یک دوربين میکروسکوپی تراهرتز که می‎تواند داخل اجسام سخت را مشاهده کند
مشاهده درون میکروچیپ‌ست‎های خراب امکان‌پذیر شد
امواج تراهرتز یا به اختصار T-rays می‎توانند کارهای خارق‌العاده‎ای را انجام دهند. می‎توان آنها را برای اسکن تومورها به کار برد یا برای ساخت شبکه‎های بی‎سیم فوق سریع از آن استفاده کرد یا به وسیله آن داخل اجسام سخت را دید. اما اگر بخواهیم به آن به عنوان یک فناوری نگاه کنیم، دوربين‎های T-ray همیشه با محدودیت رزولشن مواجه بوده‎اند. البته این مشکل مربوط به گذشته است. محققان دانشگاه اکستر یک دوربين جدید تراهرتز را طراحی کرده‎اند که می‎تواند اجسام را در مقیاس میکروسکوپی مشاهده کند. آنها قصد دارند از این دوربين برای پیدا کردن نواقص موجود در میکروچیپ‎ها استفاده کنند.

این پیشرفت غیرمنتظره می‎تواند نقش به سزایی در پیشرفت فناوری تراهرتز ایفا کند. این امواج همیشه قادر بودند بدون صدمه زدن به اجسام سخت از بین آنها عبور کنند، به همین دلیل در دنیای هنر اغلب از آنها برای مشاهده سطوح آثار هنری فاخر استفاده ‎شده است، اما به دلیل محدودیت رزولشن در آن نمی‎شد از آنها برای تشخیص تراشه‎های کامپیوتری معیوب استفاده کرد.

سرپرست این پروژه، ریکو استنچیو می‎گوید گروه‌اش به طور موثری میزان رزولشن این فناوری را به دو برابر افزایش داده‎اند و در نمونه اولیه آن موفق شدند یک تصویر میکروسکوپی از مدار پنهان شده داخل یک ویفر سیلیکون ضخيم تهیه کنند. استنچیو می‎گوید: «با دستگاه ساخته شده توسط ما شما می‎توانید کیفیت میکروچیپ‎هایی را که زیر مواد نوری مات پنهان شده‎اند را آزمایش کنید، این کار به شما اجازه می‎دهد بدون اینکه نیازی به باز کردن یک تراشه داشته باشید، وضعیت سلامت یا شکستگی آن را بررسی کنید.»

این دوربين میکروسکوپیک T-ray در آینده ممکن است کاربردهای پزشکی نیز داشته باشد. استنچیو می‎گوید: «ما امیدواریم بتوانيم از این فناوری تصویربرداری برای تشخیص سرطان پوست نیز استفاده کنیم و با این رزولشن جدید بتوانيم آنها را قبل از رسیدن به اندازه‎های خطرناک پیدا کنیم.»

=========================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

آیا ترانزیستورهای نوری رویای سرعت را تحقق می‌بخشند؟

7 نکته‌ای‌ که باید در مورد پردازنده‌های اسکایلک بدانید

با GPU-Z گزارش کاملی از مشخصات کارت گرافیک‌تان بگیرید(لینک دانلود)

MSI Afterburner: نرم‌افزاری برای اورکلاک کارت گرافیک + لینک دانلود

اینتل اولین پردازنده ۱۰ هسته‌ای پی‌سی را معرفی کرد

سرمایه‌گذاری یک میلیارد یورویی اتحادیه اروپا در حوزه رایانش کوانتومی

برچسب: