دنیای موبایل شماره 186
حمله بزرگ به اینترنت امریکا: یک آغاز برای نابودی جهان
خرابکاران اینترنتی موفق شدند برای مدتی، بخش وسیعی از فضای مجازی آمریکا را از دسترس خارج کنند. وضعیتی که مدت‌ها درباره آن هشدار داده می‌شد، با این حمله، روی ترسناک خود را نشان داد. این حمله که از نوع «محروم‌سازی از سرویس» یا به طور دقیق‌تر Distributed Denial of Service (به اختصار DDoS) بوده است، با هدف قرار دادن سرورهای داین (Dyn) بخش زیادی از سایت‌ها را از دسترس خارج کرد.

داین یکی از شرکت‌های زیرساخت مهم است که سرویس DNS را برای وب‌سایت‌های پرطرفداری نظیر GitHub فراهم می‌کند. نتیجه این حمله از دسترس خارج شدن وب‌سایت‌های معروفی نظیر GitHub ،Twitter و Netflix بود. وقتی توسط مرورگر کامپیوتر یا نرم‌افزار موبایل سعی در بازدید از یک سایت اینترنتی دارید، این سرورهای DNS هستند که مسیر اتصال شما به هدفتان را میسر می‌کنند. زمانی‌که این سرورها از کار بیفتند، کاربر نمی‌تواند از سایت مدنظرش استفاده کند.
در حمله DDoS با ارسال درخواست‌های بسیار زیاد به سرور هدف و درگیر کردن منابع سخت‌افزاری‌ آن، در سرویس‌رسانی سرور اختلال ایجاد می‌شود. شبکه‌ای از کامپیوترهای آلوده که برای چنین حمله‌ای استفاده می‌شوند، در اصطلاح بات‌نت (botnet) و شبکه‌ای از دستگاه‌های آلوده شرکت‌کننده در DDoS نظیر ابزارهای همراه، تلویزیون‌های هوشمند، دستگاه قهوه‌ساز یا هر ابزاری را که به اینترنت متصل شود، زامبی می‌گویند. با توجه به گسترش روزافزون ابزارهای همراه و ابزارهای مبتنی بر اینترنت اشیا، در هر ساعت شمار بیشتری بات‌نت و زامبی بالقوه به دنیای ما اضافه می‌شود که این زنگ خطر بسیار مهمی برای ما است.

مطلب پیشنهادی

۱۰ نکته‌ای که باید درباره فروپاشی اخیر اینترنت امریکا بدانید!

در حمله به مراکز داده داین، ده‌ها میلیون ابزار متصل به اینترنت شرکت داشتند که بنا بر تحقیقات انجام‌شده، توسط بدافزار Mirai آلوده شده بودند. بخش زیادی از این ترافیک مربوط به دستگاه‌های اینترنت اشیا بوده است که Mirai آن‌ها را به بات‌نت تبدیل کرده بود. چندی قبل Mirai برای حمله به وب‌سایت یکی از کارشناسان حوزه امنیت سایبری استفاده شد و یک ماه پس از آن کد منبع Mirai در دسترس عموم قرار گرفت و بدین ترتیب هر کسی در عمل می‌توانست با استفاده از آن دست به ایجاد بات‌نت و زامبی در سطح گسترده بزند. بر اساس برآوردها، دست‌کم 1.2 میلیون دستگاه متصل به اینترنت، به این بدافزار آلوده هستند. 
روترها، دوربین‌های مداربسته، ضبط‌کننده‌های ویدیوی دیجیتال و ابزارهای همراه در کل دنیا از جمله قربانیان این بدافزارند.
یکی از ترسناک‌ترین حقایق درباره این حمله، این است که هر کدام از دستگاه‌هایی که امروزه در اطراف ما هستند و در زندگی روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم، می‌توانند بخشی از این حمله باشند و ما ناخواسته ممکن است یکی از شرکای این حمله سایبری باشیم. توجه به تغییر رمز ابزارهای متصل به اینترنت و استفاده از نرم‌افزارهای ضدبدافزار روی کامپیوتر و تلفن همراه، کمک زیادی به کم‌اثر شدن چنین حملاتی خواهد کرد. با افزایش شمار ابزارهای قابل اتصال به اینترنت، دامنه چنین حملاتی بسیار گسترده‌تر خواهد شد. در یک ماهه گذشته، حملات زیادی انجام شده بود، اما بسیاری از آن‌ها بیشتر مشغول آزمودن سرورها بودند. حمله به داین به‌خوبی نشان داد که خرابکارها، راه‌ و رسم حمله بزرگ همه‌جانبه را آموخته‌اند و این کار را به‌سرعت انجام می‌دهند.

شرح عکس اصلی :  نقشه‌ای از پوشش Mirai

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟