مهارت‌ها تغییر پیدا می‌کنند
برای موفقیت‌ در انقلاب صنعتی چهارم به این ده مهارت نیاز دارید
آمارهای رسمی نشان می‌دهند تا سه سال دیگر (سال 2020) چیزی در حدود 35 درصد معادل یک سوم از مهارت‌های مهمی که امروزه بسیاری از مردم به واسطه تسلط بر آن‌ها به راحتی قادر به پیدا کردن شغل مورد نظر خود هستند تغییر پیدا خواهند کرد. با آغاز سال 2020 که مصادف با انقلاب صنعتی چهارم است ما شاهد حضور روبات‌های پیشرفته، ناوگان حمل‌ونقل هوشمند، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، مهندسی مواد پیشرفته، زیست‌فناوری و ژنومتیک خواهیم بود.

این فناوری‌ها ضمن آن‌که شیوه زندگی ما را تغییر خواهند داد، نحوه کار کردن ما نیز متحول خواهند ساخت. این حرف به معنای آن است که تعدادی از مشاغل از میان خواهند رفت، تعدادی از مشاغل به وجود خواهند آمد و تعدادی از مشاغل امروزی پیشرفت خواهند کرد.

بر همین اساس ضروری است از همین امروز برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم و خود را با این مهارت‌های آینده هماهنگ سازیم. گزارشی که به تازگی از سوی سازمان WeFourm  منتشر شده، ضمن آن‌که مشاغل آینده را مورد بررسی قرار داده، مهارت‌ها و استراتژی‌هایی که نیروی کار در آینده به آن‌ها نیاز دارند را نیز مورد بررسی قرار داده است. این سازمان از مدیران ارشد استخدامی، کارفرمایان و مسئولان برنامه‌ریزی استراتژیک سازمان‌ها در سراسر جهان سوال کرده است که به نظر آن‌ها در آینده چه تغییراتی در صنایع رخ خواهد داد، چه مهارت‌هایی برای اشتغال ضروری است و این تغییرات بر اساس موقعیت جغرافیایی چگونه خواهد بود.

چه مهارت‌هایی بیشترین تغییر را خواهند داشت؟

خلاقیت یکی از سه مهارت برتری است که در آینده برای پیدا کردن یک شغل به آن نیاز خواهید داشت. با عرضه حجم عظیمی از محصولات و فناوری‌های جدید و راه‌های متنوع اشتغال، کارکنان باید بیش از پیش خلاق باشند تا بتوانند از این تغییرات به بهترین شکل ممکن و در جهت انجام هر چه بهتر کارهای خود استفاده کنند. در حالی که روبات‌ها تا سه سال دیگر حضور قابل توجهی خواهند داشت، اما در زمینه خلاقیت هنوز قادر نیستند با انسان برابری کنند.

مطلب پیشنهادی

هشت شرکتی که آینده مشاغل فناوری را رقم می‌زنند

در شرایطی که مهارت‌های مربوط به مذاکره و انعطاف‌پذیری در سال‌های اخیر در میان برترین مهارت‌ها قرار داشتند اما با ورود به سال 2020 ارزش خود را از دست خواهند داد. به واسطه آن‌که هوش مصنوعی و ماشین‌ها از طریق به‌کارگیری حجم قابل توجهی از داده‌ها در اخذ بسیاری از تصمیمات به انسان‌ها کمک خواهند کرد.

در همین ارتباط مجمع جهانی اقتصاد چندی پیش در مورد آینده نرم‌افزار و تعامل آن با جامعه نظرسنجی بزرگی را ترتیب داد. در آن نظرسنجی بسیاری از مردم عنوان کردند که تمایل دارند تا سال 2026 هوش مصنوعی در سمت‌های عالی مدیریتی و هییت مدیره سازمان‌ها حضور داشته باشد. جالب آن‌که ویژگی شنوندگی فعال یا همان Active Listening که امروزه به عنوان یک مهارت اصلی شناخته می‌شود، به‌طور کامل از فهرست ده مهارت برتر ناپدید خواهد شد و هوش هیجانی که امروزه در میان ده مهارت برتر قرار ندارد جای آن‌را خواهد گرفت. در مجموع باید این‌گونه عنوان کنیم که ماهیت و ذات تغییر به میزان قابل توجهی به خود صنعت و شالوده آن وابسته است. به‌طور مثال رسانه‌های جمعی و سرگرمی‌ها در چهار سال آینده تغییرات مهمی را تجربه خواهند کرد.

با این وجود سرویس‌های مالی و بخش‌های پژوهشی بازهم به تغییرات زیربنایی بیشتری نیاز خواهند داشت. همچنین افرادی که در زمینه فروش و تولید به فعالیت اشتغال دارند مجبور هستند برای موفقیت در حوزه کاری خود مهارت‌های جدیدی همچون دانش و سواد اولیه مرتبط با فناوری را یاد بگیرند. با این وجود تغییرات در برخی از حوزه‌ها شتاب بیشتری خواهد داشت. فناوری‌های مربوط به کلاود و موبایل از مدت‌ها قبل تاثیرگذاری خود بر نحوه زندگی و کار ما را نشان داده‌اند.

مطلب پیشنهادی

مشاغل آینده و مهارت‌هایی که به آن‌ها نیاز دارید

 اما در مقابل هوش مصنوعی، چاپ سه بعدی و مواد پیشرفته هنوز در ابتدای راه خود قرار دارند و برای آن‌که به شکل عام بتوان از آن‌‌ها استفاده کرد به پیشرفت‌های بیشتری نیاز است. اما این سه فناوری به سرعت در حال پیشرفت هستند. تغییرات همواره به سرعت رخ می‌دهند و هیچ‌گاه برای ما منتظر نخواهند ماند. رهبران کسب‌وکار و دولت‌ها باید در زمینه آموزش مهارت‌های جدید و بازآموزی افراد فعال حضور پر رنگی‌تر داشته باشند. به‌طوری که با ورود به انقلاب صنعتی چهارم آحاد مردم بتوانند از دستاوردهای آن به شکل مطلوبی بهره‌مند شوند. در ادامه فهرست ده مهارتی که در سال‌های اخیر جزء بهترین‌ها بوده‌اند اما در سال 2020 جای خود را به مها‌رت‌های برتر می‌دهند را مشاهده می‌کنید.

ده مهارت‌ برتر حال حاضر

توضیح دو مهارت

ده مهارت برتر سال 2020

Complex Problem Solving

حل مسائل پیچیده

Complex Problem Solving

Coordinating with Others

هماهنگ شدن با دیگران/ تفکر انتقادی

Critical Thinking

People Management

مدیریت افراد/ خلاقیت

Creativity

Critical Thinking

تفکر انتقادی/ مدیریت افراد

People Management

Negotiation

مذاکره/ هماهنگ شدن با دیگران

Coordinating with Others

Quality Control

کنترل کیفیت/ هوش هیجانی

Emotional Intelligence

Service Orientation

مدیریت سرویس‌گرا- مهارت تصمیم‌گیری و قضاوت

Judgement & Desision Making

Judgment and Decision Making

مهارت تصمیم‌گیری و قضاوت - مدیریت سرویس‌گرا

Service Orientation

Active Listening

شنونده فعال- مذاکره

Negotiation

Creativity

خلاقیت- انعطاف‌پذیری شناختی

Cognitive Flexibility

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟