گلستان اپل؛ ابتکار یک نوجوان
موزه‌ای از عجیب‌ترین محصولات تاریخی اپل
«الکس جیسون» وقتی فقط ۱۰ سال داشت، اولین کامپیوتر مکینتاش را تجربه کرد. او برای به‌دست آوردن این کامپیوتر مجبور شد از خیر دوچرخه‌اش بگذرد. وی تا جایی که می‌توانست آی‌مک جدید G5 را ارتقاء داد. زمانی‌که G5 دیگر جایی برای ارتقاء نداشت؛ به فکر افتاد تا باز هم از این کامپیوترهای قدیمی بخرد.

1606683296_1_0.gif

"من به این نتیجه رسیدم که واقعا دوست دارم روی این کامپیوترها کار کنم و آن‌ها را درست کنم. به‌سراغ Craiglist رفتم و یکی دو مدل دیگر که مربوط به اوایل 2000 بودند تهیه کردم. آن موقع بود که فهمیدم این کار چقدر جالب و هیجان‌انگیز است چون از لحاظ من آن‌ها یادآور خاطرات هستند." پنج سال از آن زمان می‌گذرد و حالا «الکس» کلکسیونی از 250 محصول مهم اپل دارد. وی نام این مجموعه را گلستان اپل گذاشته است. اکثر آن‌ها در زیرزمین خانه پدریش قرار دارند. «الکس» می‌گوید اگر ماوس‌ها؛ کیبوردها؛ و دستگاه‌های باسیم را هم در نظر بگیریم تعداد آن‌ها به حدود 500 قطعه می‌رسد.

مطلب پیشنهادی

فراز و فرودهای یک کاراکتر در سرزمین اپل
راز نهفته پشت سر i در محصولات اپل

در داخل زیرزمین چندین ردیف از کامپیوترهای مکینتاش و Apple II؛ PowerBooks؛ آی‌مک‌ها؛ آی‌پادها و بسیاری محصولات دیگر دیده می‌شوند. حتی در این مجوعه تعدادی کامپیوترهای بسیار نادر که ظاهرا نمونه‌های اولیه بودند؛ کیبوردها و ماوس‌هایی وجود دارد که هیچ‌وقت رنگ قفسه مغازه‌ها را ندیدند چون اصلا وارد بازار نشدند.

«الکس» تمام این دستگاه‌ها را از جاهای مختلف جمع کرده؛ از Craiglist و «عمو هنری» شروع کرد - عمو هنری یک سایت طبقه‌بندی شده شبیه Craiglist است - جالب این‌که او همیشه از Ebay دوری کرده چون قیمت آن‌ها معمولا بالا است. "از طریق Craiglist با کسی آشنا شدم که صاحب یک کلکسیون ارزشمند بود. او در نزدیکی شهر من زندگی می‌کرد. من با ماشین چمن‌زنی کار می‌کردم و با پول آن شروع به خرید تکه‌های مختلف کلکسیونش کردم. فکر می‌کنم نهایتا بین 50 تا 60 کامپیوتر از وی خریدم."

البته همه چیزهایی که در این کلکسیون دیده می‌شود کامپیوتر یا مرتبط با کامپیوتر نیست. روی دیوارهای زیرزمین پوسترهایی به چشم می‌خورد که بازگو کننده تاریخ اپل است. حتی در این‌جا کپی اصل Woz Pak هم دیده می‌شود که متعلق به «استیو ووژنیاک» بود. این کتاب در اصل کدهایی بود که وی برای Apple II نوشته بود.

یکی از باارزش‌ترین قطعات این کلکسیون کامپیوتر Apple I است که به‌خاطر مسائل امنیتی در جای خاصی قرار گرفته است. اما او فقط عاشق کامپیوترهای این مجموعه نیست. «الکس» می‌گوید که یکی از با ارزش‌ترین محصولاتی که در این کلکسیون وجود دارد Lisa 2/5 است. وی این دستگاه را از یکی از دوستانش گرفت و برای مراقبت از آن  یک کیس ویژه آکریلیک تهیه کرد.

«الکس»‌ این کلکسیون را فقط برای خودش نمی‌خواهد بلکه دوست دارد همه آن را ببینند. «بیل جیسون» پدر «الکس» در این‌باره می‌گوید: در حال جذب سرمایه و مهیا کردن زمینه‌های لازم برای راه‌اندازی موزه شخصی هستیم؛ نام این موزه؛ موزه فناوری Maine است. حدود 15 درصد فضای موزه به کلکسیون «الکس» اختصاص دارد و مابقی ۸۵ درصد به فناوری‌های اینتراکتیو در زمینه‌های انرژی تجدیدپذیر؛ مهندسی؛ کامپیوتر؛ اکتشافات فضایی و هر چیزی است که با فناوری در ارتباط است و می‌تواند الهام‌بخش افراد برای اختراع؛ نوآوری و تولید باشد. این موزه قرار است در کتابخانه «کارنگی» در «فیرفیلد» شهر Maine برگزار شود. البته قبل از آن باید دستی به سر و گوش آن کشید و برخی از قسمت‌های آن‌را مرمت و بازسازی کرد.

در همین حال؛ «الکس» با جدیت پیگیر یافتن Lisa 1 است که به‌شدت کمیاب و نادر است. «الکس» می‌گوید دلیل کمیاب بودن Lisa 1 استفاده از درایوهای Twiggy بود که هیچ‌گاه محبوب نشد چون خیلی درایوهای خوبی نبودند. به‌همین دلیل اپل به مشتریان خود که از این دستگاه استفاده می‌کردند امکان ارتقای رایگان به Lisa 2 را ارائه می‌کرد و تمام مدل‌های Lisa 1 را از چرخه خارج کرد.

========================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟