پردازنده‎های جديدی که 56 درصد سریع‎تر از قبل شده‎اند
نسل هفتم تراشه‎های لپ‎تاپ AMD رقبای جدی‎تری برای اینتل هستند
AMD همیشه ارزانترین جایگزین برای پردازنده‎های اینتل بوده است، و حالا با آخرین نسل از تراشه‎های موبایل خود قصد دارد از لحاظ عملکرد نیز از رقیب سرسخت خود پیشی بگیرد. تراشه‎های سطح بالای جدید FX که در نمايشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۶ معرفی شدند؛ در مقايسه با نسل قبلی پردازنده‎های لپ‎تاپ AMD پنجاه و شش درصد سریع‎تر هستند. همچنین جدیدترین تراشه‎های این شرکت نیز نسبت به آخرین نسل خود پنجاه و دو درصد سریع‎تر شده‎اند.

نسل هفتم پردازنده‎های FX شرکت AMD از لحاظ پردازش گرافیکی 53 درصد و از نظر عملکرد محاسباتی 51 درصد سریع‎تر از پرسرعت‎ترین تراشه موبایل Core i7 شرکت اینتل کار می‎کند. این مشخصات مربوط به تراشه‎های لپ‌تاپ است که طرفداران AMD بی‎صبرانه منتظر آن هستند.

از آنجا که این مورد یک ارتقای بزرگ در معماری پردازنده‎ها محسوب ميشود، AMD روی بهینه‌سازی مصرف انرژی این تراشه‎های جديد نیز تمرکز داشته است. این شرکت مدعی است تراشه‎های تراز اول FX آن نسبت به نسل قبلی حالا 12 درصد کمتر انرژی مصرف می‎کنند، و آخرین پردازنده‎های A9 در زمان پخش ویدیوهای 1080p داخلی 41 درصد انرژی کمتری مصرف می‎کنند. در دل این پردازنده‎ها، AMD هسته‎های Excavator را به مدل‎های جدید A9, A6 و E2 اضافه کرده است که تا حد زیادی عملکرد آنها را بهبود بخشيده است و باعث شده تا در زمان پخش ویدیوی HD کارآمدتر باشند.

AMD می‎گوید خط تولید جدید این شرکت همچنین اجازه می‎دهد تا به سرعت کلاک بالاتری در این تراشه‎ها دست یافت. به عنوان نمونه پردازنده سطح بالای FX 9830P این شرکت سرعت پایه 3 گیگاهرتز (تا حداکثر سرعت 3.7 گیگاهرتز) را ارائه می‎کند و سرعت کلاک پایین‎ترین مدل این پردازنده‎ها یعنی E2-9010، 2 گیگاهرتز است که تا 2.2 گیگاهرتز افزایش پیدا می‎کند. تراشه جدید A9 که به عنوان رقیب Core i3 اینتل در نظر گرفته شده است می‎تواند به حداکثر سرعت 1.5 گیگاهرتز سریع‎تر از i3-6100U دست پيدا کند.

هر چند AMD هنوز در مورد قیمت‌گذاری این تراشه‎ها حرفی نزده است (به نظر می‎رسد شما نمی‎توانید خود این پردازنده‎ها را به طور مستقل خریداری کنید)، اما شرکای این شرکت مثل دل، اچ‎پی، ایسوس و لنوو پیشاپیش در طراحی سیستم‎های جديد خود از آنها استفاده کرده‎اند، و قطعا شما در طول سال شاهد عرضه لپ‎تاپ‎های (و برخی از کامپیوترهای یکپارچه) بیشتری از این سری خواهید بود.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟