هوش فقط ژنتیک نیست!
۶ روش واقعی آموزش مغز برای هوشمندتر شدن
در جهان امروز، مغز بیشتر از نیروی عضلانی ارزش دارد و حتی ترفندهای قدیمی هم می‌توانند موثر باشند. ما در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم و دستگاه‌های هوشمند و اتصال‌ها ما را احاطه کرده‌اند و هر کسی تلاش می‌کند باهوش‌تر و سریع‌تر باشد. به‌علاوه، به لطف هوش مصنوعی، ما فقط با انسان‌های دیگر در رقابت نیستیم. ما به راحتی به انواع اطلاعات دسترسی داریم. تنها راه جلو افتادن از دیگران و موفق بودن در زندگی، هوشمندتر شدن و یاد گرفتن و یادگرفتن است.

1606683296_1_0.gif

برای برخی‌ها این اتفاق به شکل طبیعی رخ می‌دهد، این افراد توانایی آن را دارند تا مفاهیم پیچیده را بدون تلاش زیادی بفهمند. به هرحال، چون شما به طور طبیعی "نابغه" نیستید، به این معنی نیست که نمی‌توانید هوش خود را از طریق تلاش و فداکاری توسعه دهید.

مطلب پیشنهادی

چگونه ذهن‌‌مان را برای موفقیت آموزش دهیم

مطالعات نشان می‌دهند که  شما می‌توانید خودتان را باهوش‌تر کنید. هوش بالا چیزی غیر از توانایی فوق‌العاده برای بازشناخت الگوها و حل مشکلات نیست، که همه آن‌ها قابل آموزش هستند. مغز هم همانند عضلات شما نیاز به ورزش کردن دارد. آموزش دقیق، استراحت و ثبات به شما کمک می‌کنند تا هوش خود را ارتقا دهید. قبل از شروع، می‌خواهیم در مورد طرز فکر مصمم صحبت کنیم. گاهی اوقات شما می‌توانید بدترین دشمن خود باشید، و این سخت‌ترین مانع برای عبور کردن است. اگر باور دارید که توانایی ذهن شما تغییری نمی‌کند و ظرفیت آن ثابت است، هرگز پیشرفتی حاصل نمی‌کنید. بسیار مهم است که فکر کنید می‌توانید یاد بگیرید، پیشرفت کنید و همگام با زمان و تلاش خود به تکامل برسید، چرا که باور، ذهن شما را تحریک می‌کند.

و حالا 6 ترفندی که برای باهوش‌تر شدن نیاز دارید:

1- مصاحبت با افراد باهوش

احتمالاً متوجه شده‌اید که افرادی که هوش بالایی دارند اغلب با هم معاشرت می‌کنند و دلیل آن این است که آن‌ها می‌خواهند در مورد موضوعات بحث و گفتگو کنند بدون آنکه از سوی همراهان خود با اعتراض مواجه شوند. Jim Rohn می‌گوید که شما میانگین 5 نفری هستید که با آن‌ها مصاحبت دارید. حتماً فکر می‌کنید این جمله چه ارتباطی به IQ شما دارد؟ مصاحبت و معاشرت با افراد باهوش به طور غیر مستقیم  شما را وادار می‌کند که هوش خود را گسترش دهید. به طور حتم هرچه بیشتر روی توسعه فکری و ذهنی خود تمرکز کنید، بیشتر جذب اینگونه افراد می‌شوید.

2- مطالعه کردن

بسیاری از افراد از اهمیت و تاثیر مطالعه، بر پیشرفت ذهن غافل‌اند. کسانی که خوب مطالعه می‌کنند، نه تنها فن بیان خوبی دارند بلکه گنجینه وسیعی از دانش و اطلاعات دارند و همچنین ذهنی که دائم در حال تکامل است. مطالعه کردن و خواندن دامنه لغات شما را افزایش می‌دهد، مهارت‌های ارتباطی شما را گسترده کرده و قابلیت تجزیه و تحلیل شما را توسعه می‌بخشد.

3- استراحت

کمبود خواب، استراحت و استرس زیاد می‌تواند ظرفیت ذهن شما را کاهش دهد. ذهن برای کار کردن به انرژی زیادی نیاز دارد، بنابراین اگر دائم احساس خستگی می‌کنید، ذهن شما توانایی یادگیری و پیشرفت ندارد.

4- خوردن غذای مغز

بله غذای مغز وجود دارد. غذا سوخت بدن ماست، اما مهم است که ما از چه نوع سوختی استفاده می‌کنیم. غذاهایی که ارزش تغذیه‌ای بالایی دارند، به مغز قدرت می‌بخشند. گردو منبع فوق‌العاده غذای مغز است، همچنین ماهی، ماهی تن، ماهی خال مخالی و ماهی قزل آلا حاوی اسیدهای چرب غنی هستند که ثابت شده به عملکرد سلول‌های عصبی کمک می‌کنند. هاروارد مطالعات جالبی را در خصوص این موضوع تحت عنوان " روانپزشکی تغذیه: مغز شما در مواد غذایی" انجام داده است.

و این که مطمئن شوید بقدر کافی امگا 3 مصرف می‌کنید. ذهن شما از این بابت قدردان شما خواهد بود.

5- انجام بازی‌های فکری

مغز شما برای پیشرفت کردن به چالش نیاز دارد. وقتی مغز شما بفهمد که در کاری خوب عمل می‌کند، دست از سعی کردن برمی‌دارد، مثل همه ما. راهکار این موضوع آن است که از تمام پتانسیل مغزتان استفاده کنید و محدودیت‌ها را کنار بزنید. بازی‌های فکری مثل سودوکو، جدول کلمات و گیم‌های حل مسئله انجام دهید. این بازی‌ها قدرت بازشناخت الگو، منطق و قدرت پردازش فکر را به سرعت افزایش می‌دهند. کارهایی که به نظرتان وقت تلف کردن می‌آیند می‌توانند یک تمرین فکری برای مغز شما باشند.

6- گزارشات روزانه را نگه دارید

آیا می‌دانید انیشتین و توماس جفرسون چه وجه مشترکی با هم داشتند؟ هر دوی آن‌ها یادداشت‌های روزانه خود را نگاه می‌داشتند. یادداشت‌برداری یا نوشتن افکار و ایده‌هایتان به معنی ایجاد ضمیمه‌های فکری است. افکار شما ضبط خواهند شد و عادت به نوشتن آن‌ها، به شما امکان می‌دهد دقیق‌تر فکر کنید و روش فکری خود را بهبود ببخشید.

هوش فقط ژنیتیک نیست. ما می‌توانیم مغز خود را آموزش دهیم و به آن کمک کنیم تا به شکل کارآمدتری عمل کند. صبور باشید، کارهایی را انجام دهید که هوش شما را تقویت می‌کنند، در این صورت ذهن شما دستورالعمل‌ها را دنبال خواهد کرد.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟