تحقيقات دستگاه‎های پوشیدنی و تلفن‎های همراه IDC به نام رامون لاماس می‎گوید: «بسیاری از مردم تصور می‎کنند دستگاه‎های چند کاربردی جای دستگاه‎های اختصاصی را خواهند گرفت، اما من چنین نشانه‎ای را برای سال 2016 و یا حتی چند سال بعد از آن هم ‎مشاهده نمی‎کنم. اینها دو شاخه مختلف از این فناوری هستند که می‎توانند در کنار یکدیگر به فعالیت خود ادامه دهند.»

بنا به گفته لاماس، مصرف كنندگان از قیمت نسبتا مناسب ردیاب‎های میزان فعالیت که معمولا قیمت‎هایی بین 100 تا 200 دلار دارند راضی هستند. اما یک ساعت هوشمند به طور میانگین بیشتر از 300 دلار قیمت دارد و اکثر مردم پرداخت چنین هزینه‎ای را هنوز توجیه پذیر نمی‎دانند. او می‎گوید: «آنها از خود می‎پرسند، من چه کاری با یک ساعت هوشمند می‎توانم انجام دهم که تلفن هوشمند من قادر به انجام آن نیست؟»

3. فیت بیت به عنوان سردمدار ابزارهای ردگیری میزان فعالیت باقی خواهد ماند

بر اساس گزارش پاییز 2015 موسسه NPD Group، فیت بیت یک برند مطرح در زمینه تولید دستگاه‎های ردگیری میزان فعالیت جسمی‎ است و در آینده نیز این رتبه را حفظ خواهد کرد. میزان دارایی فیت بیت از ماه فوریه تا اکتبر 2015 سیزده درصد افزایش پیدا کرده است. در این گزارش آمده است: «صرف نظر از مقايسه قابلیت‎ها و ظاهر دستگاه‎های مختلف، تنها نام این برند باعث شده تا مشتريان به سراغ دستگاه‎های ردگیری میزان فعالیت آن بروند.»

4. بازار رقابت با فیت بیت گرم خواهد شد

IDC تخمین می‎زند 97 درصد فروش دستگاه‎های ردگیری میزان فعالیت شرکت چینی شیائومی‎ در داخل خود این کشور بوده است. اما Mi Band شیائومی‎ تنها در حدود 15 دلار قیمت دارد که به نسبت از ارزان‌ترین دستگاه فیت بیت (Zip) که قیمت آن 60 دلار تعیین شده بسیار کمتر است. اگر شیائومی‎ بتواند در گسترش بازار فروش محصولات خود در فراتر از مرزهای چین موفق عمل کند می‎تواند به یک تهديد جدی برای فیت بیت تبدیل شود.

بعد از آن نوبت شرکتی به نام Garmin است که بیشتر با عنوان تولیدکننده دستگاه‎های ناوبری پرتابل شناخته می‎شود. این شرکت نیز می‎تواند به یک رقیب برای فیت بیت تبدیل شود. تمرکز آن روی شهروندان ورزشکار با دستگاه‎های پوشیدنی مخصوص دویدن، گلف، شنا، پیاده روی و ورزش‎های آبی، این شرکت را به یک رقیب سر سخت تبدیل کرده است. بنا به گزارش IDC، شرکت Garmin با داشتن یک سبد متنوع و گسترده از محصولات و تنوع زیاد در قیمت گذاری، جایگاه خوبی در بخش‎های گوناگونی از بازار پیدا کرده است.

Garmin همین حالا نیز یک انتخاب محبوب در بین ورزشکاران است. در یک بررسی انجام گرفته در بین 221 ورزشکار آمریکایی، 91 درصد آنها اعلام کرده‎اند که هنگام دویدن یک ساعت به دست دارند و 70 درصد از این ورزشکاران نام Garmin را به عنوان برند انتخابی خود اعلام می‎کنند. بر اساس همین بررسی، فیت بیت در بین 73 درصد از کسانی که از دستبندهای اختصاصی تناسب اندام استفاده می‎کنند به عنوان انتخاب اول شناخته شده است.

5. فیت بیت برای حفظ جایگاه خود در بازار رقابت از سنسورهای پیشرفته استفاده خواهد کرد

مدیرعامل فیت بیت، جیمز پارک اخیرا طی مصاحبه‎ای با نشریه تایم، جزئیاتی از خط تولید آینده محصولات این شرکت را فاش کرد. پارک گفت: «ما قاطعانه قصد داریم دستگاه‎هایی را ارائه کنیم که از سنسورهای پیشرفته نه تنها برای ردگیری معیارهای دقیق‎تر از فعالیت روزانه ما، بلکه برای شناسایی معیارهای بیشتری استفاده می‎کند. من نمی‎توانم جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه کنم، اما تصور کنید مردم در آینده به میزان فشار خون، استرس یا اطلاعات دیگری در مورد سطح عملکرد ورزش خود علاقمند خواهند شد. اینها از جمله مواردی هستند که ما مشغول کار روی آن هستیم و به مرور زمان سطح این قابلیت‎ها را افزایش خواهیم داد.»

پارک ادامه می‎دهد: «فیت بیت همچنین قصد دارد همکاری‎های نزدیکی با برندهای طراحی مد مثل کاری که قبلا با توری بورچ انجام داده را داشته باشد.» توسعه دهندگان ثالث نیز می‎توانند در آینده نرم افزار خود را بر اساس دستگاه‎های پیشرفته‎تر فیت بیت طراحی کنند. پارک می‎گوید: «ما قصد داریم که به شرکت‎های ثالث اجازه دهیم تا خدمات خود را بر مبنای تولید دستگاهی که قرار است همیشه به مچ دست بسته باشد برنامه ریزی کنند.»

یکی از نمایندگی‎های فیت بیت می‎گوید این شرکت به دنبال تمام ضروریات حیاتی در زمینه سلامتی و تندرستی است. مواردی از قبیل سطح فعالیت، خواب، تغذیه و ارتباط آن با بیماری‎های مزمن مثل دیابت، نارسایی‎های قلبی، چاقی و نظاير آن، تا بتوان با دید دقیق‎تری به مردم سراسر جهان کمک کرد.

6. اپلیکیشن‎های دستگاه‎های پوشیدنی پیشرفته‎تر و گران‎تر خواهند شد

بنا به گفته یکی از مدیران NPD Group به نام وستون هندرک، اپلیکیشن‎هایی که توسط خود سازندگان دستگاه‎های ردگیری میزان فعالیت و یا نرم افزارهای سازگار با این دستگاه‎ها که توسط توسعه‌دهندگان ثالث تولید می‎شوند، پیشرفته‎تر خواهند شد و رژیم غذایی و دسته‌بندی‎های مختلف مرتبط با تناسب اندام به آنها اضافه خواهد شد. او می‎گوید: «اپلیکیش‎ها از مزایای سنسورها در ردگیری میزان فعالیت بهره خواهند برد و با کمک یک منبع بزرگ مبتنی بر ابر اطلاعات خود را به همراه توصیه‎هایی در جهت ارتقای سطح سلامت در اختیار مردم قرار خواهند داد.»

هندرک معتقد است با افزایش فشار برای رقابتی نگه داشتن قیمت دستگاه‎های ردگیری میزان فعالیت در سال 2016، کسب درآمد برای تولیدکنندگان دشوارتر خواهد شد. او می‎گوید یک روش برای جبران کاهش سودآوری دریافت حق اشتراک ماهیانه برای ارائه خدمات و داده‎های گسترده‎تر است، کاری که بعضی از شرکت‎ها قبلا انجام داده‎اند. برای مثال عضویت پریمیوم فیت بیت سالانه 50 دلار هزینه دارد که به اعضای ثبت نام شده برنامه‎های 12 هفته‎ای تناسب اندام شخصی و گزارشات دقیق‎تری از وضعیت خواب و برخی قابلیت‎های دیگر را ارائه می‎کند.

7. هکرها دستگاه‎های پوشیدنی را هدف قرار خواهند داد

طبق نظر مدیر بخش امنیت سایبری و حريم خصوصی بخش سیکیوریتی گروپ اینتل، بروس اسنل، هر چه قدر دستگاه‎های پوشیدنی بیشتر معروف می‎شوند هکرها نیز بیشتر این دستگاه را مورد هدف قرار می‎دهند. ابزارهای پوشیدنی معمولا مقدار زیادی از داده‎های ساده را جمع آوری و آنها را برای پردازش به برنامه‎های موبایل ارسال می‎کنند. اکثر این دستگاه‎ها از فناوری Bluetooth LE استفاده می‎کنند که از شماری از نواقص امنیتی کاملا شناخته شده رنج می‎برند. کدهای ضعیف نوشته شده برای یک دستگاه پوشیدنی یک روزنه پنهان را برای نفوذ به تلفن هوشمند شما باز خواهد کرد.

اسنل پیش‌بینی می‎کند بعضی از دستگاه‎های پوشیدنی مطرح طی 12 تا 18 ماه آینده در معرض خطر قرار خواهند گرفت و داده‎های ارزشمندی را برای استفاده در حملات فیشینگ فراهم می‎کنند. برای مثال، استفاده از داده‎های جی‎پی‎اس جمع آوری شده از یک اپلیکیشن ردگیری وضعیت دویدن فرد می‎تواند این فرصت را برای هکر فراهم کند تا با جعل یک ای‎میل شما را تشویق به ورود به صفحات مورد علاقه اما غیر واقعی کند. اگر شما معمولا بعد از دویدن برای نوشیدن یک قهوه در یک کافی شاپ توقف می‎کنید. یک هکر با استفاده از داده‎های جی‎پی‎اس می‎تواند یک ای‎میل برای شما ارسال کند که محتوای این پیام است: «من فکر می‎کنم شما امروز صبح فلان چیز را در این کافی شاپ جا گذاشته‎ايد.» و بعد با اضافه کردن یک لینک به تصویر آلوده شی گم شده، بدافزار مورد نظر خود را وارد سیستم شما کند.

بر اساس مطالعات انجام گرفته در ISACA، نزدیک به سه چهارم متخصصان آی‎تی معتقد به خطرات بالقوه نهفته شده در دستگاه‎های اینترنت اشیا هستند. به طور خاص، دستگاه‎های اینترنت اشیا هدف‎های قابل دسترسی برای کلاهبردارانی هستند که می‎خواهند از باج افزار (ransomware) برای مقاصد خود استفاده کنند.

استراتژیست ارشد امنیتی شرکت سیتریکس، کورت رومر می‎گوید: «در سال 2016 شرکت‎های بزرگ لازم است تا ضوابط شبکه جدیدی را وضع کنند تا بتوان سطح دسترسی به این دستگاه‎ها را مدیریت کرد. کارمندان چندین دستگاه مختلف را با خود به همراه خواهند داشت تا داده‎های بیشتری را جمع آوری کرده و دقت چیزهایی مثل ابزار ردگیری وضعیت سلامت را بهبود بخشند، بر همین اساس تمام آنها نیز باید تحت نظارت قرار گرفته و مدیریت شوند. برای صنایعی مثل مراقبت‎های بهداشتی که دستگاه‎ها دائما در حال تبادل داده هستند، ضروری است که این اطلاعات کدگذاری شده و از پروتکل‎های احراز هویت چند عاملی در آنها استفاده شود تا از نفوذ هکرها جلوگیری شود.

8. ورزشکاران از لباس‎های هوشمند استفاده خواهند کرد

بر اساس تحقيقات شرکت جونیپر، ابزار پوشیدنی تناسب اندام تا سال 2020 بیش از 10 میلیارد دلار درآمد عاید تولیدکنندگان خواهد کرد (در سال 2015 این درآمد بالغ بر 3.3 میلیارد دلار بوده است). این شرکت تحقيقاتی طی یک بیانیه اعلام كرد: «میزان زیادی از این افزایش سه برابری به واسطه فروش دست بندهای ردگیری تناسب اندام خواهد بود. تا به حال صدها هزار دستگاه متصل به لباس توسط ورزشکاران حرفه‎ای مورد استفاده قرار گرفته است و فناوری ابزار پوشیدنی می‎تواند قابلیت‎های این نوع از لباس‎ها را بیشتر کند.»

جونیپر در ادامه آورده است: «قبلا از لباس‎های هوشمند برای بررسی وضعیت عملکرد ورزشکار در تمرینات استفاده می‎شده است، اما در آینده با مشارکت لیگ‎هایی مثل NFL با مایکروسافت و Zebra Technologies برای تولید داده‎های بصری زنده و روش‎های جدیدی برای تماشای بازی‎ها، این لباس‎ها به بخشی مهم در بازبینی ورزش‎ها تبدیل خواهند شد.»

هرچند هنوز ارزش استفاده از لباس‎های هوشمند برای خیلی از مصرف كنندگان ملموس نیست، اما گرایش به استفاده از آنها در حال قوت گرفتن است. هندرک از NPD Group توضیح می‎دهد: «در ورزش‎های حرفه‎ای، امکان ردگیری میزان تلاشی که ورزشکاران به خرج می‎دهند می‎تواند به مربیان در توزیع مجدد حجم کاری و جلوگیری از صدمات جسمی‎ کمک کند. نیاز به این نوع از داده هر روز آشکارتر می‎شود.»

بعضی از برندهای شناخته شده قبلا نمونه‎هایی از لباس‎های هوشمند را توليد کرده‎اند. برای مثال، Polo Tech Shirt شرکت Ralph Lauren میزان ضربان قلب، وضعیت تنفس، توازن و سایر اطلاعات بیومتریک را اندازه گیری می‎کند و این داده‎ها را از طریق بلوتوث به یک اپلیکیشن موجود در آیفون یا اپل واچ ارسال می‎کند.

9. تمرکز بیشتر روی خواب

در حال حاضر اغلب دستگاه‎های پیشرفته ردگیری میزان فعالیت به نوعی وضعیت خواب را نیز تحت نظر دارند. اما داده‎هایی که این دستگاه‎ها برای ارسال به اپلیکیشن‎ها یا وب‎سایت‎ها جمع آوری می‎کنند بسیار مقدماتی هستند، و اغلب تنها مدت زمان خوابیدن، تعداد دفعات بیدار شدن و میزان عمق خواب کاربران را اعلام می‎کنند.

هندرک معتقد است هر چه تعداد سنسورهای به کار رفته و قدرت پردازش دستگاه‎های پوشیدنی بالاتر می‎رود، این ابزار می‎توانند اطلاعات دقیق‎تری از الگوی خواب ما را ارائه کنند. او می‎گوید معیارهای خواب عمیق در کنار داده‎های وضعیت ضربان قلب در طول خواب می‎تواند اطلاعات دقیقی از الگوی خوابیدن را در اختیار کاربران قرارد دهد.

طیف گسترده‎ای از فناوری نه تنها برای ردگیری وضعیت خواب بلکه برای بهبود آن طراحی شده است که به زودی فراگير خواهد شد. برای مثال، یک نمونه از این دستگاه‎ها Nuyu Sleep System پانصد دلاری است که دمای بدن کاربر را تنظیم می‎کند و وقتی او به تخت خواب می‎رود با توجه به شرایط برای آرامش بیشتر و افزایش کیفیت خواب، او را گرم و سرد می‎کند.

10. استفاده از ابزار پوشیدنی به امری عادی تبدیل خواهد شد

در سال 2016 دستگاه‎های پوشیدنی با سنسورهایی که برای مقاصد خاص طراحی شده‎اند عرضه خواهند شد. یک نمونه از این دستگاه‎ها که در حال حاضر موجود است دستبند  Neatamo June مخصوص بانوان است که شدت قرار گرفتن در معرض نور خورشید را اندازه گیری کرده و روش‎های استفاده از کرم‎های ضد آفتاب برای جلوگیری از صدمات اشعه فرا بنفش را از طریق یک اپلیکیشن موبایل توصیه می‎کند. یکی از اعضای  IEEE و استادیار دانشگاه تگزاس به نام روزبه جعفری می‎گوید: «این در واقع دستگاهی است که می‎تواند شیوع سرطان‎های پوستی رایج در سراسر جهان را کاهش دهد، علاوه بر این، ظاهر این دستگاه هم بسیار شیک است که خود عامل بسیار مهمی‎ برای فروش بیشتر آن است.»

11. ابزار ردگیری افراد بیشتری را به فعالیت تشویق می‌کنند

اگر صاحب یک اپل واچ در حالی که این دستگاه را پوشیده برای مدت 50 دقیقه بدون تحرک یک جا بنشیند، واچ به لرزه در می‎آید تا به او یادآوری کند که وقت تحرک و فعالیت جسمی‎ است (این قابلیت را می‎توان غیرفعال کرد). بعضی از دستگاه‎های اختصاصی ردگیری میزان فعالیت مثل vivosmart HR شرکت Garmin نیز هستند که از قابلیت‎های مشابه‎ای برخوردارند. هندرک می‎گوید در سال 2016 فناوری پوشیدنی و ابزارهای ردگیری میزان فعالیت بیشتری نیز با قابلیت اطلاع رسانی کم تحرکی روانه بازار خواهند شد.

12. سازندگان ساعت‎های سنتی نیز تجهيزات هوشمندسازی را اضافه خواهند کرد

در سال 2015 یک مجموعه جدیدی از ساعت با نام connected timepieces رواج پیدا کرد. این گجت‎ها ساعت‎های سنتی هستند که قدری فناوری نیز مثل امکان دریافت اطلاعیه از تلفن هوشمند و ردگیری تعداد قدم‎ها به آن اضافه شده است. از نمونه‎های موجود این نوع از ساعت‎ها می‎توان به +Timex Metropolitanو  Guess Connect اشاره کرد. بر اساس گفته هندرک، در سال 2016 سازندگان ساعت نمونه‎های بیشتری از این نوع دستگاه‎های ترکیبی را توليد خواهند کرد.

13. دستگاه‎های پوشیدنی آینده کمتر پوشیدنی خواهند بود

طبق گفته مدیرعامل شرکت تولیدکننده دستگاه‎های پوشیدنی Mio Global، لیز دیکنسون، شاید این مورد به زمان بیشتری از سال 2016 نیاز داشته باشد، اما آن چه مسلم است فناوری‎های پوشیدنی به سمت تبدیل شدن به فناوری قابل کاشت در بدن پیش خواهد رفت. او می‎گوید: «دستگاه‎های پوشیدنی امروزی یک فناوری انتقالی هستند، که هدف نهایی آنها تبدیل شدن به یک ابزار کاشت و ترکیب شده با بدن انسان است. در آینده ما بیشتر به اطراف خود متصل می‎شویم و محیط پیرامون ما به طور خودکار از طریق نوع جدیدی از سیستمی‎ که درون بدن ما جاسازی شده است با وضعیت فیزیولوژیک، حسی و نیازهای فیزیکی ما مطابقت پیدا خواهد کرد.»

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟