سنسور-۱
گجتی کوچک که با چسبیدن به اشیا از دزدیدنشان جلوگیری می‌کند
همه ما نیازمند امنیت هستیم. فرق نمی‌کند که این امنیت از چه لحاظ باشد: شاید زمانی‌که از خانه بیرون می‌روید دوست داشته باشید تا از خانه خود مراقبت کنید؛ یا این‌که اگر کسی بعد از ترک محل کارتان به‌سراغ لپ‌تاپ شما برود و در بین فایل‌ها به گشت‌زنی بپردازد یا این‌که فقط بخواهید از دور مراقب فرزند خردسالتان باشید. حالا وسیله‌ای ساخته شده که می‌تواند این وظیفه را به خوبی انجام دهد.

سنسور-۱ یک دستگاه امنیتی با قابلیت شناسایی هر نوع حرکت است. با استفاده از نوار فرمان 3M روی هر سطحی می‌چسبد و اگر تکان داده شود از طریق انتشار نور یا آژیر خطر؛ به کاربر هشدار می‌دهد. به این ترتیب اگر فراموش کنید آن را با خود ببرید یا این‌که کسی قصد جابه‌جایی آن را داشته باشد متوجه می‌شوید. سنسور-۱ که توسط شرکت متاسنسور ساخته شده 79 دلار قیمت دارد و پیش‌بینی می‌شود از سپتامبر سال جاری میلادی یعنی حوالی اواخر شهریور یا اوایل مهر فروش آن آغاز شود.

اما چگونه کار می‌کند؟

مدیر اجرایی و مؤسس شرکت متاسنسور؛ نیک وارن؛ این‌گونه توضیح می‌دهد که: «سنسور-۱ تمام محیط اطراف را اسکن می‌کند و به‌صورت یک اندازه‌گیری آن را ذخیره می‌کند. اگر این مقدار اندازه‌گیری شده از حد خاصی فراتر رود شروع به هشدار می‌کند.»

بعد از این‌که اعلان هشدار روی سنسور-۱ تنظیم شد؛ این دستگاه با استفاده از ترکیبی از یک ژیروسکوپ؛ یک شتاب‌سنج و یک مغناطیس‌سنج مکان دقیق آن و این‌که تا چه حد جابه‌جا شده را مشخص می‌کند. از قابلیت‌های آن امکان اتصال به بلوتوث تا فاصله 90 متری و هم‌چنین اتصال به اینترنت برای ارسال به‌روزرسانی‌های زنده از وضعیت و شرایط خود است. اگر که به هیچ‌چیزی متصل نباشد، هم می‌تواند به اندازه ۲۴ ساعت حرکت را ذخیره کند تا زمانی که شما در محدوده آن قرار گرفتید اطلاعات را به شما نشان دهد.

البته وسایل امنیتی کوچک و شناسایی‌کننده حرکت دیگری مانند دوبرمن نیز وجود دارد؛ اما از نظر میزان تنظیمات به پای سنسور-۱ نمی‌رسند؛ هم‌چنین قادر نیستند که از طریق بلوتوث؛ حرکت خود را به کاربر اطلاع دهند.

این‌که دستگاه چه عکس‌العملی نشان دهد به شما مربوط است. تمام تنظیمات از طریق اپلیکیشن آلتا تحت کنترل هستند؛ به‌عنوان مثال می‌توانید می‌توانید نحوه روشن شدن سه چراغ RGB LED را تغییر دهید؛ بلندی صدای آژیر آن را مشخص کنید (از حالت سکوت تا 85 دسی‌بل)؛ یا حتی این‌که چقدر جابه‌جایی نیاز است تا آژیر آن به صدا درآید.

اپلیکیشن آلتا از زمان عرضه بر روی بستر iOS در دسترس است اما نسخه آندرویدی آن برای اواخر سال 2016 آماده می‌شود.

از دیگر نکات سنسور-۱ پیش‌فرض‌ برای اشیایی مانند درها؛ ساک و کیف یا دوچرخه است. برای ساک؛ کیف و چمدان؛ آژیر هشدار تنها در صورتی به صدا در می‌آید که بیش از ۱۰ سانتی‌متر حرکت داده شود. پس قادر هستید برای کیف خود مقدار نرمالی را مشخص کنید تا اعلان هشدار این دستگاه به صدا در نیاید. اصلا نگران فاصله خود از دستگاه نباشید. می‌توانید برای آن محدوده خاصی را تعریف کنید تا اگر شما در داخل آن قرار داشتید مرتبا آژیر شروع به کار نکند. در غیر این‌صورت باید مرتبا آن را خاموش کنید.

در حالت نهان؛ یعنی بدون چراغ و آژیر؛ سنسور-۱ قادر است با همان باتری سلولی به شکل سکه که به راحتی قابل تعویض هم هست؛ کار کند اما مدت زمان شارژ آن بسته به کاری که از آن بخواهید کاهش می‌یابد.

ویژگی دیگری که در سنسور-۱ درنظر گرفته شده؛ ویژگی جا گذاشتن است. اگر فاصله شما با دستگاه از یک حد مشخص که توسط خود شما تعیین می‌کنید بیشتر شود هشدار داده می‌شود. اگر بعد از صرف غدا در رستوران؛ محل را ترک کنید ولی کیف پول خود رادر آن محل  جا بگذارید در حالی‌که سنسور-۱ داخل آن باشد؛ قبل از این‌که از رستوران خارج شوید به شما هشدار لازم داده می‌شود.

اما سسنور-۱ از چه چیزی الهام گرفته شده؟

حدود ۶ سال زمان صرف تحقیق و توسعه سنسور-۱ شده و ایده اصلی آن از زندگی شخصی نیک وارن الهام گرفته شده است. جایی که اگر چیزی مانند سنسور-۱ وجود داشت وی از مزیت‌های آن بهره‌مند می‌شد.

وارن می‌گوید: سال 2009 بود که به دلیل نگرانی برای خانواده‌ام شروع به ساخت یک سیستم امنیتی کردم؛ چون می‌ترسیدم از آن‌ها دزدی شود یا اتفاقاتی از این دست بیافتد. درست یک هفته قبل از اتمام کار دستگاه؛ به خانه آن‌ها دستبرد زده شد و اموال زیادی به سرقت رفت.

وارن می‌گوید که در آن لحظه پدرش در خواب عمیق بوده، به همین دلیل هیچ چیزی نشنیده؛ حتی متوجه شکسته شدن شیشه طبقه پایین نشده است. شش ماه بعد در حالی‌که وارن مشغول کار در مؤسسه خود بود؛ فرد شیک‌پوشی که وارد شرکت شده بود با دزدیدن یکی از لپ‌تاپ‌ها وی را شوکه کرد.

وارن می‌گوید: اطلاعات زیادی روی آن لپ‌تاپ قرار داشت؛ اعم از تحقیقاتی و مالی. متأسفانه هیچ بکاپی هم از آن نداشتیم که همین کار را سخت‌تر کرد. همین مسئله باعث شد تا به فکر دستگاهی مانند سنسور-۱ بیافتم. ما می‌خواستیم دستگاهی تولید کنیم که روی هر سطحی مانند لپ‌تاپ؛ درها یا حتی ادارات نصب شود.

پس در یک کلام؛ متاسنسور یک دستگاه امنیتی کوچک و همه‌کاره است و به شما اطمینان خاطر از ایمن بودن وسایل موردنظرتان را می‌دهد.

=========================

شاید به این مطالب هم علاقه‌مند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟