نابغه‌ها هم به معلم نیاز دارند!
مطالعه ۴۵ ساله روی ۵ هزار کودکان نابغه چه نکاتی به ما می‌آموزد؟
منابع انسانی مهمترین ثروت هر جامعه محسوب می‌شوند و کودکان امروز همان آینده‌سازان فردا هستند. در این میان کودکانی که از استعدادهای درخشان و بسیار بالایی برخوردارند به طور حتم می‌توانند موجبات پیشرفت یک کشور یا حتی تحولات چشمگیر در دنیا را فراهم نمایند. پس رشد و پرورش این کودکان نابغه بسیار مهم و حائز اهمیت است و والدین و مربیان در این خصوص نقش کلیدی را ایفا می‌کنند.

1606683296_1_0.gif

بررسی‌های 45 ساله بر روی هزاران کودک فوق‌العاده باهوش به ما می‌آموزد که چگونه افراد بسیار موفقی پرورش دهیم. یکی از مهمترین نکات موجود در این تحقیق آن است که: حتی کودکانی با ضریب هوشی بسیار بالا و در سطح نابغه، نیاز به معلمانی دارند تا به آنان در رسیدن به پتانسیل کامل خود کمک نمایند.

مطلب پیشنهادی

دانشمندان می‌گویند افراد باهوش این ۸ ویژگی را دارند!
آیا شما هم جزو افراد بسیار باهوش هستید؟

از سال 1971،‌  مطالعاتی تحت عنوان Study of Mathematically Precocious Youth یا به اختصارSMPY که سیمپی خوانده می‌شود، روی 5000 کودک فوق‌العاده باهوش آمریکا صورت گرفت- برترین‌های1  درصد، 0/1 درصد و حتی 0/01 درصد از تمام دانش‌آموزان. این طولانی‌ترین مطالعه‌ای است که تاکنون روی کودکان با استعداد صورت گرفته و همچنان هم ادامه دارد.

برخلاف سیستم آموزشی که اغلب اولویت را به پرورش و تعلیم  بچه‌هایی با عملکرد ضعیف‌تر اختصاص می‌دهد، یافته‌‌های SMPY ادعای دیگری را مطرح می‌کند: از بچه‌های بسیار باهوش غافل نشوید. جاناتان وای روانشناس پروژه" برنامه شناسایی استعدادها" می‌گوید:"چه دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم، این افراد کنترل جامعه ما را در دست دارند. بچه‌‌هایی که جزو 1 درصد برتر می‌باشند، همان‌هایی هستند که دانشمندان و دانشگاهیان برجسته، مدیر عاملان خوش‌شانس ، قضات، سناتورها و میلیاردرهای ما در آینده خواهند بود."

متاسفانه، تحقیقات سیمپی نشان می‌دهد بچه‌هایی که در همان ابتدا تمایل زیادی به علوم و ریاضی دارند کمک‌های لازم را از سوی معلمان خود دریافت نمی‌کنند. معلمان وقتی می‌بینند که دانش‌آموزان بااستعداد و به اصطلاح زرنگ کلاس به مطالب درسی تسلط دارند، اکثر توجه خود را صرف بچه‌های ضعیف‌تر می‌کنند. در نتیجه بچه‌هایی که می‌توانند در آینده مخترعین دستگاه‌های پزشکی باشند و جهان را به کلی دگرگون کنند یا بر کرسی‌های مهمی همچون سازمان ملل جای بگیرند، در نقش‌های نه چندان مهم و تاثیرگذاری ظاهر می‌شوند.

یافته‌های سیمپی نشان می‌دهند، این فرض که باهوشترین بچه‌ها، بدون آنکه تحت فشار باشند می‌توانند به پتانسیل کامل خود برسند، نادرست است. یکی از بررسی‌ها در این مطالعه 45 ساله نشان داد که درس‌ خواندن جهشی می‌تواند نقش حیاتی در توسعه و رشد کودکان داشته باشد. محققین با مقایسه گروه کنترل شده‌ای از دانش‌آموزان بااستعداد که جهشی درس نخوانده بودند با دانش‌آموزانی که این کار را انجام داده ‌بودند، متوجه شدند دانش‌آموزانی که درس خواندن جهشی را تجربه می‌کنند،60 درصد بیشتر احتمال دارد که حق ثبت اختراع و دکترا بگیرند و بیش از دو برابر آنان در زمینه علوم، فناوری، مهندسی یا ریاضی دکترا می‌گیرند.

به عبارت دیگر، حتی کودکانی که هوش بسیار بالایی دارند نیز به طور غیر عمد نادیده گرفته می‌شوند. اما معلمان و والدین می‌توانند این یافته‌ها را با خوش‌بینی مطالعه کنند. اگر متوجه شدند کودکی با استعداد است، هرگز نباید از دادن تکالیف و کار بیشتر و بیشتر به او خودداری کنند. باید محدودیت‌های آنان را بفهمند و مطمئن شوند که تا حد امکان از نظر فکری تحریک می‌شوند. برای مثال، بسیاری از بچه‌های با استعداد به مهارت‌های خاص استدلال فضایی علاقه دارند. با گذشت زمان این نقاط قوت آنان می‌تواند به قابلیت‌های لازم برای رسیدن به موفقیت‌هایی در زمینه مهندسی، معماری یا جراحی تبدیل شود.

مهم نیست که معلمان و والدین برای بالا بردن سطح توانمندی‌ها از چه چالش‌‌ها و راهکارهایی استفاده می‌کنند، یافته‌های 45 ساله این تحقیقات نشان می‌دهند که عملکرد معلمان و والدین چقدر می‌تواند مهم و تاثیرگذار باشد. چون آینده جهان در دستان این کودکان نابغه است.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟