دنیای دوربین شماره 183
دوربین فیسبوک خودتان را بسازید!
شرکت فیسبوک توجه فوق‌العاده‌ای به واقعیت مجازی دارد. فیسبوک مدتی قبل با خرید شرکت Oculus VR گام بزرگی به سوی واقعیت مجازی برداشت. اما یک شبکه اجتماعی با بیش از یک میلیارد کاربر فعال در ماه، برای موفقیت در حوزه‌ای نظیر واقعیت مجازی، به ابزاری بیش از عینک نیاز دارد. کاربران چنین شبکه‌ای باید بتوانند به تولید محتوا بپردازند.

آن‌ها به دوربینی مناسب برای تهیه ویدیوها و عکس‌های واقعیت مجازی نیاز دارند؛ ابزاری که امکان تصویربرداری 360 درجه از یک صحنه را به‌سادگی فراهم کند. فیسبوک چنین دوربینی را برای نخستین‌بار در سال جاری میلادی و در کنفرانس F8 معرفی کرد و اکنون بعد از گذشت چند ماه، طرح و نقشه ساخت چنین دوربینی را رایگان در اختیار کاربران قرار داده است. تمام کاری که کاربران باید انجام دهند، تهیه لوازم مورد نیاز و سرهم‌بندی آن بر اساس طراحی فیسبوک است.

مطلب پیشنهادی

نباید هیچ هرمی جابه‌جا شود!
دنیای دوربین شماره 183

این طرح فیسبوک Surround 360 نام دارد و در حقیقت آرایه‌ای متشکل از 17 دوربین است. برای تهیه فیلم ویدیویی 360درجه، لازم است تصاویر این هفده دوربین به طور مناسب به یکدیگر چسبانده شوند تا نمای یکپارچه 360 درجه فراهم شود. فیسبوک برای این کار، نرم‌افزاری نیز ارائه کرده است. کاربران با مراجعه به سایت گیت‌هاب به راهنمای ساخت این ابزار دسترسی دارند و می‌توانند بر حسب نیاز تغییراتی در این طرح بدهند؛ آن را کوچک‌تر، ارزان‌تر و سبک‌تر بسازند یا رزولوشن آن را افزایش دهند.


کاربر بر اساس طرحی که فیسبوک در اختیارش قرار می‌دهد، دوربین‌ها را کنار هم می‌چیند

بنا بر اعلام فیسبوک، ساخت این دوربین بر اساس پیکربندی پیشنهادی، حدود سی هزار دلار هزینه خواهد داشت و حدود چهار ساعت زمان برای ساختش نیاز است. Surround 360 قادر به تهیه ویدیوهایی با کیفیتی تا 8K بوده و دو دوربینِ روبه‌پایین دارد. نرم‌افزار ارائه‌شده می‌تواند تصاویر را به‌گونه‌ای کنار هم قرار دهد که پایه دوربین از ویدیو حذف شود. برایان کابرال، مدیر بخش مهندسی فیسبوک که سرپرستی توسعه Surround 360 را نیز بر عهده داشته است، ادعا می‌کند که فیسبوک علاقه‌ای به فروش دوربین ندارد. وی می‌گوید: «هدف ما متصل کردن دنیا است. یکی از راهکارها برای نیل به این هدف، استفاده از ویدیو و محتوای 360 درجه است.» 


این طرح، دو دوربین روبه‌پایین دارد

به عقیده او پرسش این نیست که آیا فیسبوک دوربین مناسبی می‌فروشد یا نه. پرسش اصلی این است که چطور بهترین راه حل را برای مشکل تولید محتوای واقعیت مجازی می‌یابد. فیسبوک امیدوار است با توسعه ابزارهای تصویربرداری 360 درجه و به اشتراک گذاشتن یافته‌هایش، در حوزه ویدیوی شبکه‌های مجازی پیشرو باشد.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال