دنیای دوربین
عکاسی در فضا و رد هواپیمایی که می‌گذرد
یکی از فضانوردان مستقر در ایستگاه بین‌المللی فضایی، این تصویر را از مجمع‌الجزایر باهاما گرفته است. این ناحیه از جمله نواحی زمین است که فضانوردان قادرند از مدار زمین به‌خوبی آن را تشخیص دهند. اما این تمام چیزی نیست که در این تصویر می‌بینید. اگر به یک سوم سمت راست تصویر (درست روی کانال آبی بین دو جزیره اول و دوم) دقت کنید، یک هواپیما و رد سفیدی را که از خود بر جای گذاشته است، خواهید دید.

جزایر کمی بیش از 14 کیلومتر از فضای عکس را پوشش داده است. نکته‌ای که درباره عکاسی در فضا می‌توان به آن اشاره کرد این است که در حالت بی‌وزنی، دست فضانوردان در حین عکاسی کم‌تر تکان می‌خورد و اساساً نیازی به ثابت نگه داشتن دوربین نیست. باید دقت کنیم، برای چنین تصویری لنزی بسیار بلند به دوربین متصل شده است که عکاسی با آن روی زمین و بدون سه‌پایه عملاً غیر ممکن است. اما فضانورد می‌تواند به‌راحتی آن را در فضا به دست گرفته و با آن عکس بگیرد. بر همین اساس، جزییاتی نظیر هواپیمای در حال عبور قابل مشاهده است. این عکس در تاریخ نوزدهم ژوییه سال جاری میلادی (2015) با استفاده از یک دوربین دیجیتال نیکون مدل D4 مجهز به لنز 1150 میلی‌متری گرفته شده است. این عکس دوباره قاب‌بندی شده، میزان کنتراست آن بهبود یافته و نقایص بصری حاصل از لنز نیز حذف شده است.

 


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 221 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال