ده علامت هشداردهنده یک شغل ناامیدکننده
ده سوال مصاحبه استخدامی که به شما می‌فهمانند نیازی به این شغل ندارید!
ترس یکی از پر قدرت‌ترین نیروی موجود در جهان است. نیرویی که هیچ‌کس حاضر نیست در مورد آن صحبت کند. در بسیاری از موارد نیروی ترس به اندازه‌ای تاثیرگذار است که بر یکسری تصمیمات حرفه‌ای و کاری مردم سایه می‌افکند.

1606683296_1_0.gif

زمانی که در محل کار از رییس خود واهمه دارید، ممکن است هیچ‌گاه سخنی به زبان نیاورید. حتا در شرایطی که لازم است درباره یک موضوع صحبت کرده یا اظهارنظر کنید. زمانی که برای یک مصاحبه استخدامی به شرکتی مراجعه می‌کنید، ممکن است از بابت دستمزد ناچیزی که دریافت خواهید کرد هیچ سخنی به زبان نیاورید، به واسطه آن که نگران قسط ماه بعد هستید که باید پرداخت شود. بازهم ترس به شکل غیرملموسی بر قدرت تصمیم‌گیری شما سایه می‌افکند.

بسیاری از ما وانمود می‌کنیم احراز شغل جدید باعث خوشنودی ما شده است، حتا زمانی که به وضوح مشاهده می‌کنیم با وجود سوابق کاری خوب دستمزد پایینی عاید ما خواهد شد.

اما به مرور زمان که تجربه بیشتری به دست می‌آوریم، یاد می‌گیریم که باید اعتماد به نفس خود را بالا ببریم تا به واسطه آن بر ترس خود غلبه کنیم. غلبه بر ترس به معنای آن است که درب‌های جدیدی از فرصت‌ها به روی ما گشوده خواهند شد. زمانی که این شهامت را پیدا کنید که بگویید: «نه، تشکر می‌کنم» آن‌گاه قادر خواهید بود به فرصت‌های شغلی نه چندان جالب پشت کرده و در انتظار موقعیت‌هایی باشید که سزاوار شما هستند. یک انسان ترسو احساس می‌کند با گفتن جمله "به هر حال، تشکر می‌کنم، آن‌را قبول می‌کنم" یک فرصت ارزشمند را به دست آورده است و اگر این جمله را به زبان نمی‌آورد ممکن بود این فرصت شغلی نه چندان جالب را نیز از دست می‌داد.

اما سوال مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که چگونه می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم شغل انتخابی یا شرکت انتخابی ارزش ما را دارد. برای اطلاع در این زمینه باید با چند پرسش کلیدی آشنا شوید. پرسش‌هایی که به وضوح اعلام می‌دارند شغلی که به دنبال تصاحب آن هستید، ارزش شما را ندارد و باید بی خیال آن شوید. بدون شک تجربه دردناکی خواهد بود برای افرادی کار کنید که اغلب انسان‌های خشن و بی‌ادبی هستند که به اطرافیان خود توهین می‌کنند. عقل سلیم حکم می‌کند هیچ‌گاه برای چنین افرادی کار نکرده یا با آن‌ها همکار نشوید.

ده پرسشی که به شما اعلام می‌دارند این شغل مناسب و برازنده شما نیست

۱- در سال گذشته چه تعداد غیبت غیرموجه داشته‌اید؟

۲- سه کارفرمای قبلی شما چه دیدگاهی درباره شما دارند؟

۳- حداقل دستمزدی که تمایل دارید دریافت کنید چه رقمی است؟

۴- تاکنون اخراج شده‌اید؟

۵- کدامیک از بخش‌های روزمه شما اغراق‌آمیز هستند؟

۶- چه ویژگی یا توانایی فردی شما را از دیگر متقاضیان متمایز می‌کند؟

۷- بزرگ‌ترین شکستی که در زندگی حرفه‌ای خود متحمل شده‌اید چه بوده است؟

۸- آیا در شب و تعطیلات آخر هفته در دسترس خواهید بود؟

۹- با درخواست‌های غیر مودبانه یا کارمندان و مدیران بی ادب چگونه برخورد می‌کنید؟

۱۰ - آیا تعهد می‌دهید حداقل دو سال اینجا کار کنید؟

افرادی که به عنوان مسئول استخدامی در سازمان‌ها کار می‌کنند و سابقه‌ای چندین ساله در این زمینه دارند به خوبی از این موضوع اطلاع دارند که هیچ‌گاه نباید این سوالات را در اولین مصاحبه از متقاضی بپرسند. به واسطه آن‌که موجب رنجش او می‌شوند. این سوالات فقط بی‌احترامی به فردی است که در مصاحبه شغلی حاضر شده است.

شرکت‌هایی که به مصاحبه‌گر خود اجازه دهند چنین سوالاتی را مطرح کنند، شرکت‌هایی هستند که برای استعدادهای کارمندان خود ارزشی قائل نیستند. چرا یک مصاحبه کننده باید از شما سوال کند برای توصیف ویژگی‌ها و صلاحیت خود درباره افرادی اظهارنظر کنید که هیچ‌گاه آن‌ها را مشاهده نکرده‌اید؟ چرا باید به پرسشی همچون "آخرین کارفرمای شما چه دیدگاهی درباره شما داشت" پاسخ دهید؟ هرگاه شخصی درباره حداقل دستمزد از شما سوال کنید، کمی درباره سوال او فکر کنید. شاید ارزش کار شما بالاتر از دستمزدی است که به شما پرداخت خواهد شد.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟