روبات مزرعه‌دار SWagBot
اولین ربات گاوچران هم در مزرعه شروع به کار  کرد
هر زمان درباره روبات‌ها صحبت می‌کنیم؛ به‌طور ناخودآگاه به مکان‌های ایزوله شده یا مکان‌هایی که همیشه مرتب و آراسته هستند، فکر می‌کنیم. طبیعی است فناوری عمدتا در این‌گونه مکان‌ها به فور پیدا می‌شود. اما همان‌گونه که پیش از این بارها به آن اشاره کرده‌ایم، روبات‌ها به مرور زمان به مکان‌های مختلفی وارد خواهند شد. این‌بار روبات‌ها تصمیم گرفته‌اند به مزارع کشاورزان وارد شده و همانند کارگران مزارع به ایفای نقش بپردازند. چه عیبی دارد؟

SwagBot اولین روبات گاوچران جهان قرار است در مزارع و زمین‌های ناهموار استرالیا به کار گرفته شود. او نه تنها این توانایی را دارد تا تعدادی از فعالیت‌های کارگران را انجام ‌دهد، بلکه قادر است این کارها را بدون هیچ‌گونه اشتباهی انجام دهد. SwagBot بیشتر شبیه به یک سگ نگهبان وفادار است. این روبات قادر است به محافظت از گله پرداخته و آن‌ها را به سمتی که باید حرکت کنند هدایت کند.

مطلب پیشنهادی

کتک‌کاری یک روبات نگهبان با کودک ۱۶ ماهه
آیا روبات‌ها برای اعمال موجودیت خود به برخورد فیزیکی نیاز دارند؟

توانایی حمل وسایل سنگین مزرعه در کنار حرکت کردن در کوهستان‌های بروکبک از دیگر قابلیت‌های این روبات به شمار می‌رود. طراحی مکانیکی این روبات به گونه‌ای است که SwagBot حتا می‌تواند از درون چاله‌های آب، مرداب‌ها و حتی موانعی که پیش روی او قرار دارد حرکت کند. به‌طور مثال اگر این روبات در مسیر حرکت خود با یک لبه شیب‌دار برخورد کند این توانایی را دارد تا از روی لبه حرکت کند. در نتیجه برای حرکت در تپه‌ها با مشکل خاصی روبرو نخواهد شد. در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت سازندگان این روبات در نظر دارند در گام اول از این شاهکار برای کنترل از راه دور گوسفندان و گله گاوها و در گام دوم برای پرورش اسب‌ها استفاده کنند. مکانیزم‌های ارتباطی و آنتن‌های گیرنده به کار رفته در این روبات به اندازه‌ای قدرتمند هستند که بدون هیچ‌گونه مشکلی به راحتی در زمین‌های دورافتاده کار کرده و به راحتی این روبات را در دسترس مالکان قرار می‌دهند.

مطلب پیشنهادی

تمرین تنیس با یک روبات پرنده ماهر
قبل از این که روبات‎ها انسان را در مسابقات ورزشی شکست دهند آنها را آزمایش کنید

در مقایسه با دیگر روبات‌های کشاورز، SwagBot از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار بوده است و همین موضوع باعث شده است تا نگاه‌ها را به سمت خود معطوف سازد. این روبات در نهایت به اندازه‌ای از مهارت دست پیدا خواهد کرد که توانایی شناسایی بیماری حیوانات یا زخم‌هایی که برداشته‌اند را نیز خواهد داشت. این‌کار از طریق حس‌گرهای حرارتی، تصویربرداری از نحوه حرکت دام‌ها، کنترل میزان حرارات دمای بدن آن‌ها و راه رفتن آن‌ها به دست خواهد آمد. در حال حاضر دام‌ها در مناطق دورافتاده استرالیا در طول سال یک یا دو بار مورد نظارت و بررسی قرار می‌گیرند. در نتیجه به‌کارگیری SwagBot به معنای حضور دام خواهد بود. در حالی که این روبات در حال حاضر در مرحله آزمایشی قرار دارد، اما دانشمندان اعلام کرده‌اند این روبات آزمایش‌های اولیه را با موفقیت پشت سرگذاشته و به زودی توانایی شناسایی بیماری حیوانات را خواهد داشت.

حال سوال اصلی این است آیا این شروعی بر انقلاب روبات‌ها در حوزه کشاورزی و مزرعه‌داری خواهد بود؟

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟