قدرت بسیار بالای محاسباتی با مصرف انرژی کم
محققان پردازنده هزار هسته‌ای ساختند!
حتما تا کنون نامی از پردازنده‌های ۱۰ یا ۱۲ یا ۱۸ هسته‌ای شنیده‌اید ولی مطمئنا این خبر برایتان تازگی دارد. موسسه تحقیقاتی UC Davis پردازنده‌ای به نام KiloCore توسعه داده است که دربردارنده هزار هسته محاسباتی است و بسیاری از وظایف و کارهای پردازشی را در کمتر از یک ثانیه انجام می‌دهد.

با این پردازنده می‌توان بسیاری از کارهای محاسباتی مانند رمزنگاری، محاسبات علمی خرد، انکدینگ ویدیوها را به طور موازی و در کمترین زمان ممکن تا کنون انجام داد. کارایی این پردازنده فوق‌العاده و چشم‌گیر است. شما می‌توانید ۱۱۵ میلیارد دستورالعمل را در یک ثانیه انجام دهید ولی فقط ۰.۷ وات مصرف انرژی داشته باشید. یعنی برای راه‌اندازی و اجرای این تراشه فقط به یک باتری قلمی AAA نیاز است. 

فعلا نباید منتظر تولید انبوه این محصول بود. این پردازنده با آزمایشگاه‌های IBM و در مقیاس ۳۲ نانومتری ساخته شده است در حالی که پردازنده‌های تجاری موجود در بازار از فناوری‌های ۱۴ نانومتری استفاده می‌کنند. بنابراین؛ محققان و توسعه‌دهنده‌گان KiloCore به دنبال روش‌هایی برای کوچک‌تر کردن این واجد محاسباتی هستند. 

چیزی که از دل این خبر بیرون می‌آید؛ چشم‌انداز سال‌های آینده است و اینکه شما روی دستگاه‌های همراهی مانند موبایل یک پردازنده با این سطح از کارایی داشته باشید و بتوانید چندین کار سنگین را سریع انجام دهید در حالی که مصرف باتری موبایل به کمترین حد ممکن خودش رسیده است. 

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

شرکت آرم تراشه گرافیکی Mali-G71 را معرفی کرد

مشاهده درون میکروچیپ‌ست‎های خراب امکان‌پذیر شد

سوکت AM4 از پردازنده‌های بریستول ریج حمایت می‌کند

نسل هفتم تراشه‎های لپ‎تاپ AMD رقبای جدی‎تری برای اینتل هستند

اینتل اولین پردازنده ۱۰ هسته‌ای پی‌سی را معرفی کرد

گوگل پردازنده‌ای ویژه هوش مصنوعی ساخت

تراشه‌های سیلیکونی و حراست از صفر و یک‌ها

اگر پردازنده موبایل شما کوال‌کام است در معرض خطر بزرگی هستید + روش‌های مقابله

برچسب: