TensorFlow عظیم و قدرتمند، اما رایگان!
برنامه‌نویسان دیوانه نرم‌افزارهای رایگانی‌اند که کامپیوترهای خودیادگیر می‌سازند
برنامه‌نویسان عاشق نرم‌افزار ویژه گوگل هستند. نرم‌افزاری که به کامپیوتر‌ها قابلیت خودیاگیری را اهدا می‌کند. یک پروژه منبع باز هوشمند که به افراد عضو گیت‌هاب این توانایی را می‌دهد تا برای مصارف شخصی خود آن‌را دانلود کرده و بنا بر نیازهای خود آن‌را سفارشی سازند.

گوگل نرم‌افزار رایگان خود را که برای هوشمندسازی و تخصیص قابلیت خودیادگیری کامپیوترها مورد استفاده قرار می‌گیرد، توسعه داده است. برای این منظور گوگل قابلیت جدیدی به نرم‌افزار خود اضافه کرده است. نرم‌افزاری که همگان آن‌را به نام TensorFlow می‌نامند. شبکه‌ای متصل از کامپیوترها که درست به همان شیوه‌ای کار می‌کند که گوگل برای انجام فعالیت‌های خود از آن استفاده می‌کند. این حرف بدان معنا است که هر برنامه‌نویسی به گروهی از کامپیوترهای سرور دسترسی دارد که با استفاده از آن‌ها توانایی هوشمند کردن کامپیوتر خود را برای ساخت برنامه‌های زیربنایی دارد.

مطلب پیشنهادی

ساخت ساده‌تر اپلیکیشن با Android Studio 2.0 + لینک دانلود
راه‌کار تازه گوگل برای توسعه‌دهنده‌گان

کافی است برنامه کامپیوتری خود را برای آن چیزی که تمایل دارید، آن‌را یاد بگیرد تنظیم کنید. در ادامه باید به برنامه کامپیوتری خود گروهی از داده‌ها که برای مطالعه مورد استفاده قرار می‌گیرد را اهدا کنید. اکنون کامپیوتر شما می‌داند که با این داده‌ها باید چه کند، کارهایی همچون صحبت کردن، تشخیص چهره، نقاشی و... که تنها در حیطه قدرت انسان‌ها بود، اکنون به لطف توسعه الگوریتم‌های یادگیری ماشینی در حیطه قدرت کامپیوترها قرار گرفته است. هر سازنده بزرگ فناوری به سبک خاص خودش یادگیری ماشینی را در اختیار دارد و آن‌را به شکل خاص خود و در قالب سرویس‌هایی که با برنامه‌ها یکپارچه می‌شوند در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهد. اما امروزه رابطه برنامه‌نویسان و گوگل یک تعامل نزدیک و دو طرفه است، این تعامل به ویژه در ارتباط با برنامه‌های هوش مصنوعی گوگل حال و هوای خاص خود را دارد.

گوگل برای اولین بار در نوامبر سال گذشته میلادی TensorFlow را به صورت رایگان و در قالب پروژه منبع‌بازی که در گیت‌هاب قرار گرفته بود در معرض دید عموم کاربران قرار داد. گیت‌هاب مکانی است که همه چیز در آن به اشتراک گذاشته می‌شود. آمارها و گزارش‌ها نشان می‌دهند که در مدت زمان چند هفته‌ای که این پروژه در گیت‌هاب در دسترس کاربران قرار داشت به یکی از پر استفاده‌ترین برنامه‌های گیت‌هاب در سال 2015 تبدیل شده بود. به این معنا که تعداد زیادی از طراحان آن‌را دانلود کرده و نسخه خاص خود را از روی آن ساخته‌اند. به‌طوری که در مقایسه با 4335 پروژه قرار گرفته روی گیت هاب، تعداد بیشتری را به خود اختصاص داده بود.

چنین به اشتراک‌گذاری‌هایی از سوی شرکت‌هایی نظیر گوگل و فیس‌بوک یک دلیل منطقی دارد. ایده این‌کار به ساخت گروهی متشکل از کاربران که هر فردی توانایی ویرایش این چنین پروژه‌هایی را داشته باشد، باز می‌گردد. به‌طور معمول تعدادی از کاربران ویژگی‌هایی را طراحی کرده و دو مرتبه به پروژه اصلی باز می‌گردانند. در مورد این پروژه، نزدیک به 187 نفر روی پروژه اصلی مشارکت داشته‌اند، به‌طوری که نزدیک به 3000 تغییر روی پروژه اصلی پیاده‌سازی کردند.

با نسخه جدید TensorFlow که روی طیف گسترده‌ای از کامپیوترها اجرا می‌شود، فرآیند آموزش کامپیوترها سریع‌تر و آسان‌تر از قبل انجام خواهد شد. حجم بیشتر داده‌هایی که توسط TensorFlow جمع‌آوری می‌شود، این پتانسیل را به وجود می‌آورد تا این سیستم هوش مصنوعی کارهای پیچیده‌تر و قدرتمندتری را انجام دهد. به‌طور مثال، در یک پروژه TensorFlow از شبکه‌ای از کامپیوترها به منظور نوشتن دستی اعداد استفاده کرد. دانشمندان در این پروژه سعی کردند به کامپیوتر یاد دهند چگونه می‌تواند همانند انسان‌ها به نوشتن اعداد بپردازد.

بدون شک یادگیری ماشینی پایه و اساس آینده است. اریک اشمیت از گوگل پیش‌بینی کرده است که یادگیری ماشینی تبدیل به پروژه بعدی شرکت‌هایی همچون گوگل، فیس‌بوک و شرکت‌های بزرگی خواهد شد که در پنج سال آینده پا به عرصه ظهور خواهند نهاد.

===================================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟