سرعت بیشتر، تاخیر کمتر
فناوری 5G اینتل، انسان بخشی از  اینترنت اشیاء
تلفن‎های هوشمند، لپ‎تاپ‎ها، روبات‎های پرنده، اتومبیل‎ها و روبات‎های انسان‌نما چگونه با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار می‎کنند؟ چشم‌انداز اینتل این است که این دستگاه‎ها می‎توانند تا سال 2020 از طریق یک شبکه بی‎سیم 5G با سرعت و دقت بیشتری به تبادل اطلاعات بپردازند. همین‌طور، بسیاری از سنسورهای 5G توسط انسان‌ها به کار گرفته می‌شوند یا اینکه در درون بدن شان جاسازی خواهند شد.

شبکه 5G زیرساختی را برای توسعه فناوری اینترنت اشیاء اینتل فراهم خواهد کرد و به دستگاه‎ها این امکان را می‎دهد تا با سرعتی 100 برابر سريع‎تر از فناوری 4G LTE فعلی به شبکه متصل شوند.

یکی دیگر از مزایای شبکه‎های 5G این است که میزان وقفه یا تاخیر در آن بسیار پایین است و همین امر امکان کنترل و پاسخ‎دهی دستگاه‎های اینترنت اشیاء را به صورت بلادرنگ و پاسخ آنی فراهم می‎کند. این فناوری راه رسیدن به عمل‎های جراحی ربوتیک از راه دور، خودروهای خودران و حتی به طور بالقوه تبدیل انسان به روبات را هموار می‎سازد.

بدون وقفه

با میزان تاخیری کمتر از یک میلی ثانیه، اینتل مدعی است که فناوری 5G بسیار مناسبت پزشکی و امداد از راه دور است. همچنین این شبکه حداقل میزان مصرف باتری را خواهد داشت. برای دستگاه‎هايی که نیاز به اتصال دائمی‎ ندارند، یک باتری می‎تواند با یک بار شارژ 10 سال دوام بیاورد.

نایب رئیس اریکسون، پاول مک نامارا، می‎گوید شبکه‎های 5G می‎توانند در اولويت‌بندی فرامین مهم در پاسخ‌دهی‎های ضروری و حیاتی بسیار سازگار و مفید باشند. برای نمونه، در مورد حفظ امنیت، برقراری ارتباط با یک اتومبیل متصل به شبکه در مواقع حیاتی مثل تصادف‌ها می‎تواند به عنوان اولويت اول در نظر گرفته شود. با این روش، این اتومبیل می‎تواند با فعال شدن ایربگ‎ها به سایر اتومبیل‎هایی که در همان حوالی به شبکه متصل هستند پیغام درخواست کمک ارسال کند.

دستگاه‎های پوشیدنی هم می‎توانند از مزایای سرعت، دقت و وسعت ارتباطات 5G بهرمند شوند. نایب رئیس و مدیر کل گروه پلتفرم‎های شبکه شرکت اینتل، ساندرا ریورا، پیش‌بینی می‎کند که روزی فرا خواهد رسید که بدن شما می‎تواند با نرم‌افزارها، اتومبیل یا سایر دستگاه‎های متصل به شبکه ارتباط برقرار کند. ریورا پیش‌بینی می‎کند روزی فرا خواهد رسید که مردم تراشه‎ها را درون بدن خود جاسازی می‎کنند.

قابلیت 5G اینتل قصد دارد ما را تبدیل به موجودی نیمه انسان و نیمه روبات کند. یعنی علاوه بر پوشیدن دستگاه‎های پوشیدنی، سنسورها هم می‎توانند جایگاهی درون یا بیرون بدن شما داشته باشند.

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ایسوس

نظر شما چیست؟