فقر، انگیزه میلیونر 18 ساله!
میلیونر 18 ساله‌ای که به دانش‌آموزان قدرت فناوری را می‌آموزد!
جیلن بلدسو یک پسر 18 ساله آمریکایی آفریقایی است که با وجود فقر که همان نیز باعث انگیزه و سخت‌کوشی او شد، توانست شرکتی را راه‌اندازی کند که میلیاردها دلار ارزش دارد و حال قصد دارد نوجوانان دیگر را به این مسیر ترغیب نماید.

جیلن بلدسو (Jalen Bledsoe) یک میلیونر 18 ساله‌ است و به خاطر موفقیت‌های چشمگیری که داشته، اعتبار مالی یک برنامه فناوری را که مربوط به دانش آموزان پایه سوم در مدرسه سنت لوئیس ( مدرسه‌ای که خودش در آن درس می‌خواند) است، برعهده دارد.

مطلب پیشنهادی

۱۰ ترفند ساده پرورش کودکان کارآفرین
چگونه کودکان و نوجوانان را به کارآفرینی تشویق کنیم؟

بلدسو وقتی در پایه ششم درس می‌خواند، پس از گذراندن کلاس نحوه طراحی یک سالنامه، طراحی وب را خودش آموخت. در سن 12 سالگی، یک شرکت مشاوره IT راه‌اندازی کرد و سال گذشته، مدیرعامل شرکت Jalylen D. Bledsoe Global Group شد که حدود 3.5 میلیون دلار ارزش دارد.

در این زمان که تعداد دانشجویان رشته‌های STEM (علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی ) کاهش یافته، بلدسو می‌خواهد در دانش‌آموزان جوانتر ایجاد انگیزه کند تا مهارت‌های لازم را برای نوآور و کارآفرین شدن آن‌ها، ایجاد نماید. او می‌گوید:" کودکان با دسترسی به فناوری و با داشتن یک فکر کنجکاو در هر محیطی می‌توانند موفق شوند."

بلدسو که از سوی معلمان مورد سوال و یا چالش قرار نمی‌گرفت، دبیرستان را ترک کرد تا در مدرسه کسب و کار هولت در سان فرانسیسکو حاضر شود، اما از آنجا نیز خسته شد و این مدرسه را ترک کرد. او می‌گوید " مخالف تحصیلات دانشگاهی نیستم، اما در حال حاضر این آن مسیری نیست که من می‌خواهم."  بلدسو که یک آمریکایی آفریقایی است، دانشگاه کارآفرینان جوان را نیز اداره می‌کند.

علی‌رغم تلاش ملی برای تقویت قدرت رقابت آمریکایی‌ها، بنا به گفته موسسه علوم و ریاضی ملی، کمتر از نیمی از فارغ‌التحصیلان مدرسه برای ریاضیات در سطح دانشگاهی و تنها یک سوم برای حضور در کلاس‌های علوم دانشگاهی آمادگی دارند. این تعداد حتی برای دانش آموزان سیاه‌پوستان (12 درصد) و اسپانیایی‌( 17 درصد) به کمتر از این حد می‌رسد.

سینتیا ارناس (Cynthia Erenas)، یک مهاجر مکزیکی بود که قبل از آنکه در کلاس‌‌های رباتیک مدرسه خود شرکت کند هیچ برنامه‌ای برای رفتن به دانشگاه نداشت. شور اشتیاق وی برای مطالعه STEM  موجب شد تا در سن 14 سالگی ضمن دریافت جوایز ملی در برنامه تلوزیونی TED talk نیز شرکت کند. ارناس در حال حاضر دانشجوی سال اولی دانشگاه سن دیوگوست که قصد دارد متخصص علوم کامپیوتر شود.

ارناس 18 ساله می‌گوید:" فناوری بسیار سریع پیش می‌رود و اگر ما حالا به کودکان فرصت ندهیم، بسیاری از آن‌ها عقب خواهند ماند."

او می‌گوید:" مهارت‌هایی که شما از طریق STEM کسب می‌کنید می‌تواند دنیا را متحول کند. دامنه مهارت‌های شما می‌تواند از ساخت گیم‌های ویدیویی مخصوص خودتان تا کار بر روی پروژه‌ای باشد که می‌تواند بیماری‌های مختلف را درمان کند."

آخر هفته‌ها بلدسو و ارناس کتاب‌های خود را با صدها دانش‌آموز در مدرسه P.S 171 Patrick Henry School در نیویورک به اشتراک می‌گذارند تا بچه‌ها از آن‌ها الهام بگیرند.

این مدرسه یکی از 46 مدرسه کم درآمد است که با یک مدرسه غیرانتفاعی مشارکت دارد. دانش آموزان و معلمان تبلت‌های رایگان دریافت می‌کنند و به اینترنت دسترسی دارند و همچنین از آموزش و حمایت برخوردارند.

امید است که این دانش‌آموزان، مبتکران، سازندگان و کارآفرینان آینده باشند به این ترتیب می‌توانند پویایی اقتصادی را افزایش دهند.

تحقیقات پیو (Pew Research) نشان می‌دهد که بیش از یک سوم  خانواده‌هایی که درآمد کمتر از 50 هزار دلار و کودکان زیر 17 سال دارند، به اینترنت پر سرعت در خانه دسترسی ندارند، و همین باعث ضعف در یادگیری می‌شود.

جاستیون نیکسون، مدیر آموزش و پرورش فناوری بنیاد ورایزون (Verizon) می‌گوید:"وقتی این کودکان به خانه می‌رسند، جایی را ندارند که یادگیری خود را گسترش دهند، تکالیفشان را انجام دهند، با دیگر دوستانشان در ارتباط باشند و به معلم خود ایمیل بدهند."

او می‌گوید در مورد جیلن فقر و تنگدستی انگیزه‌ای شد تا خودش به دنبال یادگیری برود. او می‌گوید وقتی جیلن پایه ششم بود به تنهایی 7 زبان کامپیوتر را یاد گرفت.

" من با مادرم زندگی می‌کردم و او مجبور بود با زحمت پول اجاره خانه را در بیاورد و همین من را تشویق کرد تا سخت کار کنم. مردم می‌گویند من بااستعداد و نابغه هستم و یکی از میلیون‌ها نفر، اما هر کسی می‌تواند این کار را انجام دهد."

" اگر داستان زندگی من حتی به یک نفر کمک کند رویای بزرگتری برای آینده خودش داشته باشد، پس توانسته‌ام تاثیرگذار باشم. من می‌خواهم هیچ بچه‌ای بدون این که در تیم رباتیک، تیم کدنویسی یا تیمی باشد که به او فرصت یادگیری چیزهایی را می‌دهد که تا کنون ندیده‌ است، موفق به ورود به دانشگاه نشوند".

   

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟