دنیای موبایل شماره 186
نقشه بزرگ و ارزان فیسبوک برای مشتریان
درباره طرح بزرگ شرکت فیسبوک برای اتصال همه دنیا به اینترنت بارها سخن گفته شده است. استفاده از ماهواره‌ها، پهپادها و گونه‌های جدیدی از ارتباطات بی‌سیم، سه رأس این نقشه هستند.

 فیسبوک تلاش زیادی می‌کند تا تحقیقاتش را به سویی سوق دهد که نتیجه نهایی، راهکاری ارزان با قابلیت پیاده‌سازی بسیار ساده‌تر از راهکارهای فعلی یا راهکارهای ارائه‌شده رقبا باشد. تخمین زده می‌شود که حدود 4.2 میلیارد نفر در دنیا هنوز به اینترنت متصل نیستند و این رقم برای فیسبوک چنان اهمیت دارد که با راه‌اندازی بخش Connectivity Lab در سال 2014، به طور متمرکز به بررسی راهکارهای مناسب برای این کار پرداخت.

مطلب پیشنهادی

میراث هوشمند کداک
دنیای موبایل شماره 186

Yael Maguire مدیر Connectivity Lab اعتقاد دارد برای دستیابی به این هدف، لازم است چندین فناوری جدید را هم‌زمان توسعه دهیم؛ زیرا چالش اتصال مردم به اینترنت پیچیده‌تر از آن است که بتوان با یک راهکار چاره‌ای برای آن یافت. وی وعده داده است طی ماه‌های آینده برخی از نتایج تحقیقات این آزمایشگاه در مقیاس بزرگ پیاده‌سازی خواهد شد که تراگراف (Terragraph) از آن جمله است. تراگراف یکی از پروژه‌های فیسبوک مبتنی بر فناوری بسیار پیشرفته موسوم به WiGig است که بر اساس اتصالات رادیویی با فرکانسی بسیار بالاتر از وای‌فای یا اتصالات سلولی (تلفن همراه) کار می‌کند و سرعت بارگذاری بیش از یک گیگابیت بر ثانیه را به ارمغان می‌آورد؛ سرعتی نزدیک به اتصالات پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری و تقریباً صد برابر سرعت متوسط اتصال باند پهن (broadband) در آمریکا. فیسبوک در نظر دارد امسال این فناوری را در شهر سن‌خوزه کالیفرنیا بیازماید. به عقیده وی، فناوری تراگراف به کشورهایی نظیر هندوستان کمک خواهد کرد از شبکه‌های 2G فراتر رفته و به اتصالاتی سریع‌تر از اتصالات فعلی آمریکا دست یابند.

شرح عکس اصلی : فیسبوک معتقد است با کارگذاشتن چنین آنتن‌هایی در شهرها، شبکه‌های بی‌سیم بسیار سریع‌تر از امروز خواهیم داشت.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

نظر شما چیست؟