هوش مصنوعی در تاریکی می‌بیند
نویز در عکاسی یک پدیده معمول است، اما این موضوع در عکاسی از سوژه‌های تاریک و در نور کم، به یک چالش اساسی تبدیل می‌شود. می‌توان با افزایش ISO، میزان روشنایی عکس را افزایش داد اما به همان میزان، نویز نیز افزایش می‌یابد.

 روش‌هایی نظیر تصحیح هیستوگرام نیز  کمکی به بهبود کیفیت تصویر نمی‌کند، زیرا میزان SNR (نسبت سیگنال به نویز) در چنین شرایط نوری، کم است. برای افزایش SNR راهکارهایی وجود دارد نظیر بازکردن دیافراگم، افزایش زمان نوردهی یا استفاده از فلاش. هر یک از این روش‌ها نیز معایب خود را دارند. به عنوان مثال، در صورت افزایش زمان نوردهی، یک لرزش جزئی در دوربین یا اندک حرکت سوژه سبب تار شدن (blur) عکس می‌شود. محققان دانشگاه ایلی‌نویز سعی کرده‌اند، برای برطرف کردن این مشکل راهکاری مبتنی بر یادگیری ماشینی ارائه دهند. آن‌ها از هر صحنه دو عکس یکی با نوردهی کم و دیگری با نوردهی بالا تهیه کردند و به عنوان داده‌‌های آموزشی به الگوریتم یادگیری ماشینی خوراندند. به این ترتیب شبکه آموزش دیده قادر است روی داده‌های خامی که از حسگر تصویر به دست آمده‌اند کار کرده و دیگر به بسیاری از مراحل پردازش تصویر که در روش‌های معمول استفاده می‌شود، نیازی ندارد. نتیجه کار را می‌توانید در تصاویر ببینید.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال