گلچینی از کتاب‌های وب در سال 2015
بهترین کتاب‌های رایگان آموزش برنامه‌نویسی وب 2015 + لینک دانلود
با نزدیک شدن به سال نو میلادی، بهترین‌های سال گذشته میلادی در حوزه‌های مختلف معرفی می‌شوند. مت الیس نویسنده و طراح معروف که با شرکت‌های بزرگ فناوری در زمینه طراحی سایت‌ها همکاری داشته است، به تازگی، گلچینی از مفیدترین کتاب‌های الکترونیکی رایگان در زمینه آموزش برنامه‌نویسی وب که در سال 2015 میلادی منتشر شده‌اند را معرفی کرده است. او در این فهرست سعی کرده است کتاب‌هایی را انتخاب کند که تمرکزشان بر اصول طراحی، کار با CSSها و مباحث زیربنایی بوده است. کتاب‌هایی که در بسیاری از زمینه‌ها یک دستورالعمل جامع را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهند.

هر چه به پایان سال جاری میلادی نزدیک می‌شویم، تمرکز ما بر بهبود مهارت‌هایمان در سال 2016 متمرکز می‌شوند. مهارت‌هایی که ما را به سمت جلو هدایت خواهند کرد. بر همین اساس در این مقاله سعی کرده‌ایم، گلچینی از مفیدترین کتاب‌های رایگان در زمینه طراحی وب که در سال جاری میلادی منتشر شده‌اند را به شما معرفی کنیم. این کتاب‌ها عمدتا بر پایه اصول درست طراحی سایت‌ها و روند به کارگیری صحیح CSS برای قالب‌بندی بهتر عناصر قرار دارند.

1. Web Design Trends 2015 & 2016

چه چیزی بهتر از کتابی که بهترین اتفاقات و بزرگ‌ترین دستاوردهای یک سال اخیر وب را مورد بررسی قرار داده است؟ Web Design Trends 2015 & 2016 سعی کرده است به تحلیل مواردی همچون شیوه پیمایش صفحات طولانی، انیمشین‌های تعاملی، پس‌زمینه‌های تمام صفحه، طرح‌بندی لایه‌ها و موارد دیگری که در زمینه طراحی حائر اهمیت هستند متمرکز شود. در این کتاب سعی شده است عناوین مورد بحث همراه با بهترین نمونه‌های تمرینی همراه باشند. در این کتاب بیش از 100 منبع آنلاین همراه با اسکرین‌شات‌هایی از محبوب‌ترین سایت‌ها همچون گوگل، دراپ‌باکس، اپل، Spotify مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

لینک دسترسی به کتاب

2. 33 طراح راهبردی برای کاهش هزینهها (بیشترین میزان جذب مخاطب را نیاز دارم!)

این کتاب توسط SmartBug Media منتشر شده است. در این کتاب 33 مورد از اشتباهات رایجی که در طراحی سایت‌ها رخ می‌دهد و باعث می‌شود روند جذب شرکت‌های تجاری با شکست مواجه شود، همراه با راه‌کارهایی برای پیش‌گیری از بروز چنین مشکلاتی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. در این کتاب سرفصل‌هایی همچون برنامه‌ریزی، پیاده‌سازی و اجرای نهایی یک سایت با پرداختن به موضوعاتی همچون Homepage، صفحات داخلی و صفحاتی که درون یک سایت قرار گرفته و عدم طراحی درست آن‌ها زمینه‌ساز بروز شکست‌های تجاری می‌شود مورد بررسی قرار گرفته است. تصور می‌کنم این کتاب یکی از بهترین کتاب‌هایی است که هر طراح وبی در زمینه پیاده‌سازی اصولی و درست یک سایت به خواندن آن نیاز دارد.

لینک دسترسی به کتاب

3. Magic of CSS

همان‌گونه که از عنوان این کتاب ممکن است حدس زده باشید، این کتاب سعی می‌کند هنر استفاده درست از CSSها را به شما بیاموزد. به‌طوری که با فراگیری اصولی و درست آن‌ها هنرنمایی برنامه‌نویسی‌تان در حد یک جادو جلوه‌نمایی کنند. این کتاب که به قلم آدام شوارتز به رشته تحریر درآمده است، به معرفی دستورالعمل‌هایی در ارتباط با شیوه به کارگیری درست CSSها می‌پردازد. این کتاب به صورت آنلاین در اختیار کاربران قرار دارد. در این کتاب شوارتز هر دو جنبه تئوری و توصیه‌های عملی را همراه با نمودارها و الگوهایی برای توصیف جنبه‌هایی که ممکن است کمی گیج کننده باشند مورد استفاده قرار داده است.

لینک دسترسی به کتاب

4. SEO Myths to leave behind in 2015

یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث موفقیت یک سایت شده و کاربران بیشتری را به سمت آن جذب می‌کند، رعایت نکات مربوط به سئو است. همان‌گونه که از نام این کتاب پیداست، SEO Myths در قالب 25 صفحه‌ به بیان 17 تکنیک سئو می‌پردازد که در سال 2015 مسنوخ شده‌اند و عملا هیچ‌گونه موفقیتی برای سایت‌ها به همراه نخواهند آورد. در حالی که چند سال پیش تصور ما بر این بود که این تکنیک‌ها جزء بهترین‌ها به شمار می‌روند. این کتاب به شما نشان می‌دهد طبیعت وب به سرعت در حال تغییر بوده و بر همین اساس توصیه‌های لازم را به شما ارائه می‌کند.

لینک دسترسی به کتاب

5. Learn from great design

تامی کنی در وبلاگ خودش هر هفته یک سایت جدید را مورد تحلیل قرار داده و ضمن پرداختن به تک تک صفحات قرار گرفته در یک سایت به بیان نکاتی می‌پردازد که چگونه انتخاب یک طرح درست عامل پیش‌برنده استراتژی‌های کسب و کارها می‌شود. کتاب او تحت عنوان "عالی‌ترین طراحی" سه مورد از بهترین مطالعات انجام شده روی این سایت‌ها را جمع آوری کرده است. بهترین بخش این کتاب در ارتباط با آزمایشی است که روی این سایت‌ها با استفاده از دستگاه‌های مختلف انجام شده است. ( به عبارت دقیق‌تر سایت‌ها را روی تبلت‌ها، اسمارت‌فون‌ها، لپ‌تاپ‌ها و... مورد بررسی قرار داده است.) با این کار تامی کنی به خوانندگان کتابش دید روشنی در ارتباط با پیاده‌سازی روش‌هایی که با استفاده از آن‌ها سایت‌هایشان روی دستگاه‌های مختلف به خوبی نشان داده می‌شود را آموزش داده است.

لینک دسترسی به کتاب

6. Web UI Design Best Practices

Web UI Design Best Practices به شما بهترین روش و تکنیک را در ارتباط با تحلیل نمونه‌های بصری توضیح می‌دهد. در این کتاب 33 سایت در ارتباط با موضوعاتی همچون اصول اساسی طراحی، تکنیک‌های هدایت، الگوهای طراحی رابط کاربری، رنگ، تایپوگرافی و سلسله مراتب ساختارها مورد بررسی قرار گرفته است. Web UI Design Best Practices بهترین روش‌های ادغام‌سازی فیلدهای UX، UI و طراحی بصری را همراه با طراحی و تحلیل طراحی رابط کاربری از 33 شرکت بزرگ همچون LivingSocial، Spotify، Apple، Skullcandy و.... را نشان می‌دهد.

لینک دسترسی به کتاب

7. Building Web Apps with Go

زبان برنامه‌نویسی وب‌محور Go این توانایی را دارد تا پروژه‌های کاملا متفاوتی را خلق کند، اما به شرط آن‌که بدانید چگونه باید از آن استفاده کنید. کتاب Building Web Apps with Go به قلم جرمی سانز به شما یک راهنمای جامع در ارتباط با شیوه به کارگیری درست این زبان منبع باز را ارائه می‌کند. ( هر چند او در این کتاب توصیه کرده است ابتدا اصول اولیه Go  و Herkoku را مورد بررسی قرار داده و بعد این کتاب را مورد مطالعه قرار دهید.) هر چند این کتاب هنوز کاملا آماده نشده است، اما بازهم به اندازه کافی برای آغاز کار مناسب می‌باشد.

لینک دسترسی به کتاب

8. The Essential WordPress Website Launch Checklist

کارشناسان iThemes وردپرس کتاب‌های الکترونیکی متعددی را روی وردپرس منتشر کرده‌اند. اما کتاب The Essential WordPress Website Launch Checklist یکی از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. به‌طوری که بیش از یک چک‌لیست است. این دستورالعمل وردپرس به شما نشان می‌دهد چگونه می‌توانید چک‌لیست‌های خود را بر اساس نیازهای فردی که در یک پروژه به آن نیاز دارید آماده کنید. اگر به طور معمول از وردپرس استفاده می‌کنید، این کتاب و منابع دیگری که در کتابخانه iThemes قرار دارند گزینه ارزشمندی برای شما به شمار می‌روند.

لینک دسترسی به کتاب

9. (Interaction Design Best Practices (Volumes 1 and 2

کتاب Interaction Design Best Practices  در دو بخش بهترین الگوهای تعاملی و اطلاعات مرتبط با آن‌ها را به گونه‌ای در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است تا اطمینان حاصل کنند توانایی پیاده‌سازی یک طراح تعاملی را خواهند داشت. به ویژه آن که 50 مورد از بهترین نمونه‌های پیاده‌سازی شده از سوی شرکت‌های بزرگی همچون Netflix، MailChimp، FaceBook، AirBnB و... را گردهم آورده است. بخش اول عناصر ملموسی همچون فاصله‌بندی، تایپوگرافی، اندازه، کنتراست و پایداری‌های بصری را مورد بررسی قرار داده است. بخش دوم به عمق طراحی‌ها که کمتر ملموس هستند رفته و مواردی همچون زمان‌بندی، الگوهای رفتاری کاربری و کم کردن همپوشانی‌ها را مورد بررسی قرار داده است.

لینک دسترسی به کتاب

10. Web Design is Dead

آخرین کتابی که قصد داریم در این مقاله آن‌را به شما معرفی کنیم، کتاب Web Design is Dead به قلم بن هات است. بن هات در این کتاب بحث‌برانگیز دورنمایی از صنعت و تغییراتی که به‌طور پیوسته در جریان بوده و بر روند طراحی وب تأثیرگذار است را مورد بررسی قرار داده است. در حالی که عنوان کتاب او کمی افراطی به نظر می‌رسد، محتوای درونی کتاب به شیوه شایسته و درستی یک دیدگاه واقع‌بینانه را ارائه می‌کند. او در این کتاب به زیبایی تضاد مابین طراحی‌های قدیمی سایت‌ها و چشم‌اندازهایی که امروزه دیگر هیچ‌گونه موضوعیتی با یکدیگر ندارند را موشکافانه مورد بررسی قرار داده است. او در این کتاب سعی کرده است به شما کمک کند تا خود را با این تغییرات هماهنگ سازید. 

لینک دسترسی به کتاب 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟