دوربین دیجیتال عجیب و گران‌قیمتی که LCD ندارد
می‌توانید دوربین دیجیتالی را تصور کنید که صفحه‌نمایش LCD نداشته باشد؟ چه کسی ممکن است در سال 2016 تصمیم به خرید چنین چیزی بگیرد؟ این دو سئوال را دقیقا شرکت Leica زمانی‌که تصمیم به ساخت و تولید (M-D (Typ 262 گرفت از خود پرسید.

shabake-mag.jpg

جدیدترین دوربین دیجیتال Leica به سبک دوربین‌‌های نک‌لنز غیرمنشوری است و به‌گونه‌ای ساخته شده که پشت آن هیچ نمایشگری ندارد. سازنده این دوربین معتقد است که محصول جدید آن‌ها خالص‌ترین شکل عکاسی است چون وجود صفحه‌نمایش در قسمت پشت دوربین باعث به‌هم ریختن تمرکز و دقت عکاس در هنگام عکاسی می‌شود.

به‌عبارت دیگر دوربین M-D به کاربر تجربه عکاسی به سبک آهسته و قدیمی را منتقل می‌کند. زمانی‌که عکاس از طریق منظره‌یاب (Viewfinder) به تصاویر نگاه می‌کند به تنها چیزی‌که فکر می‌کند ترکیب‌بندی (Composition) است. به‌همین منظور در قسمت بالای دوربین دکمه‌ای قرار دارد که می‌توان با استفاده از آن سرعت شاتر را تنظیم کرد.

این دوربین باعث می‌شود تا به‌جای این‌که کاربر بعد از هر عکس وقت خود را صرف دیدن و تماشای عکس‌ها کند؛ به حرکت و عکاسی خود ادامه دهد. شاید این جدی‌ترین روش برای حفظ هنر عکاسی باشد؛ اما در دنیای فعلی ایده آن خیلی مضحک به‌نظر می‌رسد به‌خصوص این‌که قیمت آن 5995 دلار است.

اصلا ایده دوربین دیجیتال با داشتن یک صفحه‌نمایش در قسمت عقب آن؛ امکان بازبینی عکس‌هایی است که گرفته شده؛ این جزء مزیت‌‌های این نوع دوربین‌ها به‌حساب می‌آید نه نقطه ضعف. این مسئله درست مشابه آن است که اپل گوشی‌های آیفون خود را فقط با قابلیت تماس صوتی تولید کند چون سایر ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن باعث می‌شود تا ذهن انسان از کارایی اصلی گوشی منحرف شود.

از لحاظ مشخصات فنی؛ این دوربین ۲۴ مگاپیکسل است و از پردازنده تصویر Maestro که متعلق به خود Leica است، استفاده می‌کند. تنها فرمتی که در گرفتن عکس‌ها پشتیبانی می‌کند فایل‌های با پسوند DNG‌ است و خبری از پسوند JPEG نیست. عکاسی هم با سرعت 3 فریم در ثانیه انجام می‌شود که اصلا جالب به‌نظر نمی‌رسد.

========================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟