راز نهفته پشت سر i در محصولات اپل
فراز و فرودهای یک کاراکتر در سرزمین اپل
سالیان سال است که آن‌را مشاهده می‌کنیم. iMac، iPod، iTunes، iPhone، iPad در همه جا پیشوند کاراکتر i به عنوان یک بخش ثابت از محصولات پر فروش اپل مشاهده می‌شود. درست از سال 1998 میلادی که این کاراکتر را همراه با iMac مشاهده کردیم. این کاراکتر به یک بخش جدایی‌ناپذیر از محصولات اپل در آمده است. اما چرا؟ به‌راستی معنای آن چیست؟

1606683296_1_0.gif

امروزه اینترنت مملو از خاطرات و مطالبی است که i جادویی اپل را توصیف کرده‌اند. در رویداد اپل در سال 1998 میلادی، استیو جابز iMac را معرفی کرد. جابز در این رویداد در مورد ارتباط i و Mac سخن گفت. او در رویداد سال 1998 چنین گفت: « iMac به سادگی از تعامل بسیار نزدیک اینترنت internet با مکینتاش Macintosh سخن می‌گوید. تمرکز اصلی این شرکت و هدف شماره اول آن اینترنت است. این کاراکتر به مصرف‌کنندگان محصولات ما اعلام می‌دارد که کامپیوترهای مورد استفاده آن‌ها به سادگی و در سریع‌ترین زمان ممکن به اینترنت متصل خواهند شد. » در سال 1998 کاراکتر i در iMac اشاره به Internet داشت. اما جابز در اسلایدی که در آن زمان به حضار نشان داد، به بیان نقش‌های دیگر این کاراکتر در محصولات اپل پرداخت.

در کنار واژه اینترنت، پیشوند مورد استفاده توسط اپل به واژگانی همچون فردی، آموزش، اطلاع‌رسانی و الهام‌بخش اشاره دارد. از آن زمان به بعد، کاراکتر i از معنای اینترنت‌محور بودن خود کمی فاصله گرفت. اپل شاید در زمان نام‌گذاری iPod هیچ‌گاه به کلمه اینترنت فکر نمی‌کرد. زمانی‌که آی‌فون در سال 2007 رونمایی شد، یکی از سه عنصر اصلی تشکیل دهنده آن یک ارتباط اینترنتی بود. این‌بار i به مفهوم اصلی خود یعنی اینترنت بازگشته بود. (دو عنصر کلیدی دیگر آی‌فون موسیقی (Music) و تماس تلفنی (phone call) بود.) اما از آن زمان به بعد، هر دستگاه همراهی با یک ارتباط اینترنتی از پیش ساخته شده طراحی می‌شد و به این شکل کاراکتر i معنای خاص و اصلی خود را از دست داد و بیشتر به  یکی از نشانه‌های برند اپل در آمد. اما به مرور زمان که اپل در بازارهای مختلف وارد شد و رشد پیدا کرد، همچون ساعت‌های هوش‌مند و اپل‌واچ این پیشوند معروف به مرور زمان به حاشیه رفت و به نوعی بسیار کم‌ رنگ شد. به جای iWatch و iTV ما اکنون شاهد عباراتی همچون Apple Watch و Apple TV هستیم. شاید به این دلیل که ما دیگر نیازی نداریم بدانیم که دستگاه‌های مورد استفاده ما قابلیت اتصال به اینترنت را دارند. 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟