نگاهی به فناوری‌های دوست‌دار محیط‌زیست
19/05/1395 - 03:08
نجات زمین با خودروهای پرنده، ماشین لباسشویی پدالی و پارک‎های زیرزمینی
تمام دنیا دارد برای نجات زمین تلاش می‌کند و در این میان شرکت‌هیا فناوری و استارت‌آپ نقش پررنگ‌تری دارند و با خلق ایده‌ها یا پروژه‌های بزرگی که دست‌نیافتنی یا محال به نظر می‌رسند؛ می‌خواهند دوستی بیشتری میان فناوری و محیط زیست برقرار کنند. در ادامه می‌خواهیم نگاهی به مهم‌ترین ایده‌ها و پروژه‌هایی که برای نجات زمین و محیط زیست در این یک ماه اخیر کلید خورده‌اند داشته باشیم:

اتومبیل Tesla Model X یکی از بهترین‎ها در کلاس خود است، اما با قیمت بالای 83,000 دلاری خود توان خرید را از خیلی از علاقمندانش سلب می‎کند. حالا قرار است اوضاع تغییر کند، شرکت تسلا اخیرا یک نسخه جدید از SUV برقی خود را عرضه کرده که 9,000 دلار ارزان‎تر است.

اگر شما هم در انتظار یک ماشین پرنده بوده‎اید، بیشتر از این فرصت را از دست ندهيد، Aeromobile که به تازگی معرفی شده نام یک نمونه اولیه تجاری است که قصد دارد به عنوان یک وسیله نقلیه پرنده در سال 2017 به بازار معرفی شود.

آژانس فضايی اروپا از پروژه یک هواپیمای مافوق صوت جدید حمایت می‎کند که قادر است مسافت بین لندن تا سیدنی را ظرف چهار ساعت طی کند. یک شرکت ولزی یز یک کامیون ساخته که سطح جاده خود را حمل می‎کند، آن را پهن کرده و دوباره آن را جمع می‎کند.

بنابر یک خبر منتشر شده رسمی،‎ شهر نیویورک نیز به تازگی اجازه ساخت اولین پارک زیرزمینی جهان را صادر کرده است. این پارک که نام آن Lowline است در یک خط راه آهن متروکه در Lower East Side ساخته خواهد شد و برای حفظ فضای سبز در زیر زمین از یک سیستم نوررسانی فوق پیشرفته بهره خواهد برد که از آیینه و فیبر نوری استفاده می‎کند.

در خبر دیگری، یک گروه از دانشگاه MIT یک نمونه از پروژه‎ای به نام «آپارتمان داخل جعبه» قابل تبدیل را طراحی کرده‎اند و قصد دارند در سال 2017 آن را به بازار عرضه کنند.

سال گذشته برنامه گوگل برای پروژه ساخت دفتر اصلی بلند پروازانه‎اش لغو شد، اما به لطف یک قرارداد جدید با لینکدین ساخت این پروژه از سر گرفته خواهد شد.

یک قهوه ساز جدید هم طراحی شده است که برای پرورش قارچ‎های خوشمزه از پسماندهای قهوه استفاده می‎کند.

یک خبر جالب توجه دیگر در زمینه طراحی یک قلم رسانا است که به شما اين امکان را می‎دهد که به سادگی یک ورق کاغذ را به مدارات الکترونیکی تبدیل کنید. یک دختر 14 ساله از بخش‎های مختلف یک دوچرخه قدیمی‎ برای ابداع یک ماشین لباسشویی پدالی فوق‎العاده استفاده کرده است که در وقت و انرژی صرفه جویی می‎کند.

Olive یک چمدان هوشمند را عرضه کرده است که به طور خودکار شما را تعقیب می‎کند و دیگر نیاز نیست دسته چمدان خود را به دنبال خود بکشید.

 محققان با استفاده از باکتری مزارع بادی میکروسکوپی را طراحی کرده‎اند که می‎تواند برق مورد نیاز یک روز تلفن هوشمند شما را تامین کند.

اینها چند نمونه از فناوری‎های نوظهوری بودند که سعی دارند محیط پیرامون ما را پاکیزه نگه داشته و یک زمین سبزتر را برای نسل‎های آینده به ارث بگذارند.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟