دنیای دوربین
بزرگ‌ترین عکس نجومی از کهکشان راه شیری
محققان نجوم دانشگاه رور بوخوم آلمان موفق شده‌اند بزرگ‌ترین عکس نجومی از کهکشان راه شیری را تهیه کنند. عکسی که از ترکیب 268 عکس مجزا ساخته شده است و 46 میلیارد پیکسل دارد. برای مشاهده و بررسی این تصویر، ابزار آنلاینی در نظر گرفته شده است که از طریق آدرس http://gds.astro.rub.de دراختیارعلاقه‌مندان قراردارد.

 این عکس بزرگ با ترکیب داده‌های جمع‌آوری شده از مشاهدات نجومی در یک بازه زمانی پنج ساله تهیه شده است . محققان در طی این پنج سال، به دنبال یافتن اجرام آسمانی با روشنایی متغیردرکهکشان راه شیری بودند . برای تهیه این تصویر، از تلسکوپی در صحرای Atacama شیلی استفاده شده است؛ در نتیجه  این تحقیق، بیش از 50 هزار جرم آسمانی جدید با روشنایی متغیر، شناسایی شد.
 ناحیه‌ای که این محققان روی آن کار کردند چنان وسیع بوده است که آن‌ها مجبور شدند این ناحیه را به 268 قطعه کوچک‌تر تقسیم کنند و هر قطعه در بازه‌های زمانی چند روزه عکاسی شده است. برای بدست آوردن تصویر نهایی، چند هفته محاسبات لازم بوده است و در نهایت، فایلی به حجم 194 گیگابایت بدست آمده است. با ابزار آنلاین ارائه شده، هر کسی می تواند کل این عکس را به‌منظور یافتن اجرام آسمانی خاص، جست‌وجو کند. افراد علاقه‌مند با وارد شدن به سایت مربوطه، با تصویری از کهکشان راه شیری مواجه می‌شوند که به صورت یک نوار، گسترده شده است. در صورت نیاز، می‌توان روی این تصویر کلی زوم کرد و نواحی مورد نظر را بررسی کرد. در گوشه پایین سمت چپ صفحه، کادری وجود دارد که آدرس بخش به نمایش در آمده را نشان می‌دهد. می توان در این کادر، نام یک جرم خاص را وارد کرد که در این صورت، تصویر آن بخش خاص از کهکشان راه شیری، نمایش داده می‌شود. به‌عنوان مثال، با وارد کردن عبارت "Eta Carinae" در کادر، تصویر ستاره مورد نظر نشان داده می‌شود یا با وارد کردن M8، این سحابی نمایش داده می شود.

شرح عکس: بخشی از تصویر کهکشان راه شیری که محققان آلمانی تهیه کرده اند؛ به‌عنوان مثال، با وارد کردن نام Eta Carinae در کادر، این بخش از کهکشان راه شیری نمایش داده می شود .

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟