سرآغازی بر یک تحول بزرگ در صنعت سینما
اولین فیلم‌نامه ترسناک جهان توسط یک روبات نوشته شد
در مقطع فعلی روبات‌ها به اندازه‌ای هوشمند شده‌اند که بتوانند فرآیند نوشتن را آغاز کنند. این حرف بدان معنا است که فیلنامه‌نویسان به مرور زمان کار خود را از دست خواهند داد. اما به نظر می‌رسد، شما به عنوان یک مخاطب از تماشای فیلم impossible things لذت خواهید برد. اولین فیلم ترسناک بلند جهان که توسط یک برنامه هوش مصنوعی نگارش شده است، به زودی ساخته خواهد شد. اما بازهم یک سوال مهم برای ما مطرح می‌شود، آیا این به معنای آغاز عصری جدید در صنعت سینما خواهد بود؟

شرکتی به نام Greenlight Essentials موفق به طراحی یک نرم‌افزار هوشمند شده است. این نرم‌افزار می‌تواند داده‌های دریافت شده از واکنش مخاطبان را به عنوان ورودی دریافت کرده، ذهنیات و تخیلات مخاطبان را پیش‌بینی کرده و در ادامه داستان‌هایی را بنویسد که مردم دوست دارند درباره آن‌ها فکر کنند. با کمک گرفتن از افرادی که این برنامه هوش مصنوعی را طراحی کرده‌اند، این روبات موفق به نوشتن فیلنامه impossible Things شد. یک فیلم وحشتناک که درباره یک خانواده بوده که به ناکجا آباد نقل مکان می‌کنند. در ادامه آن‌ها با اتفاقات ترسناک و اشیا ترسناکی در اطراف کلبه خود روبرو می‌شوند.

مطلب پیشنهادی

به‌زودی یک روبات همبرگرساز در رستورانی شروع به کار می‌کند

تریلر منتشر شده نشان از یک ایده خوب دارد. حالا که فیلنامه آماده شده و تریلر آن پخش شده است، شرکت گرین‌لایت تصمیم گرفته است یک فیلم تمام عیار را در ارتباط با آن بسازد. بر همین اساس کمپینی را به راه انداخته است. این کمپین تاکنون موفق شده است 22.843 دلار جمع‌آوری کند. اما هوش مصنوعی که در پشت فیلم impossible things قرار دارد، وعده داده است که صنعت سینما را نجات خواهد داد. Greenlight Essentials در این ارتباط گفته است: «این برنامه هوش مصنوعی قادر است با نگاه کردن به فیلنامه و بر اساس نتایج به دست آمده از گیشه متعلق به فیلم‌های دیگر کشف کند، آیا یک فیلنامه سودآور خواهد بود که فرآیند فیلم‌برداری آن آغاز شود یا خیر.»

جک ژانگ، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت گرین‌لایت در این ارتباط گفته است: «87 درصد فیلم‌های باکس‌آفیس در شکستن فروش گیشه و به دست آوردن سود هنگفت با شکست روبرو می‌شوند. اما این نرم‌افزار با مقایسه بود‌جه‌ای که برای تولید یک فیلم در نظر گرفته شده و فروش فیلم موفق به ارائه تحلیل‌ها در زمینه فیلم‌های آینده می‌شود.» این چنین ادعایی را کمتر شرکت یا فردی می‌تواند ارائه کند. با این حال، استودیوها تمایل دارند تا سود به دست آمده از فیلم‌های خود را پنهان سازند. زمانی که صحبت از سود به دست آماده می‌شود آن‌ها تنها به ذکر سودی که از باکس‌آفیس به دست آمده است، بسنده می‌کنند. اما در حقیقت استودیوها درآمد خود را با فروش فیلم به توزیع کنندگان بین‌المللی و قراردادن آن‌ها روی سرویس‌های مورد تقاضا همچون Netflix و فروش فیلم‌ها روی DVD و فرصت‌های مختلف تجاری به دست می‌آورند.

استودیوهای بزرگ، از مدت‌ها قبل فرآیند به‌کارگیری مدل‌های داده‌ای هوشمند برای پیش‌بینی وضعیت فروش در باکس‌آفیس را در دستور کار خود قرار داده‌اند. آن‌ها به‌طور معمول روی محصولات گران‌قیمت سرمایه‌گذاری می‌کنند. به همین دلیل است که آن‌ها معمولا فیلم‌های دنباله‌دار را تولید می‌کنند. علاوه بر این، در فیلنامه‌های داده‌محور در مقیاس بزرگ، همواره سعی می‌کنند جزییات ریز را نیز مورد بررسی قرار دهند تا همه چیز خوب پیش رود. ژانگ در ارتباط با مشکلات این چنینی و این‌که چگونه مدل پیشنهادی خود را به مرحله اجرا درآورده و تمایزی که نرم‌افزار هوش مصنوعی گرین‌لایت با سایرین دارد، پستی را منتشر کرده است. او در بخشی از یادداشت خود آورده است: «امروزه بسیاری از مدل‌ها در مسیر اشتباه گام بر می‌دارند. اما در مقابل تعدادی از آن‌ها نیز مفید هستند. مکانیزم کاری ما این‌گونه است که هیچ مدل شبیه‌سازی شده‌ای را بر مبنای فرض و خیال ارائه نمی‌کنیم، بلکه به جای آن ما تنها از داده‌های واقعی برای ترسیم نتایج واقع‌گرایانه استفاده می‌کنیم. این نتایج مخاطرات کمتری به وجود می‌آورند.»

تریلر impossible Things هیچ شباهتی به چیزهایی که تا پیش از این دیده‌ایم ندارد. اگر این هوش مصنوعی بتواند فیلنامه‌های جدیدی را بر مبنای داده‌هایی که از فیلم‌های موفق به دست آورده است بنویسد، در نتیجه فیلم‌هایی که توسط این روبات نوشته خواهند شد یکی پس از دیگری موفق خواهند بود.

البته به نظر می‌رسد، کاربرد ملموس‌تر این برنامه هوش مصنوعی برای فیلم‌سازان مستقل مشهودتر خواهد بود. فیلم‌سازان مستقل هیچ‌گونه سیستمی برای تحلیل داده‌ها در اختیار ندارند. به‌طوری که آن‌ها همانند استودیوهای بزرگ نمی‌توانند پیش‌بینی کنند آیا سرمایه‌گذاری روی یک فیلم موفقیت‌آمیز خواهد بود یا خیر. در مقابل برای یک استودیو بزرگ، به‌کارگیری این چنین سیستمی ممکن است گریز از مخاطرات بوده یا برعکس مخاطرات بیشتری را به وجود آورد. برای یک پروژه مستقل، داشتن این چنین برنامه کامپیوتری به معنای آن است که شما این توانایی را دارید تا روند بازی را به نفع خود تغییر دهید. علاوه بر این، نرم‌افزار یاد شده واقعا به شما کمک خواهد کرد فیلم خودتان را بنویسید. این نرم‌افزار به جای آن‌که تنها به شما بگوید چه کاری را باید انجام دهید و چه کاری را نباید انجام دهید در عمل همانند یک دستیار ارشد عمل خواهد کرد. این شرکت در کیک‌استارتر جوایز متعددی را برای impossible things در نظر گرفته است. دی‌وی‌دی، تی شرت  و پوسترها از جمله جوایزی هستند که به افراد حضور یافته در این کمپین اختصاص داده می‌شود. اما زمانی که کمک مالی شما به 800 دلار برسد، به شما اجازه داده می‌شود به مدت شش ماه به این نرم‌‌افزار هوش مصنوعی دسترسی داشته باشید و با استفاده از آن فیلنامه خود را بنویسید. 

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟