روبات‌هایی با توانایی انجام وظایف سنگین و پیچیده و حساس
۸ روبات معروفی که به استخدام پلیس درآمدند!
امروزه اجرای بسیاری از کارها توسط فناوری‌های نیمه مستقل انجام می‌شود. انجام اموری که به‌طور معمول برای انسان‌ها بیش از اندازه خطرناک و خسته کننده بوده یا شاید انسان‌ها قادر به انجام چنین اموری نباشند. به‌طور مثال، وارد شدن به ساختمانی که در میان شعله‌های آتش احاطه شده است از جمله این موارد است. اما دنیای علم و فناوری همواره به آن سوی مرزهای محدودیت می‌اندیشد. روبات‌های اعجاب‌انگیزی که در این مقاله آن‌ها را مشاهده خواهید کرد قادر هستند عملیات ظریف یا خطرناکی را به خوبی سازمان‌دهی کنند.

shabake-mag.jpg

امروزه واژه روبات دیگر یک مفهوم فانتزی یا یک رویکرد خیال‌پردازانه نیست. آن‌ها وارد شده‌اند و در عرصه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از روبات‌هایی که برای شناسایی مواد منفجره مورد استفاده قرار می‌گیرند تا روبات‌های نگهبان همگی در دنیای واقعی حضوری عینی پیدا کرده‌اند. تنها موضوعی که بزرگان دنیای فناوری را نگران ساخته است و حتا از سازمان ملل برای حل این مشکل درخواست کمک کرده‌اند، روبات‌های قاتل هستند. ایلان ماسک و استفان هاوکینگ در تابستان سال گذشته به جمع امضاء کنندگان نامه‌ای پیوستند که به نامه  هزار امضایی معروف شد. در این نامه دانشمندان خواستار متوقف شدن ساخت روبات‌هایی شدند که بدون دخالت انسانی قادر هستند کارهای خود را انجام دهند. اما ما در این مقاله در نظر داریم هشت مورد از روبات‌های واقعا کارآمد امروزی را به شما معرفی کنیم.

گریفین روبات هوشمند

گریفین نام یک روبات تازه متولد شده دنیای فناوری است که توسط گروهی از دانشجویان یک کالج محلی در ایالات متحده ساخته شده است. این روبات تنها 30.48 سانتی متر ارتفاع داشته و از شش چرخ برای حرکت استفاده می‌کند. این روبات به منظور رفتن به زیر ماشین‌ها و پیدا کردن مواد منفجره که در پشت سطل‌های زباله جاسازی شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روبات مجهز به یک دوربین و چراغ است. تصاویر ارسال شده توسط این روبات را می‌توان از طریق یک مانیتور مشاهده کرد. گریفین یکی از جمع و جورترین روبات‌ها در حوزه کاری خودش به شمار می‌رود.

هواپیمان بدون سرنشین Skunk

Skunk یک هواپیمای بدون سرنشین بوده که قادر به حمل مایعات مختلفی در مخازن تعبیه شده است. این درون که توسط شرکت Desert Wolf واقع در افریقای جنوبی ساخته شده قادر است در ارتفاع متوسط از سطح زمین پرواز کرده و مایعات درون محفظه خود را منتشر کند. این درون از طریق ایستگاه‌های زمینی قابل کنترل بوده و مجهز به هشت موتور است که برای به چرخش درآوردن پروانه‌های 40 سانتی متری مورد استفاده قرار می‌گیرند. از ویژگی‌های این درون می‌توان به بلندگوی داخلی، چراغ‌های قدرتمند، مکانیزم هدایت لیزری، دوربین حراراتی، دوربین HD و میکروفون آن‌برد اشاره کرد.

روبات نگهبان کره جنوبی

کره جنوبی موفق به ساخت روبات نگهبانی شده که Robo-Guard نامیده می‌شود. این روبات مجهز به یک دوربین سه بعدی و نرم‌افزار تشخیص رفتار حرکتی است. سازندگان این روبات می‌گویند، این روبات به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند رفتارهای غیر طبیعی را شناسایی کرده و گزارشی درباره آن‌ ارسال کند. به‌طور مثال اگر آتش‌سوزی در محلی رخ دهد، یا فردی در یک محیط ممنوعه قرار داشته باشد، این روبات قادر به شناسایی این چنین اتفاقاتی است. افرادی که در مرکز کنترل قرار دارند، قادر هستند از طریق این روبات با افراد خارج از یک ساختمان گفت‌وگو کنند. گزارش‌های منتشر شده از کره جنوبی نشان می‌دهند که این کشور در حال ساخت طیف گسترده‌ای از روبات‌هایی است که برای محافظت از ساختمان‌ها در طول برگزاری المپیک زمستانی 2018 مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

گربه خفاشی، ابر تخریب کننده بزرگ

Bat Cat یک هیولای قدرتمند است که قابلیت کنترل شوندگی رادیویی را نیز دارد. این روبات به گونه‌ای طراحی شده است تا ماشین‌هایی را که مشکوک به حمل بسته‌های خاصی هستند با بازوهای تلکسوپی سنگین خود حمل کند. این روبات با بازوهای 15.24 متری قادر است ماشین‌ها را از روی زمین حمل کرده و با سرعت شش مایل در ساعت حرکت کند. این روبات همچنین قادر است در عرض یک دقیقه یک خانه را تخریب سازد. این روبات در سال 2011 موفق شد دیوار یک خانه را به راحتی از میان بردارد. این روبات در آن واحد می‌تواند تبدیل به یک جرثقیل، یک بازوی حمل کننده و حتا دژکوبی باشد که با قدرتی معادل 12 هزار پوند به هر مانعی ضربه وارد کند.

Drone-Catching هواپیمای بدون سرنشین شکارگر

کارشناسان ژاپنی موفق به طراحی هواپیمای بدون سرنشینی شکاری شدند که بدون آسیب رساندن به هواپیماهای بدون سرنشین مزاحم قادر است آن‌ها را در هوا شکار کند. برای این منظور آن‌ها به جای آن‌که به هوایپمای بدون سرنشین شلیک کنند از یک شبکه‌ توری استفاده می‌کنند. در این روش درون شکارگر یک شبکه توری 6.5 در 10 فوتی را روی درون مزاحم پرتاب می‌کند. بدون شک محصول ژاپنی‌ها بسیار قدرتمند از عقاب هلندی عمل می‌کند.

Peacekeepers روبات المپیکی برزیل

المپیک ریو در همین نزدیکی ما قرار دارد و برزیل برای حفظ امنیت این مسابقات از تعدادی روبات PackBot 510 که برای مسابقات جهانی فوتبال ساخته شده‌اند، استفاده خواهد کرد. این روبات‌ها بعد از بحران فوکوشیمای ژاپن به‌طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفتند. هر PackBot 510 نزدیک به 29.5 کیلوگرم وزن داشته و مجهز به چهار دوربین است. اما اصلی‌ترین و شاخص‌ترین ویژگی این روبات بازوی تلکسوپی 1.8 متری آن است که به او اجازه می‌دهد بار 13 کیلوگرمی را از زمین بلند کند. PackBotها عمدتا برای شناسایی بسته‌های مشکوک مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها توانایی بالا رفتن از پله‌ها، انجام عملیات در آب و حرکت با سرعت 6 مایل در ساعت را دارند.

پلیس آهنی کشور کنگو

در کینشاسا، مقامات این کشور از تعدادی پلیس آهنی استفاده می‌کنند. این روبات‌ها که انرژی خود را از خورشید به دست می‌آورند، سعی می‌کنند ترافیک خیابان‌های این شهر را مدیریت کرده تا مردم در گرمای تابستان دچار مشکلات جدی نشوند. این روبات‌های عینک به چشم در تقاطع‌های اصلی و شلوغ این شهر به عنوان دوربین ترافیکی/ چراغ راهنما و چراغ عابر پیاده به ایفای نقش می‌پردازند. این روبات‌ها ترافیک و مسیر حرکت ماشین‌ها را با بازوهای خود هدایت می‌کنند. این روبات‌ها توسط انجمن مهندسان این کشور موسوم به DRC ساخته شده است. این روبات‌ها همچنین قادر هستند فیلم‌های ضبط شده را برای پلیس ارسال کنند.

روبات مرزبان

کره جنوبی مدتی است از روبات‌های مرزبان برای امنیت مرزهای این کشور استفاده می‌کند. این روبات‌های نیمه مستقل در طول شب و روز به گشت‌زنی در مناطق تعیین شده می‌پردازند. این روبات‌ها که از سوی شرکت سامسونگ طراحی شده‌اند، SRG-A1 نام دارند و به یک سلاح 5.5 میلی‌متری و نارنجک‌انداز تجهیز شده‌اند. آن‌ها این توانایی را دارند تا اهداف خود را از طریق گرما و با استفاده از حس‌گرهای حساس شناسایی کنند. دوربین‌های ساخته شده برای این روبات قادر هستند در نورهای کم نیز به گشت‌زنی بپردازند. گزارش‌های ضد و نقیضی وجود دارد که می‌گوید این روبات‌ها به‌طور کامل مستقل از دخالت انسانی طراحی شده‌اند. 

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟