چه کسی می‌تواند برنامه‌نویس شود؟
چگونه برنامه‌نویس شویم؟
جمله معروفی می‌گوید: «ماجراجویی از نقطه‌ای آغاز می‌شود که تصمیم می‌گیرید از منطقه امن خود خارج شوید.» اگر به مقالات منتشرشده در وب‌سایت‌های پارسی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که بخش عمده‌ای از آن‌ها اشاره به این نکته دارند که برنامه‌نویسان دستمزدهای خوبی دریافت می‌کنند و در مقایسه با دیگر همتایان خود در صنعت فناوری اطلاعات به‌لحاظ مالی زندگی نسبتا بهتری دارند.

1606683296_1_0.gif

اگر چند سالی است یک کار مشخص در حوزه فناوری اطلاعات انجام می‌دهید و دوست دارید کار هیجان‌برانگیز جدیدی را امتحان کنید، اما مسیر جذابی در این زمینه نمی‌شناسید، توصیه من برنامه‌نویسی است؛ زیرا فرصت‌های شغلی زیادی در اختیارتان قرار می‌دهد و اجازه می‌دهد با صنایع مختلفی در ارتباط باشید و از نزدیک با چالش‌ها و مشکلات مختلف آشنا شده و راهکاری برای آن‌ها ارائه دهید. علاوه بر این، برنامه‌نویسی مزیت بزرگی در اختیارتان قرار می‌دهد و اجازه می‌دهد به‌عنوان یک آزادکار با شرکت‌ها قراردادهایی منعقد کنید و در وقت آزاد خود روی پروژ‌ه‌ها کار کنید. اگر کاربری هستید که ایده‌ای در زمینه ساخت یک برنامه کاربردی یا بازی کامپیوتری برای پلتفرم‌های همراه مثل اندروید دارد، باید بگویم که برنامه‌نویسی حرفه مناسبی برای شما است. همچنین، یادگیری برنامه‌نویسی در مقایسه با دیگر مهارت‌های موردنیاز صنعت فناوری اطلاعات مثل امنیت و شبکه نسبتا ساده‌تر است. همان‌گونه که اشاره کردم، برنامه‌نویسان این انتخاب را دارند که برای خود یا به‌عنوان فریلنسر کار کنند و در هر ساعت از شبانه‌روز و هر مکانی کدنویسی کنند. به‌طور مثال، می‌توانید به خارج از شهر بروید و همزمان با لذت بردن از طبیعت بکر، کدنویسی انجام دهید. تنها ابزاری که به آن نیاز دارید یک لپ‌تاپ و در صورت لزوم یک ارتباط اینترنتی است. 

مطلب پیشنهادی

کدام‌یک از زبان‌های برنامه‌نویسی در سال ۱۴۰۱ شانس استخدام را بیشتر می‌کنند؟

تقریبا تمامی صنایع و سازمان‌ها نیازمند توسعه‌دهندگان وب و برنامه‌نویسان هستند. بد نیست بدانید که اگر در این زمینه استعداد ذاتی داشته باشید، در کوتاه‌ترین زمان جایگاه خود را پیدا خواهید کرد و حتا این شانس را پیدا می‌کنید که در زمینه‌های تخصصی مثل هوش مصنوعی، برنامه‌ها و سرویس‌هایی بنویسید که سود کلانی عایدتان کند. اما چگونه باید یک برنامه‌نویس شویم؟ شاید پرسش بهتر این است که چه کسی می‌تواند برنامه‌نویس شود؟ یک برنامه‌نویس، فردی است که کدهایی را می‌نویسد که به کامپیوترها یا دستگاه‌های دیگر اعلام می‌دارد چه کاری انجام دهد. برنامه‌نویس‌ شدن هیچ قانون صریح و روشنی ندارد؛ از این‌رو، یادگیری نحوه برنامه‌نویسی، تمرین زیاد و اشتیاق مداوم کمک می‌کنند در این مسیر موفق شوید. در نتیجه، باید بگوییم هر فردی این شانس را دارد تا برنامه‌نویسی را بیاموزد. 

اگر می‌خواهید یک برنامه‌نویس شوید، ابتدا باید دلیل یادگیری این مهارت را برای خودتان مشخص کنید و از خود بپرسید که چقدر در این راه مصمم هستید. آیا دوست دارید آن‌را یاد بگیرید یا فقط می‌خواهید به‌عنوان مهارتی در رزومه به آن اشاره کنید، دوست دارید به‌عنوان یک حرفه شغلی به آن نگاه کنید یا تنها برای یک پروژه (دانشگاهی) به‌دنبال یادگیری آن هستید. نکته بعدی که باید به آن دقت کنید این است که بهتر است صنعتی که قصد ورود به آن‌را دارید مشخص کنید تا شرکت‌ها بدانند تخصص شما چیست. شما می‌توانید یک توسعه‌دهنده وب، توسعه‌دهنده برنامه‌های سازمانی، دانشمند داده یا توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های موبایل شوید. هر نقش به مجموعه‌ای از مهارت‌های منحصربه‌فرد نیاز دارد. 

مطلب پیشنهادی

چگونه به دنیای برنامه‌نویسی وارد شویم؟
  • برنامه‌نویس نرم‌افزار، فردی است که ایده‌های ارائه‌شده توسط معمار نرم‌افزار را به نمونه واقعی و قابل اجرا تبدیل می‌کند. 
  • توسعه‌دهندگان وب به دو گروه فرانت‌اند و بک‌اند تقسیم می‌شوند. توسعه‌دهندگان بک‌اند با کدنویسی‌های پیچیده سروکار دارند و به مدیران سایت تضمین می‌دهند که وب‌سایت یا برنامه‌های وب‌محور به‌شکل روانی اجرا می‌شوند. توسعه‌دهندگان فرانت‌اند روی جنبه‌های بصری سایت‌ها متمرکز هستند. 
  • دانشمند داده، فردی مسلط به یک زبان برنامه‌نویسی مثل پایتون است که عاشق تحقیق و تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها است. 
  • توسعه‌دهنده اپلیکیشن موبایل، فردی است که اجازه می‌دهد به بهترین شکل از قابلیت‌های کاربردی گوشی خود استفاده کنید. 

مطلب پیشنهادی

بازار کار کدام زبان برنامه‌نویسی داغ‌تر می‌شود؟
آشنایی با زبان‌های برنامه‌نویسی

هنگامی که حوزه تخصصی خود را انتخاب کردید، در مرحله بعد باید زبان برنامه‌نویسی مرتبط را انتخاب کنید. توصیه من این است که سراغ یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی آینده‌دار بروید که قابلیت‌های کاربردی خوبی ارائه می‌کنند و ترکیب نحوی ساده‌ای دارند. در مرحله بعد به‌فکر بهبود مهارت‌های برنامه‌نویسی از طریق کدنویسی مستمر باشید. دقت کنید هیچ‌گاه تنها با مطالعه ده‌ها یا صدها کتاب، یک برنامه‌نویس حاذق نخواهید شد و باید به‌طور عملی کدنویسی کنید. بهتر است روی کدنویسی پروژه‌های کوچک کار کنید تا مهارت‌های اولیه را بیاموزید. در ادامه رزومه‌ای برای خود بسازید. برای به‌دست آوردن تجربه بهتر، همیشه می‌توانید روی پروژه‌های فریلنسری کوچک کار کنید که پیچیدگی زیادی ندارند، اما در مقابل اجازه می‌دهند رزومه خود را بهبود ببخشید. 

نکته مهم دیگری که باید به آن دقت کنید این است که کارفرمایان از یک برنامه‌نویس انتظار دارند تا کدنویسی و اشکال‌زدایی کند تا عملکرد نرم‌افزارها مطلوب شود. در حالت کلی، یک برنامه‌نویس مسئول شناسایی باگ‌ها و به‌روز‌رسانی کدها، شناسایی و رفع مشکلات عملکردی برنامه‌ها، ویرایش کد‌های منبع، استقرار نرم‌افزارهای بزرگ سازمانی و پشتیبانی فنی است. در نهایت، به‌عنوان تجربه شخصی باید به این نکته اشاره کنم که یک برنامه‌نویس می‌تواند در ابتدای راه شغلی به‌عنوان یک تحلیل‌گر سیستم داشته باشد و بعدها از نردبان ترقی بالا برود تا به توسعه‌دهنده نرم‌افزار/وب‌سایت، تحلیل‌گر داده و غیره تبدیل شود. فراموش نکنید که برنامه‌نویسی شغلی سودآور است، به‌شرطی که آموزش و مطالعه را متوقف نکنید.  

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟

دیدگاه‌ها

تصویر قاسم
قاسم

مقاله جالبی بود