پنج شاخصه کارآفرینی
پنج علامتی که نشان می‌دهند شما ذاتا یک کارآفرین هستید
کارآفرینان خلاق و موفق اغلب افراد مستعدی‌اند که به دنبال آزادی عمل در انجام کارهای خود هستند. افرادی که می‌دانند به دنبال چه هستند.

این‌گونه به نظر می‌رسد که در جوامع امروزی، کارآفرین بودن به معنای تک ستاره بودن است. بسیاری این‌گونه تصور می‌کنند که هر زمان ایده‌ای به ذهنشان رسید، باید خود را یک کارآفرین صدا کنند. اما واقعیت این است که برای تبدیل شدن به یک کارآفرین مسیر نسبتا دشواری پیش روی مردم قرار دارد. اکثر کارآفرینان پول‌هایی را به دست می‌آورند و پول‌هایی را از دست می‌دهند. طبیعی است که در این مبارزه موفقیت‌ها و شکست‌هایی وجود دارد.

مطلب پیشنهادی

با این 4 کار همیشه موفقیت را به سوی خود بکشید
موفقیت در چند قدمی شما است اگر...

اما سوال مهم این است که آیا شما به راستی DNA تبدیل شدن به یک کارآفرین را در وجود خود دارید؟ آیا تصور می‌کنید به واسطه گرفتار شدن در یک حلقه تکرار شونده‌ که هر روز از صبح تا عصر باید در دفتر کار خود با دوربین‌های امنیتی سروکله بزنید باید به دنبال یک نوآوری باشید و این‌گونه تصور می‌کنید که سرمایه‌گذاری روی یک ایده عجیب و جدید ممکن است زندگی شما را متحول کند؟ صادقانه بگویم این حرف تا حد نسبتا زیادی درست است، اما واقعیت این است که همه مردم کارآفرین نیستند. در ادامه با پنج شاخصه‌‌ای آشنا خواهیم شد که به شما نشان خواهند داد گام برداشتن در مسیر کارآفرینی چگونه است و این افراد چه ویژگی‌هایی دارند.

1. شما در تلاش برای یادگیری هستید در حالی که هیچ‌گونه تجربه عملی را توامان با آن ندارید

رویکرد بسیار رایجی که این روزها در دنیای کارآفرینی شاهد آن هستیم این است که اکثریت قریب به اتفاق کارآفرینان یاد می‌گیرند که انجام دهند. به همین دلیل است که هر چند وقت یکبار می‌شنوید کارآفرینان موفق زمانی که از مدرسه کسب‌وکار خارج می‌شوند با شکست روبرو می‌شوند. این حرف به معنای آن نیست که رویکرد چنین مدارسی اشتباه است، بلکه به معنای این است که این افراد در محیط آموزشی چیزی را ارائه نمی‌کنند تا بازخورد آن را دریافت کنند. آن‌ها نکته خاصی را از افراد دیگری که با آن‌ها صحبت می‌کنند کسب نمی‌کنند. ( به واسطه آن‌که همگی در یک سطح قرار دارند.) این افراد باید به دنبال آن باشند تا آستین‌ها را بالا بزنند و به صورت عملی موضوعی را آزمایش کنند. این رویکرد یکی از مهم‌ترین خصایص کارآفرینان است.

مطلب پیشنهادی

منابع آنلاین رایگانی که شما را یک طراح وب می‌کنند

2. شکیبایی توامان با کم طاقتی

کودکانی با روحیه کارآفرینی اغلب بی‌تاب هستند. آن‌ها نمی‌توانند در جای خود ثابت بنشینند. دامنه دقت و توجه آن‌ها محدود است. اما همین افراد زمانی که بزرگ‌تر می‌شوند، به خوبی این توانایی را به دست خواهند آورد تا شکیبایی و کم طاقتی در انجام کارها را توصیف کرده و توامان با یکدیگر مورد استفاده قرار دهند. آن‌ها به دنبال آن نخواهند بود که به آرامی حرکت کنند و نباید هم این‌کار را انجام دهند. (یکی از شاخص‌ترین رویکردها در دنیای شرکت‌ها نوپا این است که آن‌ها باید در سریع‌ترین زمان ممکن به سودآوری برسند.) اما آن‌ها به خوبی می‌دانند که در چه شرایطی باید به انتظار بنشینند و چه زمانی برای اخذ تصمیمات مهم مناسب است. اگر تصور می‌کنید دو ویژگی شکیبایی و کم طاقتی را در آن واحد در اختیار دارید، باید بدانید در مسیر درستی قرار دارید.

3. جواب نه را قبول نمی‌کنید

تفاوت محسوسی میان تنفر مستمر و فروتنی مستمر وجود دارد. افراد زمانی که واژه نه را می‌شوند به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول افرادی هستند که تحمل جواب نه را ندارند و حاضر نیستند بازخوردهای مفیدی که از دیگران به درست می‌آورند را قبول کنند، این افراد عمدتا در خواب و خیال زندگی می‌کنند. گروم دوم افرادی هستند که جواب نه را می‌شوند، اما زمانی را صرف گوش کردن، یادگیری، تعدیل کردن فعالیت‌ها و هماهنگ ساختن پروسه‌های کاری خود می‌کنند. به گونه‌ای که حرکت رو به رشدی داشته باشند. این افراد در حقیقت جایزه انتقادپذیری خود را دریافت می‌کنند.

مطلب پیشنهادی

اگر می‌خواهید پس از نوروز دنبال کار بگردید؛ حتما این ده مطلب را بخوانید!

4. شما دوست دارید کار خود را داشته باشید

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود افرادی با روحیه کارآفرینی در محیط‌های سازمانی در نزاع باشند، این است که احساس می‌کنند کار مخصوص به خود را ندارند. این احساس به واسطه یکی از دو فاکتور فوق رخ می‌دهد. ممکن است در محیط کاری خود به اندازه کافی آزادی عمل در انجام کارها و بروز خلاقیت‌ها را در اختیار نداشته باشند یا ممکن است با ضوابط و آزمون‌های متعددی روبرو شوند که باعث می‌شوند کارهایی که انجام می‌دهند آن‌گونه که بایدوشاید تاثیرگذاری و کارکرد خود را به خوبی نشان ندهند. کارآفرین بودن دشوار است. اما توانایی انجام یک کار طاقت‌فرسا پاداش واقعی است که دریافت خواهید کرد.

5. هدف شما از کارآفرینی به دست آوردن پول است یا آزادی؟

آیا هدف شما از کارآفرین شدن این است که مسیری را به وجود آورید؟ باید بدانید هدف و انگیزه شما از ورود به این راه چیست؟ در غیر این صورت ممکن است در تعقیب سوژه اشتباهی باشید که در نهایت شما را هیجان‌زده نخواهد کرد.

کارآفرینان واقعی به دنبال آزادی هستند. تعریف آن‌ها از آزادی، آزادی ذهنی است. این افراد به جای آن‌که به دنبال پاداش و مزایایی باشند که در آخر سال به دست می‌آورند، بیشتر به دنبال آن هستند که شیوه زندگی خود را تغییر داده و مطابق با آن چیزی که تصور می‌کنند، زندگی کنند. این نکته را به خاطر داشته باشید کارآفرینان به دنبال تغییر شیوه زندگی خود هستند نه این‌که هزینه‌ای را بابت آن پرداخت کنند. 

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟