قابلیت Night Shift
کاربران آیفون با قابلیت جدید iOS راحت‌تر می‌خوابند
به‌طور کلی کار کردن با گوشی و زل زدن به صفحه آن در هنگام شب ایده وحشتناکی است. صفحه اسمارت‌فون‌‌ها نور آبی روشن از خود منتشر می‌کنند که حتی در نورانی‌ترین وقت روز و زیر شدیدترین نور آفتاب هم قابل دیدن باشند. اما شب؛ هنگامی که با گوشی کار می‌کنید مغز به دلیل این نور آبی دچار پریشانی و آشفتگی می‌شود. چون این نور مشابه نور آفتاب عمل می‌کند.

این امر باعث می‌شود تا جلوی تولید «ملاتونین» در مغز گرفته شود. «ملاتونین» همان هورمونی است که به بدن شما می‌گوید که چه زمانی وقت خواب است. از این رو؛ نور صفحه اسمارت‌فون می‌تواند چرخه خواب بدن را به‌هم بریزد و به‌خواب رفتن و در خواب ماندن به‌سختی انجام می‌شود. در طولانی مدت این مسئله می‌تواند عواقب ناگواری برای سلامتی داشته باشد.

[[nid:]]

اگر از کاربران آی‌فون هستید که نمی‌تواند از f.lux استفاده کند؛ قادر به تنظیم و کم کردن میزان نور آبی که از گوشی ساطع می‌شود نخواهید بود. اپلیکیشن f.lux یک اپ رایگان برای مک؛ پی‌سی و لینوکس است که در پشت زمینه کار می‌کند و وظیفه‌اش تغییر شدت نور منتشر شده از صفحه کامپیوتر یا اسمارت‌فون و تطبیق آن با هر زمان از روز است. در وبسایت این اپ گفته شده که زمان غروب خورشید طوری عمل می‌کند که مانند چراغی برای داخل محیط استفاده شود و زمان طلوع خورشید به‌مانند نور منتشر شده از آن رفتار می‌کند.

البته در نسخه جدید سیستم‌عامل اپل یعنی iOS 9.3 شرایط تغییر کرده است. در آخرین به‌روزرسانی حالت جدیدی به‌نام «شیفت شب» (Night Shift) درنظر گرفته شده و زمان شروع و فعال شدنش دست کاربر بوده و هر زمانی که وی مدنظر داشته باشد شروع به کار می‌کند. زمانی‌که «شیفت شب» وارد میدان می‌شود؛ گوشی به‌طور خودکار صفحه را به‌شکلی تنظیم می‌کند تا صفحه گرم‌تر و در نتیجه نور آبی کمتری از آن منتشر شود.

در شکل زیر مشاهده می‌کنید که نور آبی چگونه در هنگام شب روی مغز اثر می‌گذارد:

حالا با این‌که می‌دانیم چرا باید در طول شب از نور آبی خلاص شد؛ آیا شیفت دادن شدت رنگ واقعا کمکی می‌کند؟

فعلا تحقیقات کمی درباره این‌که تغییر شدت صفحه تا چه اندازه به خوابیدن راحت کمک می‌کند؛ انجام گرفته اما هنوز باید تلاش بیشتری در این خصوص صورت بگیرد. اما کسانی‌که از آن استفاده کرده‌اند می‌گویند واقعا تأثیر داشته و باعث شده تا چشمانشان درد کمتری احساس کند. حالت «شیفت شب» به‌عقیده برخی از کارشناسان محبوب‌ترین امکانی است که به نسخه جدید iOS اضافه شده است.

اما فکر نکنید که با این راه‌حل تمام مسائل و مشکلات مرتبط با گوشی از بین می‌رود. یکی از متخصصان و محققان خواب گفته است که نور فقط یکی از عواملی است که روی خواب تأثیر می‌گذارد. کاری که با گوشی انجام می‌دهیم هم باعث درگیر شدن ذهن شده و باعث می‌شود تا بیدار بماند. به‌خصوص این‌که در حال چرخ‌زنی در فضای شبکه‌های اجتماعی؛‌ خواندن اخبار و یا وب‌گردی باشیم.

آیا می‌دانید درست زمانی‌که سعی دارید ذهنتان را آرام کنید و به‌ناگهان یک ایمیل جدید روی صفحه ظاهر می‌شود چقدر اضطراب و پریشانی به‌وجود می‌آورد؟ تغییر رنگ و میزان شدت نور هیچ کمکی به این مسئله نمی‌کند. «شیفت شب» یک به‌روزرسانی شبرین و تغییر دلنشین است. ولی این‌که بتوانید گوشی خود را دور از رختخواب نگه دارید یا این‌که همراه با «شیفت شب» حداقل حالت Airplane Mode را هم فعال کنید؛‌ می‌تواند مفید باشد.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال