افزایش توان‌مندی‌های فردی
۹ منبع آنلاین و رایگان آموزش برنامه‌نویسی
مدیران و حتا کارمندان موفق یک سازمان به خوبی می‌دانند که باید از حداقل دانش برنامه‌نویسی برخوردار باشند. این دانش به آن‌ها کمک می‌کند تا مسائل را به خوبی درک کرده و قدرت تحلیل خوبی به دست آورند. در دنیای کسب و کار امروزی بخش عمده‌ای از مدیران بزرگ با این دانش آشنایی دارند و زمانی که جلساتی را با تیم‌های برنامه‌نویسی خود ترتیب می‌دهند، به خوبی می‌توانند راهکارهای سودمندی ارائه کنند.

کسب‌وکارهای امروزی خود را به دپارتمان‌های فناوری اطلاعات تجهیز کرده‌اند. در این دپارتمان‌ها به طور معمول تیم‌های مختلفی منجمله تیم‌‌های برنامه‌نویسی قرار دارند. سازمان‌هایی که یک تیم برنامه‌نویسی در اختیار دارند، به راحتی می‌توانند ملزومات کاری خود را پیاده‌سازی کنند. مهم‌تر از آن این‌که دیگر هیچ‌گونه دغدغه‌ای از بابت به سرقت رفتن ایده خود نخواهند داشت به واسطه آن‌که همه چیز به صورت درون سازمانی طراحی می‌شود.

مطلب پیشنهادی

۱۰ سایت رایگان آموزش کدنویسی و برنامه‌نویسی کودکان
همگام با فرزندان خود کد بنویسید، بازی بسازید و طراحی کنید

یادگیری برنامه‌نویسی توانمندی‌های فردی خوبی در اختیار افراد قرار می‌دهد. اگر به دنبال آن هستید تا کدنویسی را یاد بگیرید، باید بدانید در ابتدایی‌ترین حالت، توانمندی‌های زیر را به واسطه یادگیری اصول برنامه‌نویسی به دست خواهید آورد:

  • یادگیری HTML در ساده‌ترین حالت ممکن به شما کمک می‌کند، زمانی که با یک سیستم مدیریت محتوا روبرو می‌شوید به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و از دانش خود هرچند محدود برای فهم بهتر موقعیت‌ها استفاده کنید.
  • به شما اجازه می‌دهد با برنامه‌نویسان شرکت خود ارتباط خوبی برقرار کنید. شاید نیازی نداشته باشید که یک برنامه‌نویس حرفه‌ای شوید، اما اگر دانش اولیه کدنویسی را در اختیار داشته باشید به راحتی می‌توانید با برنامه‌نویسانی که در شرکت شما مشغول به کار هستند به تعامل پرداخته و به شکل کارآمدتری مشکلات را درک کرده و راه‌حل‌ها را ارائه کنید.
  • اگر اصول اولیه HTML وCSS  را به خوبی یاد گرفته باشید، به راحتی می‌توانید صفحات وب را بهینه‌سازی کرده، عملکرد آن‌ها را بهبود بخشیده و آن‌ها را آزمایش کنید. همه این کارها به شرطی امکان‌پذیر است که با HTML وCSS  آشنا باشید. در نتیجه سرمایه‌گذاری روی این دو زبان شما را در پیشبرد اهدافتان کمک خواهند کرد.
  • یادگیری برنامه‌نویسی وابستگی‌ شما به مدیران فناوری اطلاعات را کم می‌کند.
  • باز کردن درب‌های تازه‌ای از خلاقیت. یادگیری کدنویسی فرصت‌های بزرگی را در زمینه ساخت یک محصول ناب و محتوایی بی نظیر در اختیار شما قرار می‌دهد. این فرصت‌ها هم از طریق سایت شرکت و هم از طریق توسعه برنامه‌های کاربردی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

1. دروس رایگان و متن‌باز MIT

MIT محتوای یکسری از دروس خود را به طور رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهد تا در زمان فراغت خود آن‌ها را مطالعه کنند. از جمله دروسی که به طور رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد می‌توان به دروس آشنایی با زبان‌ برنامه‌نویسی جاوا، آشنایی با علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی و برنامه‌نویسی کاربردی با سی اشاره کرد. آیا به دنبال راه‌حل‌های طراحی و توسعه برنامه‌های همراه ویژه کسب‌وکارتان هستید؟ اگر به دنبال چنین اطلاعاتی هستید، MIT انتخاب درستی است. MIT از طریق پرسشنامه‌هایی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید اطلاعات مفید و رایگانی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

2. Code Academy

اگر به دنبال منبعی هستید تا کدنویسی را به ساده‌ترین شکل به شما آموزش دهد باید بدانید Code Academy بهترین مکان است. دانش‌جویان قادر هستند دروس مورد علاقه خود را از طریق سرفصل‌هایی که این سایت در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد انتخاب کنند. جاوااسکرپیت، پی‌اچ‌پی، پایتون، jQuery، رابی و HTML+CSS از جمله سرفصل‌هایی هستند که در اختیار شما قرار دارند.

3. Khan Academy

یکی از منابع اصلی یادگیری کدنویسی به شیوه آنلاین و رایگان سایت Khan Academy است. سایتی که سابقه طولانی در زمینه ارائه این مفاهیم به شیوه رایگان دارد. این سایت دروس آموزشی را به شکلی ساختمند آماده کرده تا علاقه‌مندان به راحتی قادر به دنبال کردن دروس باشند. همچنین یکسری آموزش‌های ویدویی نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. Khan Academy یکی از بهترین مکان‌هایی است که می‌تواند به شما کمک ‌کند تا مهارت‌های کدنویسی خود را ارتقا داده یا از پایه آن‌ها را یاد بگیرید.

مطلب پیشنهادی

۶ کتاب پیشنهادی برای علاقه‌مندان برنامه‌نویسی
معرفی بهترین کتاب‌های دنیای فناوری

4. HTML5 Rocks

HTML5 Rocks پروژه‌ای است که از سوی گوگل ارائه شده است. از طریق پروژه ارائه شده از سوی گوگل که ماحصل همکاری طیف گسترده‌ای از برنامه‌نویسان حرفه‌ای حوزه وب است، به راحتی می‌توانید به جدیدترین دستاوردها، منابع آموزشی و در کل هر آن چیزی که در ارتباط با HTML 5 است، دسترسی داشته باشید.

5. Coursera

بدون شک Coursera را می‌توان سلطان منابع آموزشی آنلاین توصیف کرد. Coursera در ابتکاری جالب کلا‌س‌های آموزشی مربوط به ده‌ها دانشگاه معتبر سراسر جهان را گردآوری کرده و به این شکل به علاقه‌مندان به یادگیری برنامه‌نویسی کمک می‌کند به شکلی اصولی و استاندارد برنامه‌نویسی را یاد بگیرند.

6. Udemy

Udemy ده‌ها دروس ویدویی عالی را در حوزه‌های مختلف از بهبود مهارت‌های فردی گرفته تا برنامه‌نویسی کامپیوتری در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. بیشتر دروس ارائه شده در این سایت حاوی مطالب عمیق هستند. سایت فوق این امکان را در اختیار کاربران قرار داده است تا از طریق کوپن‌هایی که می‌توانند آن‌ها را از طریق وب به دست آورند تخفیف‌های ویژه‌ای را از این سایت دریافت کنند. همچنین طیف گسترده‌ای از دروس مقدماتی را به شکل رایگان در اختیار افراد مبتدی قرار داده است.

مطلب پیشنهادی

دانلود رایگان 15 کتاب برنامه‌نویسی
برنامه‌نویسی را به شیوه درست و اصولی یاد بگیرد

7. Udacity

Udacity یکی دیگر از منابع غنی و ارزشمندی است که به شما در شناخت کدنویسی کمک می‌کند. برای دسترسی به این منابع ارزشمند می‌توانید هزینه مربوط به هر یک از دوره‌های مورد علاقه خود را پرداخت کنید. در صورت پرداخت هزینه به یک مربی شخصی که به شما کمک می‌کند مهارت‌های خود را توسعه داده و در جهت درستی دروس را یاد بگیرید دسترسی خواهید داشت یا می‌توانید از میان سرفصل‌های موجود هر یک را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید.

8. Google University Consortium

اگر به دنبال یادگیری کدنویسی هستید چرا به سراغ یک منبع سرشار از اطلاعات نمی‌روید؟ کنسرسیوم دانشگاهی گوگل به طور رایگان دروس، طراحی و توسعه برنامه‌های آندرویدی/همراه، طراحی وب و زبان‌های برنامه‌نویسی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

9. Edx

edX ده‌ها محتوای ارزشمند در ارتباط با دروس برنامه‌نویسی را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد. زبان‌های برنامه‌نویسی و برنامه‌نویسی برای هر شخص(پایتون) از جمله دروس آموزشی جدیدی هستند که به تازگی به این سایت افزوده شده‌اند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟