برنامه‌نویسی را به شیوه درست و اصولی یاد بگیرد
دانلود رایگان 15 کتاب برنامه‌نویسی
هر چه در مورد گجت‌ها و فناوری‌های نوین صحبت کنیم و مطالب بسیاری بنویسیم، اما هیچ‌یک از این مطالب را نمی‌توان با مفهومی به نام برنامه‌نویسی ارزیابی کرده و مورد مقایسه قرار دهیم. تمامی دستگاه‌ها و تجهیزاتی که این روزها از آن‌ها استفاده می‌کنید همگی بر پایه زبان‌های برنامه‌نویسی ساخته شده و به حرکت در می‌آیند. از زمانی‌که دکمه پاور را روی دستگاه‌های الکترونیکی فشار می‌دهید، میلیون‌ها میلیون دستورالعمل برنامه‌نویسی در حال اجرا و پردازش هستند. آیا بهتر نیست با دنیای پشت پرده تجهیزات الکترونیکی آشنا شوید؟

جمله معروفی در دنیای کامپیوترها وجود دارد که می‌گوید نرم‌افزار روح و سخت‌افزار جسم یک کامپیوتر را تشکیل می‌دهند. در نتیجه یادگیری برنامه‌نویسی نه تنها باعث می‌شود شما بتوانید با دستگاه‌های مختلف ارتباط برقرار کنید، بلکه به شما کمک می‌کنند در دنیای فناوری شغل مناسبی را انتخاب کرده و در آن رشد و پیشرفت داشته باشید. اگر شماره 172 مجله را مطالعه کرده باشید، ما در پرونده ویژه آن شماره به تفصیل در مورد برنامه‌نویسی، آینده برنامه‌نویسی و انتخاب‌هایی که پیش روی کاربران قرار دارد به تفصیل سخن گفتیم. اما در این مقاله قصد داریم به شما منابع ارزشمندی را معرفی کنیم که برای یادگیری اصول درست برنامه‌نویسی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. کتاب‌های بی‌شماری در زمینه آموزش برنامه‌نویسی وجود دارند، اما بعضی از این کتاب‌ها به شیوه سلیس و ساده‌ای این مفاهیم را آموزش می‌دهند. با ما همراه باشید تا این کتاب‌های ارزشمند را به شما معرفی کنیم.

How to Design Programs

نویسندگان : By Matthias Felleisen, Robert Bruce Findler, Matthew Flatt, Shriram Krishnamurthi

تعداد صفحات: 55 صفحه

ناشر: The MIT Press

لینک دانلود: How to Design Programs

چهارچوب کلی: این کتاب به زبانی ساده فرآیند طراحی برنامه‌های کامپیوتری که شامل طراحی برنامه‌های دسکتاپ، برنامه‌های موبایل و برنامه‌های وب می‌شود را آموزش می‌دهد.

97 Things Every Programmers Should Know

نویسندگان : جمعی از نویسندگان

تعداد صفحات: 98 صفحه

ناشر: O’Reilly media

چهارچوب کلی: این کتاب مجموعه مقالاتی گردآوری شده از سوی جمعی از برنامه‌نویسان خبره بوده که همچون گنجینه‌ای ارزشمند به شمار می‌رود.

لینک دانلود: 97 Things Every Programmers Should Know

Foundations of Computer Science

نویسندگان : Jeffrey Ullman، Alfred Aho

تعداد صفحات: 775 صفحه

چهارچوب کلی: این کتاب متنی در سال 1992 منتشر شده است و از آن زمان تاکنون مورد استفاده برنامه‌نویسان قرار دارد. نویسنده این کتاب در مقدمه این کتاب آورده است که این کتاب مقدمه‌ای بر نظریه علوم کامپیوتر است، به نظر می‌رسد، گذشت زمان هیچ‌گونه خدشه‌ای به اعتبار این حرف وارد نکرده است.

لینک دانلود: Foundations of Computer Science

Introduction to Computing

نویسندگان : David Evans

تعداد صفحات: 266 صفحه

چهارچوب کلی: این کتاب مفاهیم ضروری علوم کامپیوتر را پوشش می‌دهد. برای این منظور و بیان دقیق این مفایهم نویسنده از زبان‌های برنامه‌نویسی پیتون و Scheme استفاده کرده است، اما این کتاب مرجعی برای یادگیری این دو زبان برنامه‌نویسی نیست.

لینک دانلود: Introduction to Computing

The Codeless Code

نویسنده : Qi

تعداد صفحات: 195 صفحه

چهارچوب کلی: این کتاب مجموعه‌ای از 195 داستان افسانه‌گونه است که به بیان هنر اجرا و توسعه نرم‌افزارهای کاربردی می‌پردازد.

لینک دانلود: The Codeless Code

Producing Open Source Software

نویسنده : Karl Fogel

تعداد صفحات: 24 صفحه

چهارچوب کلی: کتاب ارزشمندی است که نحوه تولید نرم‌افزار‌های متن باز و نحوه طراحی و توسعه آن‌ها را آموزش می‌دهد. این کتاب به بیان این مطلب می‌پردازد که چگونه پروژه‌های موفق جنبه عملیاتی پیدا کردند و فرهنگ نرم‌افزار منبع باز چگونه توانست به نیازهای کاربران و توسعه‌دهندگان پاسخ دهد.

لینک دانلود: Producing Open Source Software

Patterns of Software

نویسنده : Richard P. Gabriel

تعداد صفحات: 239 صفحه

چهارچوب کلی: این کتاب مجموعه‌ای گردآوری شده از مقالات برنامه‌نویسی است. این کتاب با بیانی نافذ و سرگرم کننده شما را به دنیای برنامه‌نویسی وارد خواهد کرد.

لینک دانلود Patterns of Software

The Architecture of Open Source Applications

نویسنده : جمعی از نویسندگان

تعداد صفحات: -----

چهارچوب کلی: این کتاب به بیان طراحی و معماری نرم‌افزارهای منبع باز می‌پردازد. در مقدمه این کتاب آمده است که اگر یک توسعه‌دهنده تازه‌کار هستید، و در نظر دارید نحوه تعامل و همفکری با همکاران خود را یاد بگیرید، این کتاب نقطه شروع مناسبی برای شما به شمار می‌رود.

لینک دانلود: The Architecture of Open Source Applications

Foundations of Programming

نویسنده : Karl Seguin

تعداد صفحات: 79 صفحه

چهارچوب کلی: این کتاب بر اساس مجموعه مقالاتی که به قلم همین نویسنده به نام اصول پایه برنامه‌نویسی منتشر شده‌اند نوشته شده است. این کتاب دورنمای دیدگاه‌های یک برنامه‌نویس دات‌نت است که درباره مفاهیم کلیدی برنامه‌نویسی همچون واحد تست، تخصیص حافظه  صحبت می‌کند.

لینک دانلود: Foundations of Programming

The Nature of Code

نویسنده : Daniel Shiffman

تعداد صفحات: 17 صفحه

چهارچوب کلی: این کتاب اکتشافی در موضوعات طبیعی زندگی ما همچون فیزیک، فرکتال و... دارد، به‌طوری که سعی کرده است به شبیه‌سازی این مفاهیم بپردازد. نمونه کدهای این کتاب به زبان Processing هستند.

لینک دانلود: The Nature of Code

Learn Regex The Hard Way

نویسنده : Zed. A. Shaw

تعداد صفحات: 31 صفحه

چهارچوب کلی: عبارات با قاعده (regx) تکنیک پر قدرتی در دنیای برنامه‌نویسی به شمار می‌روند، اما یادگیری این مفهوم به‌طور ذاتی مشکل است. تاریخچه Regex به سال 1950 میلادی باز می‌گردد، اما همچنان به عنوان یکی از تکنیک‌های قدرتمند دنیای برنامه‌نویسی مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لینک دانلود: Learn Regex The Hard Way

The Little Introduction To Programming

نویسنده : Karl Seguin

تعداد صفحات: 7 صفحه

چهارچوب کلی: این کتاب مفاهیم پایه برنامه‌نویسی از قبلی نوع‌های داده‌ای و دستورات شرطی را به زبان ساده‌ای آموزش می‌دهد.

لینک دانلود: The Little Introduction To Programming

How to Think Like a Computer Scientist

نویسندگان : Peter Wentworth, Jeffrey Elkner, Allen B. Downey, Chris Meyers

تعداد صفحات: 39 صفحه

چهارچوب کلی: مهم‌ترین مهارتی که یک دانشمند کامپیوتر به آن نیاز دارد حل مشکلات است. حل مشکل به معنای فرموله کردن مشکل، فکر کردن درباره حل مشکل و در نهایت بیان راه حلی واضح و روشن برای حل مشکل است. این کتاب با ارائه چنین تفکری در اختیار برنامه‌نویسان قرار گرفته است.

لینک دانلود: How to Think Like a Computer Scientist

Essential Coding Theory

نویسندگان : Venkatesan Guruswami, Atri Rudra, Madhu Sudan

تعداد صفحات: 226 صفحه

چهارچوب کلی: این کتاب به گونه‌ای نوشته شده است که شما را به عمق مفاهیم ریاضی، الگوریتم‌ها و الگوهای وابسته به کدها ببرد. هر چند خواندن این کتاب در مقایسه با کتاب‌هایی که معرفی کردم کمی دشوار است اما در مقابل یک منبع ارزشمند در این زمینه به شمار می‌‌رود.

لینک دانلود: Essential Coding Theory

Building Skills in Programming

نویسندگان : Steven F. Lott

تعداد صفحات: 491 صفحه

چهارچوب کلی: این کتاب بر مبنای زبان برنامه‌نویسی پیتون مفاهیمی از قبیل توابع, نوع‌های داده‌ای، اشیا، دستورات شرطی و نکات پایه‌ای که در برنامه‌نویسی به آن‌ها نیاز دارید را به شما آموزش می‌دهد.

لینک دانلود: Building Skills in Programming

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟