افزایش ده برابری سرعت به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود!
وای‌فای با سرعت ۳۴ گیگابیت نزدیک شما است!
سرعت وای‌فای امروزی اگرچه به مرز چند گیگابیت رسیده است ولی هنوز جوابگوی نیازهای کاربران نیست. دانشمندان به شدت دارند روی وای‌فای چند ده گیگابیتی کار می‌کنند و از همیشه به موفقیت نزدیک‌تر شده‌اند.

1606683296_1_0.gif

تحقیقات جدید روی شبکه‌های بی‌سیم نشان می‌دهد با بردن امواج رادیویی در طیف‌های تتراهرتز( به عنوان مثال ۳۰۰ گیگاهرتز) می‌توان سرعت وای‌فای را ده برابر کرد و به مرز ۳۴ گیگابیت بر ثانیه رساند که یک سرعت رویایی و افسانه‌ای خواهد بود. 

مطلب پیشنهادی

دلیل پنهان کاهش سرعت اینترنت و چگونگی رفع آن‌
پدیده مخرب و ناشناخته‎ای به نام bufferbloat

در حال حاضر، روترها و شبکه‌های بی‌سیم وای‌فای از فرکانس‌های ۲۴ و ۵ گیگاهرتز استفاده می‌کنند. با هل دادن وای‌فای به درون طیف‌های تتراهرتز می‌توان پهنای‌باند بسیار بیشتری برای انتقال اطلاعات فراهم کرد. فناوری این کار آماده است ولی به نظر می‌رسد هزینه‌های زیادی برای کاربران نهایی در پی داشته باشد. 

موسسه فناوری توکیو توانسته است وای‌فای ۳۴ گیگابیتی را در عمل آزمایش کند و برخی دیگر از گروه‌های تحقیقاتی توانستند حتا وای‌فای ۱۰۰ گیگابیتی و بیشتر نیز در عمل پیاده‌سازی کنند. اما فناوری و مکانیزم افزایش سرعت وای فای موسسه فناوری توکیو به واقعیت نزدیک‌تر و عملیاتی‌تر است. این موسسه توانسته امواج رادیویی را در فرکانس ۵۰۰ گیگاهرتز منتقل کند. 

نوتو اوشیمو، یکی از محققان موسسه فناوری توکیو درباره فناوری جدید وای‌فای می‌گوید: «کارایی دستگاه همانند دستگاه‌های برد کوتاه KIOSK است که برای دانلود استفاده می‌شود. با این دستگاه‌ها می‌توان ارتباطات بی‌سیم در فاصله ده متری را برقرار کرد.» در وای‌فای ۱۰۰ گیگابیتی مسیر انتقال اطلاعات به یک متر هم نرسیده است و در حد چند سانتی‌متر بوده است ولی وای‌فای ۳۴ گیگابیتی برای فاصله ده متر بسیار عالی و کاربردی است. در عمل می‌توان از این فناوری برای جاهای مختلف استفاده کرد و کاربران وای‌فای خانگی مشتری پروپاقرص آن هستند. 

خبر خوش دیگر این است که رسیدن به مرز ۳۴ گیگابیت روی وای‌فای تتراهرتزی در شرایط عادی رخ داده است که شامل نویز و امواج وای‌فای مزاحم و دیگر پارامترهای محیطی تاثیرگذار است. در حالت بهبوددهنده می‌توان سرعت‌های بالاتری را مشاهده کرد. به همین دلیل، به نظر می‌رسد وای‌فای ۳۴ گیگابیتی به واقعیت نزدیک‌تر است. 

امیدواریم که این فناوری وای‌فای به‌زودی در روترهای معمولی و استاندارد جدید 802.11 نمایان شود و به درون خانه‌ها راه یابد. نوتو اوشیمو در گام بعدی وعده وای‌فای یک ترابیت در ثانیه را داده است!

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟