دو ابزار قدرتمند داخلی ویندوز 10 برای خودکارسازی تهیه نسخه پشتیبان
چگونه با ابزارهای ویندوز 10 از کامپیوتر خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم
تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات موجود در کامپیوتر یکی از کارهای ضروری است که هر کاربری باید به آن توجه ویژه داشته باشد. اگر شما هنوز یک سیستم بکاپ برای خود راه اندازی نکرده‎اید، امروز زمان آن رسیده که این کار را انجام دهید. با معرفی ويندوز 10 انجام این کار از هر زمان دیگری راحت‎تر شده است. در زمانی کمتر از 15 دقیقه شما می‎توانید از تمام داده‎های ارزشمند درون کامپیوتر خود در یک زمان بندی مشخص نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ویندوز 10 از دو برنامه جداگانه به نام‎های File History و Windows Backup and Restore برای تهیه نسخه پشتیبان استفاده می‎کند. File History به طور خودکار چندین نسخه از یک فایل مشخص را ذخيره می‎کند، به طوری که شما می‎توانید به یک زمان مشخص برگشته و یک فایل را قبل از زمانی که تغییر داده شده یا حذف شده باشد بازیابی کنید. این کار برای فایل‎هایی مثل اسناد ورد یا فایل‎های پاورپونت که دائما در حال تغییر هستند، مفید است. ابزار Backup and Restore نیز یک نسخه پشتیبان از آخرین نسخه فایل‎های شما در بازه‎های زمانی مشخص تهیه می‎کند. این برنامه همچنین می‎تواند یک ایمیج سیستمی‎ که یک کپی کامل از تمام سیستم شما (از جمله سیستم عامل، برنامه‎ها، اسناد، و همه فایل‎ها) را در بر می‎گیرد ایجاد کند. این فایل ایمیج به شما کمک می‎کند تا در مواقع بحرانی به راحتی همه چیز را به حالت اول بازگردانيد.

مطلب پیشنهادی

چگونه آیکون‎های مورد نظر خود را به ویندوز 10 اضافه کنیم

شما می‎توانید برای ساخت سیستم بکاپ خود یکی از این برنامه‎ها را انتخاب کنید، اما برای داشتن یک استراتژی پشتیبان گیری جامع‎تر، بهتر است از هر دو استفاده کنید. این بکاپ‎ها اولین خط دفاعی شما در برابر اتفاقات ناگوار رخ داده برای کامپیوترتان خواهد بود. اتفاقاتی مثل صدمات هارد درايو، آلوده شدن توسط یک بدافزار، یا زمانی که کاربری به طور تصادفی یک چیز مهم را پاک می‎کند. البته برای افزایش سطح امنیت فایل‎ها شما باید از یک سیستم پشتیبان‌گیری بیرونی نیز استفاده کنید. یکی از خدمات مفید در این زمینه CrashPlan است که می‎توان آن را به گونه‎ای برنامه ریزی کرد كه به طور آن‎لاین یا پشتیبان‌گیری از راه دور به یک کامپیوتر دیگر عمل کند. هر چند نباید فراموش کرد كه بازیابی فایل‎ها از یک نسخه پشتیبان محلی بسیار سریع‎تر انجام خواهد شد و با در اختیار داشتن یک ایمیج سیستم شما می‎توانید بلافاصله تمام کامپیوتر خود را به وضعیت قبل از صدمه ديدن بازگردانيد.

حالا که به اهمیت در اختیار داشتن نسخه‎های پشتیبان پی بردیم، اجازه دهید کار را شروع کنیم. برای شروع شما به یک هارد درايو اکسترنال، یک ابزار ذخیره سازی تحت شبکه (NAS) یا یک کامپیوتر دیگر متصل به شبکه محلی برای نگهداری از فایل بکاپ خود نیاز خواهید داشت.

استفاده از File History برای پشتیبان‌گیری از فایل‎ها و فولدرهایی که دائما در حال تغییر هستند

File History از زمان معرفی ویندوز 8 به این سیستم عامل اضافه شده بود، اما در ویندوز 10 یک رابط کاربری جدید و یکسری امکانات پیشرفته‎تر مثل امکان انتخاب یک فولدر خاص برای بکاپ گیری به این برنامه اضافه شده است. در حالت پیش فرض File History از تمام فایل‎ها و فولدرهای موجود در فولدر حساب کاربری شما ([C:/Users/[accountname) نسخه پشتیبان تهیه می‎کند. این فولدر شامل دسکتاپ، اسناد، دانلودها، موزیک، عکس‎ها و چند فولدر دیگر مربوط به شما است. همچنین از فولدرهای OneDrive شما نیز نسخه پشتیبان تهیه می‎شود. مهمتر از همه، File History این فولدرها را تحت نظر قرار می‎دهد تا در زمان تغییر آنها به طور خودکار از تمام فایل‎هایی که به آن اضافه شده یا تغییر کرده است شبیه به Time Machine سیستم عامل OS X بکاپ تهیه کند.

انجام تنظیمات File History و فعال كردن آن

  1. روی دکمه Windows کلیک کرده و شروع به تایپ عبارت File History کنید. با این کار منوی جستجو به طور خودکار بخش File History settings را نمایش می‎دهد. روی آن کلیک کنید تا صفحه تنظیمات باز شود.
  2. از گزينه‎های سمت چپ پنجره Backup را انتخاب کنید و در بخش سمت راست روی دکمه Add a drive کلیک کنید.
  3. درایو یا موقعیت شبکه‎ای را که می‎خواهید فایل‎های بکاپ File History در آن نگهداری شود را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب درایو مورد نظر خود، روی لینک More options کلیک کنید. در این قسمت شما می‎توانید کار پشتیبان گیری را آغاز کنید، زمان تهیه نسخه پشتیبان از فایل‎های خود را تغییر دهید، مشخص کنید چه مدت فایل‎های بکاپ نگهداری شوند، یک فولدر را به فهرست پشتیبان گیری اضافه یا کم کنید، یا مکان درايو ذخیره‌سازی بکاپ را تغییر دهید.

روی دکمه Back up now کلیک کنید تا تهیه اولین نسخه پشتیبان File History شما آغاز شود.

یکی از مواردی را که در بخش تنظیمات ممکن است بسته به شرایط خود مایل به تغییر دادن آن باشید، مدت زمان نگهداری از نسخه‎های پشتیبان File History است:

  • گزينه پیش فرض Forever یا همیشگی است، به این معنا که File History ساخت و ذخیره نسخه‎های پشتیبان را تا زمانی که ظرفیت درايو شما پر نشده ادامه می‎دهد. بعد از پر شدن درايو، شما یا باید از یک درایو دیگر استفاده کنید و یا به طور دستی از طریق Control Panel (در بخش System and Security > File History > Advanced Settings) شروع به پاک کردن فایل‎ها کنید تا فضا برای نسخه‎های پشتیبان بعدی باز شود.
  • اگر شما گزینه Until space is needed را انتخاب کنید، File History زمانی که فضای درايو پشتیبان‌گیری شما کم می‎شود به طور خودکار قدیمی‎ترین نسخه‎های فایل‎هایی را که از آن پشتیبان تهیه کرده است را پاک می‎کند.
  • اگر شما یکی از گزينه‎های زمانبندی مثل یک ماه یا دو سال را انتخاب کنید،File History قدیمی‎ترین نسخه‎های فایل‎هایی را که به تاریخ سررسید تعیین شده رسیده باشند را پاک می‎کند.

بعد از انجام این تنظیمات کار شما به اتمام خواهد رسید. حالا باید منتظر باشید تا File History کار خود را خیلی ساکت و در پس زمینه انجام دهد.

بازیابی نسخه‎های پشتیبان در File History

برای بازیابی فایل‎ها و فولدرهای مشخص یا بدست آوردن یک نسخه قدیمی‎ از یک فایل بکاپ گرفته شده به Control Panel > File History رفته و از گزينه‎های سمت چپ روی لینک  Restore personal files کلیک کنید. شما می‎توانید فایل‎ها را بر اساس تاریخ پشتیبان‌گیری مشاهده کنید و حتی می‎توانید قبل از بازیابی پیش‌نمایشی از محتوای آنها را مشاهده کنید. برای بازیابی فایل به مکان اولیه خود روی دکمه سبز رنگ بزرگ کلیک کنید.

همچنین شما می‎توانید بدون نیاز به باز کردن ابزارFile History restore  نسخه‎های قبلی یک فایل را بازیابی کنید. روی یک فایل راست کلیک کنید. سپس Properties را انتخاب کرده و از پنجره باز شده تب Previous Versions را انتخاب کنید.

استفاده از برنامه Backup and Restore برای ساخت یک ایمیج سیستمی‎ کامل

احتمالا قابلیت Backup and Restore را از نسخه‎های قبلی ویندوز به خاطر دارید، در ویندوز 10 نیز این قابلیت با همان نام قدیمی‎ معرفی شده و تغییر چندانی نداشته است. حتی اگر گزینه File History را فعال کرده باشید بهتر است برای ساخت دوره‎ای یک ایمیج سیستمی‎ روی یک درایو دیگر از Backup and Restore نیز استفاده کنید. علاوه بر بازگرداندن سریع نسخه پشتیبان سیستم در صورت بروز مشکلاتی مثل بوت نشدن درست درایو، شما می‎توانید از یک ایمیج سیستم برای بازیابی مجدد سیستم عامل روی یک درایو جدید بدون نیاز به نصب مجدد تمام نرم افزارها و از دست دادن تنظیمات قبلی استفاده کنید.

فعال كردن و انجام تنظیمات Backup and Restore

1. از طریق کنترل پنل Backup and Restore را باز کنید، شما همچنین می‎توانید با کلیک روی دکمه ویندوز و تایپ عبارت Backup and Restore این ابزار را پیدا کنید.

2. روی گزينه Set up backup کلیک کنید.

3. درايو مورد نظر برای تهیه نسخه پشتیبان را انتخاب کنید. همچنین می‎توانید با کلیک روی دکمه Save on a network از یک درایو اشتراکی شبکه استفاده کنید.

4. در مرحله بعد، مشخص کنید که آیا می‎خواهید خود ویندوز موارد پشتیبان‌گیری را انتخاب کند یا این که خود شما فولدرهای مورد نظر را انتخاب می‎کنید. اگر انتخاب را به ویندوز واگذار کنید، فایل‎های روی دسکتاپ، فولدر user و کتابخانه‎های مربوط به شما ذخیره شده و یک ایمیج سیستم نیز ساخته خواهد شد.

ساده‎ترين روش این است که اجازه دهید خود ویندوز نحوه پشتیبان گیری را انتخاب کند. اما اگر نگران محدودیت فضا هستید و یا می‎خواهید خودتان فولدرهای مورد نظر را انتخاب کنید، گزینه Let me choose را انتخاب کنید و سپس می‎توانید کتابخانه‎ها را که قبلا توسط ابزار File History از آن پشتیبان تهیه شده را از حالت انتخاب خارج کنید و اجازه دهید این ابزار تنها یک ایمیج سیستمی‎ روی درایو شما ایجاد کند.

5. روی دکمه Save settings and run backup کلیک کنید تا اولین نسخه پشتیبان شما تهیه شود.

بعد از این که اولین نسخه پشتیبان ایجاد شد این کار به صورت زمانبندی شده و خودکار (در حالت پیش‌فرض، ساعت 7 بعد از ظهر هر یک شنبه) انجام خواهد شد.

چگونگی بازیابی یک ایمیج سیستم

برای بازیابی ویندوز از یک ایمیج سیستم به Settings > Update & Security > Recovery  رفته و کامپیوتر خود را در حالت advanced startup ری‎استارت کنید. بعد از این مرحله شما می‎توانید ایمیج سیستمی‎ را که مایل به بازیابی آن هستید را جستجو و آن را انتخاب کنید.

اگر قصد دارید تنها فولدرها یا فایل‎های خاصی را از نسخه پشتیبان خود بازیابی کنید به Control Panel > System and Security > Backup and Restore (Windows 7)  رفته و روی دکمه Restore my files کلیک کنید.

اگر کامپیوتر شما کار نمی‎کند و نمی‎توانید به بخش کنترل پنل یا تنظیمات ویندوز وارد شوید، می‎توانید کامپیوتر خود را با استفاده از دیسک یا درایو USB نصب ویندوز، یک دیسک بازیابی سیستم یا یک درایو قابل بوت USB راه اندازی کنید و با استفاده از ابزار بازیابی موجود در این دیسک، ایمیج سیستم ویندوز را بازیابی کنید.

File History و Backup and Restore تنها ابزارهای کارآمد برای تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی اطلاعات از دست رفته نیستند، اما کار با آنها ساده، رایگان و از قبل روی خود ویندوز موجود هستند. شما می‎توانید در کنار این دو ابزار قدرتمند و استفاده از خدمات پشتیبان گیری آن‎لاین نظير Crashplan و Backblaze یک سیستم پشتیبان گیری امن برای خود راه اندازی کنید.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟