مقر پادشاهی جدید اپل بیشتر شبیه یک سفینه فضايی است
۱۸ واقعیت شگفت‌انگیز دفتر جدید شرکت اپل
وقتی استیو جابز در سال 2011 پیشنهاد تغییر محل شرکت اپل به مکان جدید واقع در Cupertino City Council را داد، تنها یک هدف داشت: «ساخت بهترین ساختمان اداری موجود در جهان.» چیزی در حدود چهار سال بعد، اپل با موفقیت در حال کامل کردن مقر جدید خود در کوپرتینو کالیفرنیا است و وقتی دقیق‎تر به آن نگاه می‎کنید؛ متوجه خواهید شد که آرزوی جابز به حقیقت پیوسته است.

هر چند این ساختمان که بیشتر شبیه به سفینه‎های فضایی است تا سال 2017 بازگشایی نخواهد شد، اما اطلاعات نسبتا کافی در مورد وضعیت و ظاهر این ساختمان و مقر جدید اپل در دسترس است و ما حالا می‎دانیم که این ساختمان جدید قرار است چگونه باشد. در ادامه جالب توجه‎ترین حقایقی که در مورد این محوطه جدید وجود دارد را بررسی خواهیم کرد.

استیو جابز کاملا بر فرآیند برنامه‌ریزی نظارت داشت

در تابستان سال 2009 استیو جابز معمار ارشد شرکت Foster + Partners، نورمن فاستر را فرا خواند و از او برای این پروژه درخواست کمک کرد. در یک ویدیوی پخش شده از جلسات شورای شهر کوپرتینو و کمیسیون برنامه‌ریزی کوپرتینو در سال 2013، فاستر می‎گوید جابز اصرار داشت که در روند برنامه ریزی کارها مشارکت داشته باشد.

فاستر می‎گوید: «یکی از به یادماندنی‎ترین و شاید حیاتی‎ترین موضوعات در مورد این پروژه این بود که استیو همیشه می‎گفت به من به عنوان یک مشتری نگاه نکن و من را عضوی از گروه خود در نظر بگیر.»

ایده کلی ساختار این ساختمان تا حدودی از میدان لندن الهام گرفته شده بود، به همان شکلی که ساختمان‎های Main Quad در دانشگاه استنفورد یک پارک را احاطه کرده‎اند

از ابتدا برنامه این نبود که ساختمان به شکل یک حلقه ساخته شود، و برنامه اپل هم برای ساخت مقر اصلی چیز دیگری بود. فاستر در سال 2014 به Architectural Record گفت: «ما از ابتدا ساختمان را به شکل دایره شروع نکردیم، این ساختار به مرور زمان به این شكل درآمد. ایده ساخت یک بنا به همراه یک باغ بزرگ از دل یک فرآیند بسیار فشرده به همراه انواع مختلفی از مدل‎ها و طرح‌های جدید  سر درآورد.»

فاستر همچنین می‎گوید برنامه اصلی اپل این بود که ساختمان خود را در یک مکان دیگر بسازد. او گفت: «نحوه عوض شدن تصمیمات خیلی جالب بود. در ابتدا، یک مکان کوچک‎تر مورد نظر بود. بعد، در حین این که پروژه توسعه پیدا می‎کرد و بعد از این که مکان شرکت Hewlett-Packard مشخص شد، ساختار و ظاهر پروژه تغییر کرد.»

این ساختمان سفینه فضايی بیش از 12 هزار کارمند را در خود جای می‎دهد

بر اساس آمار ارائه شده از طرف Architectural Record، ساختمان اصلی چیزی در حدود 260000 متر مربع مساحت دارد و محیط دایره آن در حدود 1600 متر است. این ساختمان حلقه‎ای شکل تمام شیشه به شکلی طراحی شده تا با نحوه قرارگیری صندلی‎های کارمندان آنها بتوانند به راحتی با یک دیگر در ارتباط بوده و کار کنند.

در توضیحات اپل در مورد این پروژه آمده است، در مجموع در این ساختمان 7710 متر مربع فضای اختصاصی برای برگذاری جلسات و محیط استراحت در نظر گرفته شده است.

دیوارهای این سازه از بزرگترین قطعات شیشه‎ای منحنی دنیا استفاده خواهند کرد

هر دو سمت این ساختمان به طور کامل از شیشه‎های منحنی تشکیل شده است و به این شکل کارمندان می‎توانند هم نظاره گر باغ داخلی باشند و هم چشم انداز بیرون ساختمان را تماشا کنند. در انتهای ساخت این سازه بیش از 3,000 صفحه شیشه منحنی اطراف این ساختمان را فرا خواهد گرفت. اخیرا در یک برنامه خبری نصب اولین قطعه از این شیشه‎ها به نمایش درآمد و مجری برنامه اعلام كرد که شما شاهد نصب بزرگترین شیشه منحنی موجود در جهان هستید.

این مقر جدید یک تالار کنفرانس زیرزمینی با گنجايش هزار نفر خواهد داشت

تالار کنفرانس این شرکت در حدود 11200 مترمربع مساحت خواهد داشت و هزار صندلی در آن تعبیه می‎شود. این تالار کنفرانس اپل را قادر خواهد ساخت تا بیشتر رویدادهای خود را در مقر اصلی خود برگذار کند.

در زمان معرفی ساختمان جدید در شورای شهر کوپرتینو در سال 2013، مدیر ارشد بخش املاک و مستغلات اپل، دن ویسن‎هانت اعلام کرد: «این بنا این امکان را در اختیار ما قرار می‎دهد تا معرفی محصولات جدید و رویدادهای خاص دیگر را که در سانفرانسيسكو و مناطق دورتر برگذار می‎کردیم را به محل اصلی در کوپرتینو بیاوریم.»

اخیرا یک سقف 80 تنی از جنس فیبر کربن در این بنا نصب شد تا محوطه ورودی به این سالن را پوشش دهد. این تالار کنفرانس از یک لابی و امکانات پذیرایی نیز برخوردار خواهد بود.

پس از اتمام ساخت این محوطه، 80 درصد مساحت آن را فضای سبز تشکیل خواهد داد

خیلی از گیاهانی که برای این منظور در نظر گرفته شده است؛ نسبت به تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند. ویسن‎هانت در همان مراسم معرفی گفت: «بسیاری از گیاهانی که ما انتخاب کرده‎ایم در مقابل کم آبی مقاوم بوده و از گیاهان بومی‎ استفاده شده تا میزان مصرف آب برای آبیاری این گیاهان به حداقل برسد.»

در مجموع ۷ هزار اصله درخت در این مکان جدید کاشته خواهد شد. اپل پوشش گیاهی وسیعی را در این محوطه شکل خواهد داد و این منطقه سبز را با گونه‎های انعطاف‌پذیری مانند بلوط که کاملا با شرایط آب و هوایی خشک سازگاری دارند؛ تقویت خواهد کرد.

بعضی از گیاهان کاشته شده قابل برداشت بوده و در کافه تریای شرکت سرو می‎شوند

علاوه بر درختان بلوط، تعداد دیگری از درختان میوه نیز در سراسر محوطه وجود خواهد داشت که از آن جمله می‎توان به درخت سیب و زردآلو اشاره کرد.

تصویر بالا نشان می‎دهد که هر کدام از درختان میوه کجا کاشته خواهند شد. نقطه‎های ارغوانی نشان دهنده درختان آلو هستند، نقاط نارنجی رنگ درخت زردالو است، علائم قهوه‎ای درختان زیتون را نشان می‎دهد، رنگ قرمز نشان دهنده درخت خرمالو است، صورتی گیلاس و زرد نمایانگر درختان سیب است.

صد درصد انرژی به کار رفته تجدیدپذیر خواهد بود

تمام برق مورد نیاز پادشاهی جدید اپل از انرژی تجدید پذیر مثل انرژی خورشیدی و سوخت‎های زیستی تامین خواهد شد. 65000 متر مربع به پانل‎های خورشیدی اختصاص داده خواهد شد و یک کارخانه تامین انرژی مرکزی نیز در منطقه وجود خواهد داشت. در زمان اوج مصرف انرژی، برق اضافی مورد نیاز نیز از شبکه توزیع انرژی تجدید پذیر خریداری خواهد شد.

یک سیستم تهویه هوای طبیعی که ساختمان مرکزی را قادر می‎سازد در 75 درصد طول سال به تهویه مطبوع یا بخاری نیاز نداشته باشد

اپل با استفاده از یک سیستم تهویه هوای طبیعی از هوای ایده‎ال شمال کالیفرنیا نیز نهایت بهره برداری را خواهد کرد. این سیستم همچنین به اپل کمک خواهد کرد به هدف خود که به صفر رساندن تولید گازهای گلخانه‎ای است نزدیک‎تر شود.

در حدود 4300 ستون عظیم بتنی به ساخت این سیستم تهویه هوای طبیعی کمک می‎کنند

بر اساس گزارش اخیر منتشر شده توسط نشریه پاپیولار ساینس، در حدود 4300 ستون عظیم بتنی برای سقف و کف این سازه مورد استفاده قرار گرفته است. وسط این ستون‎ها تو خالی در نظر گرفته شده است تا ساختمان خنک باقی بماند.

اپل برای سبز نگه داشتن محوطه خود از آب بازیافتی استفاده خواهد کرد

بر طبق یک گزارش منتشر شده از San Jose Mercury News، بیش از 157,000 گالن آب روزانه در مقر اپل در جریان خواهد بود. این آب برای سبز نگه داشتن مناظر گیاهی، خنک نگه داشتن برج‎ها، و جریان داخل لوله‎ها استفاده خواهد شد.

یک هزار دوچرخه در محوطه قرار داده خواهد شد تا به جابجایی کارمندان در محیط شرکت کمک کند

مسیرهای مختلفی برای پیاده‌روی و دوچرخه سواری در سراسر محوطه 176 هکتاری این ابر شرکت در نظر گرفته شده است.

کل این پروژه برای اپل در حدود 5 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت

طی یک گزارش خبری در یک برنامه تلوزیونی مدیر عامل اپل، تیم کوک به طور دقیق اعلام نکرد که این شرکت چه مقدار برای این مکان جدید هزینه کرده است. اما اعلام کرد که مخارج صورت گرفته چیزی نزدیک به 5 میلیارد دلار بوده است.

پارکینگ‎های زیر زمینی از ازدحام وسایل نقلیه در محوطه فضای سبز شرکت جلوگیری می‎کنند

بسیاری از پارکینگ‎های داخل محوطه شرکت زیرزمینی خواهند بود که به خالی نگه داشتن فضای سبز طبیعی کمک بزرگی می‎کنند. در مجموع 10,980 فضای پارک اتومبیل در نظر گرفته شده است. هر دو فضای در نظر گرفته شده برای پارکینگ به جایگاه‎های شارژ الکتریکی خودرو مجهز خواهند شد. بعد از تکمیل پروژه در حدود 300 جایگاه شارژ در محوطه تعبیه خواهد شد، اما اپل برای افزایش بیشتر این جایگاه‎ها فضای اضافی دیگری را نیز در نظر گرفته است.

بودجه‎ای 70 میلیون دلاری برای مرکز سلامتی در نظر گرفته شده است

در بخش شمال غرب ساختمان مرکزی، 9300 متر مربع فضا برای مرکز تناسب اندام در نظر گرفته خواهد شد که به بیش از 20,000 کارمند اپل خدمات رسانی می‎کند. بر اساس مجوز اخذ شده از Buildzoom در دسامبر سال 2014، اپل بیش از 70 میلیون دلار برای مرکز سلامتی خود هزینه کرده است.

5500 متر مربع کافه تریا در نظر گرفته شده است

در طبقه همکف ساختمان مرکزی نزدیک به 5500 متر مربع غذاخوری با صندلی‎های قابل جابجایی در نظر گرفته شده است که می‎تواند 2100 نفر را در خود جای دهد. همچنین 1860 متر مربع فضای بالکن مانند در نظر گرفته شده است که گنجايش 600 نفر اضافی و 1750 صندلی در محوطه خارجی تراس را دارد.

اپل برنامه حمل و نقل خود را 20 درصد گسترش خواهد داد

اپل در حال گسترش خدمات رفت و آمد خود است و با افزایش آن کارمندان کمتری نیاز به استفاده از خودروی شخصی برای رسیدن به سر کار دارند. این شرکت خدمات جایگزین حمل و نقل کارمندان خود را 20 درصد افزایش می‎دهد، این به این معنا خواهد بود که بیشتر از یک سوم از 15000 کارمندی که در همان محدوده زندگی می‎کنند می‎توانند به وسیله اتوبوس‎های سوخت زیستی شرکت یا اشکال دیگری از خدمات حمل و نقل جایگزین سر کار خود حاضر شوند.

شبکه‎ای از راه‎های زیرزمینی وجود دارد که ساختمان‎های مختلف محوطه شرکت را به یکدیگر متصل می‎کند

این راه‎های زیرزمینی (تونل) در حال حاضر با خاک پوشانده شده‎اند.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟