شاهراه اطلاعات
ترفندهای افزایش محبوبیت در اینستاگرام (بخش پایانی)
اینستاگرام در سال‌های اخیر به مشهورترین شبکه اجتماعی اشتراک عکس تبدیل شده است و بیشتر کاربران عکس‌ها و نظرات خود را روی این شبکه منتشر می‌کنند. عکس همیشه جذاب‌تر از متن بوده، با مخاطب ارتباط بیشتری برقرار می‌کند و سریع‌تر و صمیمی‌تر می‌تواند حس عکاس یا سوژه را به دیگران منتقل کند. ابزارهای عکاسی و تصویربرداری جدید مانند تلفن‌های هوشمند مجهز به دوربین‌های قوی سلفی نیز در قدرت گرفتن اینستاگرام بی‌تأثیر نبوده‌اند.

shabake-mag.jpg

10. استفاده از ویدیوی کوتاه
اینستاگرام تنها مختص عکس نیست؛ اینستاگرام به‌تازگی مدت‌زمان نشر ویدیو را از 15 ثانیه به یک دقیقه افزایش داده است. برای آپلود کردن ویدیوی مناسب، نیازمند کسب تجربه و دانستن حس و فضای مشترک صفحه اینستاگرام مخاطبان هستید. راهنماهای زیادی برای تهیه ویدیوی اینستاگرام در اینترنت منتشر شده است. حتماً چند راهنما را مفصل مطالعه کنید و اولین تجربه‌های ویدیو گذاشتن در اینستاگرام را شروع کنید تا به مرحله پختگی برسید و هر ویدیو بتواند برای شما کلیپ تبلیغاتی مؤثر و بُرنده باشد.
شرکت‌های تجاری با همین ویدیوهای چندثانیه‌ای، بازی‌های متفاوتی را در وب به راه‌ می‌اندازند؛ گاهی با انتشار کلیپی منفی محصولشان را معروف می‌کنند و میلیون‌ها نفر ببینده جمع خواهند کرد و گاهی با ساختن کلیپی اغواکننده و دروغین سعی در جلب توجه رقبا دارند. 

11. کمک گرفتن از اینستاگرامرهای مشهور
در هر حوزه و موضوع، تعداد زیادی اینستاگرامر مشهور وجود دارد که به محض گذاشتن عکس، هزاران نفر در یک دقیقه آن را لایک می‌کنند. می‌توانید از این ظرفیت به روش‌های مختلف استفاده کنید. روش اول بستن قرارداد تجاری برای انتشار عمومی یک یا چند عکس از محصول یا سوژه شما روی اینستاگرام خودشان است. روش دوم، هدیه دادن محصول به اینستاگرامر مشهور و به جای آن درخواست عکس گرفتن با محصول مذکور و آپلود کردنش روی اینستاگرام است. فرض کنید از یکی از بازیگران مشهور سینما درخواست کنید از گالری عکستان دیدن کند یا چند دقیقه به فروشگاه لوازم ورزشی شما بیاید و عکس بگیرد.


  شکل 7:  نمونه پست‌های صمیمی و خودمانی اما جذاب و هیجان‌انگیز برای کسب‌وکارها

چنین ترفندهایی به‌سرعت جواب داده و تعداد دنبال‌کنندگان و لایک‌های شما را چندین برابر می‌کند. افراد حقیقی می‌توانند برعکس این قضیه را پیاده کنند؛ به مکان‌های معروف شهر سر بزنند، عکس بگیرند یا عکس‌های سلفی با بازیگران مشهور ورزشی و سینمایی منتشر کنند. 

12. یافتن روش‌های نشان دادن علاقه به دنبال‌کنندگان
کسب‌وکارها حتماً نیاز دارند روش‌ها و ترفندهایی برای نمایش میزان علاقه و عشق خود به مشتریان یا دنبال‌کننده‌ها را روی اینستاگرام کشف کنند و به کار بگیرند. برای مثال، می‌توانید در رستوران یا کافی‌شاپ قرارهای هفتگی یا ماهیانه بگذارید و از دنبال‌کنندگان دعوت کنید در این مراسم حضور داشته باشند. 


  شکل 8:  ارسال عکس‌ها برای دوستان یا صفحات به طور مستقیم (Direct)

سپس با استفاده از ایده‌های خلاقانه آن‌ها را غافل‌گیر کنید. چنین مراسمی می‌تواند یک بمب خبری در اینستاگرام باشد و علاوه بر انتشار ده‌ها عکس از شما و محصولاتتان، باعث ترغیب دیگران به لایک و دنبال کردن صفحه شما شود. نویسندگان، شعرا، استادان دانشگاه و امثال این‌ها با استفاده از چنین ترفندهایی می‌توانند به‌راحتی و در بازه‌ کوتاه‌مدتی، دنبال‌کنندگان خود را چهار یا پنج رقمی کنند. ناشران کتاب‌های معروف معمولاً از برنامه جشن رونمایی کتاب‌های تازه‌شان یا جشن امضای کتاب توسط نویسنده، برای افزایش مخاطبان شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. 

13. ارسال مستقیم عکس برای افراد دلخواه
اینستاگرام قابلیتی برای ارسال عکس به دوستان یا افراد خاصی که خودتان انتخاب می‌کنید، دارد. پس از اینکه عکسی را به طور عمومی منتشر کردید، می‌توانید این عکس را برای افرادی که به دلایل مختلف اهمیت زیادی برایتان دارند، ارسال کنید. کافی است در فهرست پایین عکس روی علامت فلش کج کلیک کنید و افراد دلخواه را انتخاب کنید. این روش کمک می‌کند از بازاریابی مستقیم استفاده کنید و مطمئن شوید افرادی که شما می‌خواهید، این عکس را می‌بینند. 

14.  بیشتر و بیشتر لایک کنید
یکی از ساده‌ترین و در عین حال مؤثرترین روش‌های جمع کردن دنبال‌کننده و لایک این است که خودتان مرتباً وقت بگذارید، سراغ عکس‌های دیگران بروید و لایکشان کنید. کافی است دو بار پشت سر هم روی عکس ضربه بزنید تا لایک شود. مطمئن باشید عکس‌هایی که لایک کردید از نظر صاحبانشان مخفی نمی‌ماند و آن‌ها هم به جبران، وارد حساب کاربری شما می‌شوند و عکس‌هایتان را لایک می‌کنند یا اینکه از روی علاقه‌مندی به عکس‌ها و موضوع‌های صفحه شما، دنبال‌کننده‌تان خواهند شد. 


  شکل 9:  از پروفایل خود نهایت استفاده را ببرید و اطلاعاتی درباره خودتان، ایمیل، آدرس سایت، شبکه‌های اجتماعی دیگر و علاقه‌مندی‌هایتان قرار دهید.

هر عکسی که لایک بیشتر بگیرد، بیشتر در اینستاگرام دیده می‌شود و بیشتر دیده شدن، لایک و دنبال‌کننده بیشتری به همراه دارد و این چرخه ادامه خواهد داشت. بنابراین، هیچ‌گاه از لایک کردن عکس‌های دیگران 
غافل نشوید. 

15. درج اطلاعات مفید و جذاب در پروفایل
اینستاگرام این فرصت را می‌دهد که در پروفایلتان آدرس سایت، ایمیل، شعار تبلیغاتی شرکت، مکان زندگی، محل کار، علاقه‌مندی‌ها و اطلاعات دیگر را درج کنید و به‌صورت عمومی به دیگران نشان بدهید. از این فرصت نهایت بهره را ببرید؛ چراکه برخلاف نظر برخی افراد، کاربران اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی به سراغ خواندن این اطلاعات می‌آیند و دوست دارند درباره شما بیشتر بدانند. می‌توانید آدرس دیگر شبکه‌های اجتماعی خود را در پروفایلتان بگذارید یا شماره تماس بدهید. انتخاب جملات جذاب و زیبا که تأثیرگذاری زیادی دارند، شما را یک گام در محیط اینستاگرام پیش می‌اندازند. 

16. ضمیمه کردن افراد یا صفحات دیگر
با استفاده از قابلیت ضمیمه کردن (Tag)، می‌توانید عکس‌های خود را در پروفایل یا صفحات دیگر نشان بدهید. مطمئناً هر عکسی که آپلود می‌کنید موضوع‌های مشترکی با دوستانتان یا صفحات دیگر روی اینستاگرام دارد؛ بنابراین از این فرصت نهایت استفاده را ببرید و به‌راحتی در مرحله آخر آپلود عکس با اشاره روی تصویر، افراد و صفحات دیگر را ضمیمه کنید تا بیشتر دیده شوید. 


  شکل 10:  از فرصت ضمیمه کردن افراد یا صفحات استفاده کنید. در مرحله آخر آپلود عکس گزینه Tag را انتخاب و با زدن روی عکس، اسامی را وارد کنید.

17. دعوت کردن دوستان
اینستاگرام قابلیتی به نام Mention دارد که اجازه می‌دهد دوستان یا افرادی دیگر را به دیدن یک عکس، کامنت یا صفحه خاصی دعوت کنید. کافی است در پایین عکس ابتدا علامت @ و بعد نام کاربری فرد مدنظرتان را بنویسید تا از این طریق دعوتش کرده باشید: (@username) در حالت عادی، اگر پایین عکسی نظری بگذارید، دوستان و دنبال‌کنندگان دیگر شما مطلع نمی‌شوند، اما از طریق Mention به‌راحتی می‌توانید هر تعداد دوست یا فرد را که مدنظر دارید، دعوت کنید. 


  شکل 11:  دوستان و افراد مرتبط با عکس را با عبارت username@ به دیدن آن دعوت کنید.

18. از دنبال‌کنندگان خود درخواست کنید قابلیت اطلاع از پست‌های شما را فعال کنند
در نسخه جدید اینستاگرام قابلیتی ایجاد شده است که با کمک آن کاربران می‌توانند از آپلود عکس جدید در صفحه محبوبشان، مشروط به اینکه دنبال‌کننده آن صفحه باشند، باخبر شوند.


  شکل 12:  از بخش جست‌وجو و People اینستاگرام عکس‌های مورد علاقه خودتان را لایک کنید تا عکس‌های شما هم لایک بیشتری بگیرند.

از آنجا که ممکن است برخی دنبال‌کنندگان به دلیل حجم زیاد صفحاتی که دنبال می‌کنند، برخی پست‌های شما را نبینند، می‌توانید برای افزایش لایک، از دنبال‌کنندگان درخواست کنید قابلیت اطلاع از پست‌های شما را فعال کنند. برای این کار باید به صفحه مدنظر بروید و پس از ضربه زدن بر روی سه نقطه عمودی در سمت راست بالای صفحه، گزینه Turn On Post Notifications را انتخاب کنید.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟