دنیای دوربین شماره 182
دوربین سه‌بعدی در مغز
جراح در جراحی مغز، نیاز دارد جزئیات دقیق محل عمل را در مقیاس بسیار کوچک ببیند. یک دوربین بسیار ریز با امکان تولید تصاویر سه‌بعدی از درون مغز، به جراحان کمک خواهد کرد تا جزئیات بیشتری از بافت مغز را ببینند و سریع‌تر و ایمن‌تر بر روی آن کار کنند.

آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (Jet Propulsion Laboratory) یک سامانه آندوسکوپی مجهز به چنین دوربینی ارائه کرده است. با این آندوسکوپ که MARVEL نام دارد، می‌توان عمل‌های جراحی مغز را با کمترین میزان تهاجم اجرا کرد. ناسا این آندوسکوپ را با همکاری دکتر شاهینیان (Hrayr Shahinian)، جراح قاعده جمجمه انستیتوی Skull Base Institute لس‌آنجلس توسعه داده است.

دوربین مارول به قطر چهار میلی‌متر و طول 15 میلی‌متر روی آندوسکوپ نصب می‌شود و با ورود این مجموعه به داخل جمجمه، می‌توان با زاویه چرخش 120 درجه به اطراف نگاه کرد. با استفاده از این دوربین کوچک، نیازی نیست بخش‌های بزرگی از جمجمه باز شود و در نتیجه، هزینه عمل جراحی و طول مدت بهبودی بیمار کاهش می‌یابد. پیش از این، استفاده از آندوسکوپ‌های مجهز به دوربین‌های استریو (دو دوربین برای تهیه تصاویر سه‌بعدی) در جراحی بخش‌های دیگر بدن استفاده می‌شد. اما برای جراحی مغز، نیاز به دوربین‌هایی به‌مراتب کوچک‌تر است و به همین دلیل مارول از دوربین تک‌لنز استفاده می‌کند. دوربین مارول دو دیافراگم دارد که هرکدام مجهز به فیلتر رنگی مخصوص‌به‌خود است.
در آینده می‌توان از فناوری مارول در زمینه تحقیقات فضایی نیز استفاده کرد. برای مثال، می‌توان با نصب یک دوربین ریز نظیر مارول بر روی روبات‌های کوچک، از آن به‌منظور کاوش در فضا و به دست آوردن تصاویر سه‌بعدی از عوارض جغرافیایی سیارات دیگر استفاده کرد. با افزودن قابلیت زوم به چنین دوربینی، تصاویر نمای نزدیک از سطح صخره‌ها و حتی نماهای بسیار ریز و میکروسکوپی قابل تهیه خواهد بود. 

شرح عکس : یک نمونه آزمایشگاهی از دوربین مارول که یکی از کوچک‌ترین دوربین‌های سه‌بعدی دنیا است. در این تصویر مارول را در مرکز می‌بینید. بر روی نمایشگر نیز تصویری سه‌بعدی از داخل یک گردو که این دوربین گرفته است، مشاهده می‌شود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟