علم بهتر است یا ثروت به شیوه نوین
کدام‌یک را انتخاب می‌کنید: یک میلیون دلار یا یک سال در کنار بیل گیتس باشید؟
وقتی به عکس پایین نگاه می‌کنید بی‌اختیار به فکر فرو می‌روید. اگر از شما این سئوال را بپرسند کدام‌یک را انتخاب می‌کنید: «دوست دارید یک میلیون دلار پول نقد بگیرید یا این‌که یک سال را با فردی بگذرانید که بزرگ‌ترین غول فناوری دنیا یعنی مایکروسافت را ساخت؟» چه جوابی می‌دهید؟

شاید زمان پاسخ دادن به سئوالی مانند "علم بهتر است یا ثروت؟" تمام شده است. باید از این به‌بعد به سئوالاتی مانند سئوالات فوق پاسخ داد. با پیشرفت فناوری و پیدایش شرکت‌های بزرگی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند؛ نوع نگاه‌‌ها و پرسش‌ها نیز عوض می‌شود.

مطلب پیشنهادی

ادامه سقوط آزاد مایکروسافت در بازار مرورگرها
حتی به‌روزرسانی جدید «اج» هم کارساز نبود

شاید همان اولِ کار؛ پیش خود فکر کنید که این سئوال بیشتر جنبه یک شوخی دارد؛ چون از نظر برخی؛ اگر کسی یک میلیون دلار پول نقد را انتخاب نکند حتما دیوانه است. اما عجله نکنید؛ از دوستان و اطرافیان خود این سئوال را بپرسید. مطمئن باشید پاسخ‌هایی که دریافت می‌کنید شما را متعجب خواهد کرد. چون خیلی‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای پول نقد؛ یک سال از عمرشان را در کنار بیل گیتس بزرگ بگذرانند. 

مردم بودن با وی را به پول ترجیح می‌دهند چون می‌دانند که نوع نگاه؛ خرد و آگاهی بیل گیتس خیلی بیشتر از یک میلیون دلار می‌ارزد.

به این پرسش پاسخ دهید

  • آیا فکر می‌کنید دانش؛ فضیلت و فرزانگی بیل گیتس به‌قدری است که می‌تواند خیلی بیشتر از چیزهایی باشد که می‌توانید با یک میلیون دلار به‌دست بیاورید؟ چه موضوعاتی ممکن است مطرح کنید که مغز وی را به چالش بکشد؟ کسب و کار؟ سرمایه‌گذاری؟ مدیریت؟ آیا هیچ‌کدام از این موضوعات ارزش آن را دارد؟
  • فکر نمی‌کنید اگر یک میلیون دلار را انتخاب کنید می‌توانید همین دانش و فرزانگی را در راه‌های دیگر پیدا کنید و به‌قدری پول داشته باشید که دنیا را تغییر دهید؟ مطمئنا با این همه پول خیلی کارها می‌توانید انجام دهید. یا حداقل می‌توانید از آن به‌عنوان سرمایه برای تأسیس شرکت و کسب و کار خودتان استفاده کنید.
  • درست است که در انتها ایده‌های زیادی از بیل گیتس خواهید گرفت؛ ایده‌هایی که بزرگ و فوق‌العاده هستند. اما می‌توانید آن‌ها را اجرایی کنید؟ ولی یک میلیون دلار به شما قدرت کافی برای اجرای تمام برنامه‌ها و ایده‌های‌تان می‌دهد.

 

چون بیل گیتس هیچ‌وقت مصون از خطا نبوده و الان هم وضع به همین منوال است. مطمئنا وی هیچ‌گاه منبع علم و دانش نبوده و الان هم نیست. اما مسئله این است که پرسیدن این‌گونه سئوالات ضرر ندارد و بیشتر جنبه مطرح کردن فرضیات را دارد.

به هر حال؛ این سئوال هم از آن دسته سئوالاتی است که نمی‌توان  با قاطعیت به آن جواب داد. سئوالی که می‌تواند باعث به‌وجود آمدن بحث‌های بسیاری بین افراد شود. مهم‌ترین بحث این است: «در دنیای کنونی ثروت بهتر است یا ایده؟» در واقع باید از خودمان بپرسیم ثروت واقعی داشتن یک ایده و مغز و مشاور خوب کسب‌وکاری است یا یک پول هنگفت برای تبدیل کردن ایده به یک محصول و کسب‌وکار!

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟