معرفی بهترین کتاب‌های دنیای فناوری
۵ کتاب پیشنهادی برای علاقه‌مندان هوش مصنوعی
کتاب بهترین منبع و دستیار برای دانشجویان، محققان و اساتید دانشگاه‌ها است. هرچه‌قدر در وب جست‌وجو کنید و مطلب بخوانید؛ باز تاثیرگذاری و یادگیری کتاب بهتر است و اگر بتوانید کتاب‌های معروف دنیای فناوری را به زبان اصلی و قلم خود نویسنده بخوانید؛ برنده اصلی رقابت دانش‌آموختگی هستید. در یک سری مطلب دنباله‌دار می‌خواهیم بهترین کتاب‌های دنیای فناوری به‌خصوص حوزه‌های مختلف علوم کامپیوتری را به شما معرفی کنیم تا از هر کدام خوش‌تان آمد؛ دانلود و استفاده کنید.

اگر اخبار دنیای فناوری و سایت ماهنامه شبکه را دنبال کرده باشید، بی‌شک اطلاع دارید که امروزه هوش مصنوعی حرف اول را می‌زند. بسیاری از شرکت‌های داخلی و خارجی، به دنبال کارشناسان زبده و خبره این حوزه هستند. از همین رو، مقاله خود را با معرفی کتاب‌هایی در حوزه هوش مصنوعی آغاز می‌کنیم.

Artificial Intelligence: A Modern Approach, 3rd Edition
نویسندگان: پیتر نورویگ، استوارت راسل
چکیده: سومین ویرایش کتاب «هوش مصنوعی، یک رویکرد مدرن» جامع‌ترین کتابی است که به صورت کاملاً به‌روز، تاریخچه‌ای از هوش مصنوعی و جنبه‌های کاربردی عملی هوش مصنوعی را به تصویر می‌کشد. این کتاب به دانشجویان مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد، اطلاعات جامعی درباره هوش مصنوعی ارائه می‌کند. روزنامه نیویورک تایمز، این کتاب را یکی از بهترین منابعی معرفی کرده است که مهارت‌های لازم در خصوص هوش مصنوعی را در اختیار خوانندگانش قرار می‌دهد.

از جمله مطالب این کتاب می‌توان به تاریخچه، عامل‌های هوشمند، مشکلات حل‌شده، راه‌حل‌های کلاسیک، عامل‌های منطقی، برنامه‌ریزی کلاسیک، پردازش زبان طبیعی، روباتیک و بسیاری دیگر از عناوین مرتبط با این حوزه اشاره کرد. این کتاب را انتشارات Prentice Hall در سال 2009 و در 1152 صفحه چاپ کرده است.

Artificial Cognition Systems
نویسنده: Angelo Loula 
چکیده: مطالعات درباره سیستم‌های شناختی هوش مصنوعی، تأثیرات قابل توجهی بر پیشبرد هوش مصنوعی و ساخت سامانه‌های هوشمندی که وظایف خود را بر مبنای رویکرد شناختی انجام می‌دهند، بر جای گذاشته است. این چنین مطالعاتی با تکیه بر مدل‌سازی و شبیه‌سازی فرایندهای شناختی، فرضیه‌ها و نظریاتی را درباره علوم شناختی ارائه می‌کنند. فرایندهای شناختی در تلاش هستند به این سؤال پاسخ دهند که چگونه رفتارهای شناختی در نهایت منجر به معنادار کردن سامانه‌های هوشمند خواهد شد. انتشارات IGI Gblobal کتاب «سیستم‌های شناخت مصنوع» را در سال 2006 و در 402 صفحه چاپ کرده است. 

Artificial Neural Networks in Biological and Environmental Analysis
نویسنده: Grady Hanrahan
چکیده: «سیستم‌‌های عصبی بیولوژیکی و شبکه‌‌های عصبی هوشمند» (ANN) سنگ‌بنای تحقیقات هوش مصنوعی هستند. کتاب شبکه‌های عصبی هوشمند در خدمت تحلیل‌های عمیق و بیولوژیک، چشم‌اندازی از جنبه‌های اساسی، فنی و کاربردی شبکه‌های عصبی محاسباتی را ارائه می‌کند. این کتاب اصول اساسی و پایه شبکه‌های عصبی را همراه با برنامه‌های کاربردی در این حوزه بررسی کرده است.

کتاب مذکور با همکاری دانشمندان حوزه‌های زیست‌شناسی، شیمی، ریاضیات، پزشکی و علوم زیست‌محیطی، به رشته تحریر درآمده است. این کتاب نه تنها به‌عنوان کتابی دانشگاهی، بلکه به‌عنوان منبع ارزشمندی برای بررسی علمی شبکه‌های عصبی توصیه می‌شود. از جمله بخش‌های این کتاب می‌توان به تاریخچه‌ای از مدل‌های محاسباتی شبکه‌های عصبی در ارتباط با عملیات شبکه عصبی و عملکرد مغز، نحوه مدل‌سازی شبکه‌ها، سیستم‌های فازی‌عصبی، سیستم‌های عصبی ژنتیکی و غیره اشاره کرد. انتشارات CRC Press در سال 2011 این کتاب را در 214 صفحه به چاپ رسانده است.

Introduction to Machine Learning, 3rd Edition
نویسنده: Ethem Alpaydin
چکیده: «یادگیری ماشینی» در نظر دارد کامپیوترها را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که آن‌ها با استفاده از داده‌های پایه یا تجربیات به‌دست‌آمده، مشکلات را حل کنند. بیشتر برنامه‌های موفق از مدت‌ها قبل، از یادگیری ماشینی استفاده کرده‌اند. از جمله این موارد می‌توان به سامانه‌هایی که داده‌های فروش را تجزیه‌وتحلیل کرده و رفتار مشتریان را پیش‌بینی می‌کنند، بهینه‌سازی رفتار روبات‌ها به‌منظور انجام وظیفه خود با صرف حداقل منابع و استخراج دانش از داده‌های بیوانفورماتیک، اشاره کرد. مقدمه‌ای بر یادگیری ماشینی، یک کتاب جامع درسی در این حوزه است و طیف گسترده‌ای از عناوین مرتبط با این شاخه از هوش مصنوعی را پوشش می‌دهد. در این کتاب با مفاهیمی همچون تئوری تصمیم‌گیری بیز، پارامتریک، نیمه‌پارامتریک، روش‌های غیرپارامتریک، مدل‌های مارکوف پنهان، مدل‌های گرافیکی، برآورد بیزی، آزمایش‌های آماری و بسیاری دیگر از عناوین آشنا خواهید شد. انتشارت MIT Press این کتاب را در سال 2014، در 640 صفحه چاپ کرده است.

Machine Learning: Hands-On for Developers and Technical Professionals
نویسنده: Jason Bell
چکیده: کتاب «یادگیری ماشینی ویژه طراحان و متخصصان حرفه‌ای» رایج‌ترین مباحث تکنیکی درباره هوش مصنوعی را آموزش می‌دهد. در این کتاب می‌آموزید که یادگیری ماشینی چگونه کار می‌کند و چگونه این مفهوم در دنیای صنعت استفاده می‌شود. این کتاب به خوانندگان می‌آموزد چگونه از این فناوری در حوزه کاری خود استفاده کنند. همچنین بر نحوه آماده‌سازی داده‌ها و ارائه الگوریتم‌های مختلفی که در دنیای یادگیری ماشینی استفاده می‌شود، متمرکز است.

کتاب مذکور به شما نشان می‌دهد ابزارهای مناسب چگونه به طراحان کمک می‌کنند تا اطلاعات و بینش لازم را از داده‌های موجود به دست آورند. این کتاب مرجع خوبی برای دانشجویان است و همچنین به‌عنوان یکی از منابع حرفه‌ای در این حوزه از آن یاد می‌شود. انتشارات Willey در سال 2014 این کتاب را به چاپ رسانده است.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟