دنیای دوربین شماره 183
پروژه شناسایی گل‌ها با اسمارت‌فون
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در سفر یا حین گشت‌وگذار در طبیعت، گیاهی ببینید و مایل باشید اطلاعاتی نظیر نام آن و ویژگی‌هایش را به دست آورید. اما این، کار ساده‌ای نیست؛ حتی گیاه‌شناسان باتجربه هم نمی‌توانند همه 250 هزار گونه گل موجود در کره زمین را از هم تشخیص دهند. با استفاده از روش‌های شناسایی تصویر و با کمک دوربین تلفن همراه، می‌توان راهکار مناسبی برای این مشکل یافت.

shabake-mag.jpg

انستیتوی گیاه‌شناسی آکادمی علوم چین (IBCAS) تلاش زیادی برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به گل و گیاهان انجام داده، اما در این کار موفقیت چندانی نداشته است. متخصصان IBCAS برای به دست آوردن نتایج بهتر، به فناوری شناسایی تصاویر که حاصل پژوهش بخش آسیایی مرکز تحقیقات مایکروسافت (MSRA) است، روی آوردند. یونگ رویی، مدیر اجرایی این مرکز، توجه گیاه‌شناسان چینی به این فناوری تشخیص عکس را فرصت مناسبی برای بهبود عملکرد این سامانه دانست.

مطلب پیشنهادی

دوربین فیسبوک خودتان را بسازید!
دنیای دوربین شماره 183

یکی از مشکلاتی که IBCAS باید راهکاری برای آن می‌یافت، این بود که باید علاوه بر طبقه‌بندی دو میلیون و ششصد هزار تصویر موجود در آرشیو، تصاویر نامناسب را نیز از مجموعه حذف می‌کرد؛ زیرا افراد عادی اجازه دارند تصاویر را در این مجموعه بارگذاری کنند و طبیعی است بخشی از تصاویر واردشده، ارزش پژوهشی نداشتند و باید حذف می‌شدند. 
این کار به طور دستی بسیار دشوار و تقریباً ناممکن است. بر همین اساس، یک شبکه عصبی مصنوعی برای شناسایی تصاویر آموزش داده شد. 


هر گل، با عبور تصویرش از لایه‌های مختلف شبکه عصبی مصنوعی، شناسایی می‌شود

با وارد کردن میلیون‌ها عکس به این سامانه مبتنی بر یادگیری عمیق، شبکه عصبی مصنوعی در نهایت موفق شد بیش از 90 درصد مواقع، با دقت خوبی تصاویر را شناسایی کند؛ چیزی که فراتر از توانایی‌های انسان است.
این روش مبتنی بر تصویر به گیاه‌شناسان کمک کرد تا با روشی بهینه، توزیع گیاه در نواحی مختلف چین را مشخص کنند. حتی این روش به افراد عادی که به حوزه گل‌ها و گیاهان علاقه دارند نیز کمک خواهد کرد تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟