در کامپیوتکس 2016 اعلام شد:
AMD RX 480‌؛ ارزان‌ترین کارت گرافیک واقعیت مجازی جهان
شرکت انویدیا در کامپیوتکس 2016 قیمت خرده‌فروشی کارت گرافیک GTX 1080‌ را 380 دلار اعلام کرد. اما شرکت AMD‌ به عنوان رقیب سنتی انویدیا، رویکرد کاملاً متفاوتی را در آوردگاه تایوان در پیش گرفت. این شرکت در کنفرانس مطبوعاتی کارت گرافیک Radeon RX480 را با قیمت 199 دلار به عنوان ارزان‌ترین پردازشگر ویدئویی حال حاضر جهان برای اجرای بازی‌های واقعیت مجازی چون کنسول‌های Oculus Rift و Vive اچ‌تی‌سی معرفی کرد.

کارت گرافیک RX480 با ظرفیت محاسباتی 5 ترافلاپ و در دو پیکربندی با 4 و 8 گیگابایت حافظه، در 29 ژوئن عرضه می‌شوند که مدل 4 گیگابایتی آن، 199 دلار قیمت دارد. محصول جدید ای‌ام‌دی از معماری پولاریس با فناوری نسل چهارم هسته‌های GCN بهره می‌برد. این کارت گرافیک در لود کامل 150 وات انرژی مصرف می‌‌کند که این میزان TDP،‌ بسیار کمتر از اعضای ارشد خانواده 7700 این شرکت است که در پروژه GCN طراحی و عرضه شده بودند.

RX 480‌ ای‌ام‌دی، ارزانترین کارت گرافیک واقعیت مجازی جهان

Raja Koduri، معاون ارشد و مدیر R&D پروژه رادئون در کنفرانس خبری شرکت ای‌ام‌دی ادعا کرده که دو کارت گرافیک RX480 در چینش کراسفایر، نسبت به گرافیک‌های حرفه‌ای انویدیا با قیمت 600 دلار از راندمان محاسباتی بالاتری برخوردارند. او این ادعا را با اجرای بازی Ashes of the Singularity برای حاضرین به اثبات رساند. در این بازی، 62.5 فریم در ثانیه رکوردی بود که دو کارت RX480 در حالت کراسفایر به دست آوردند؛ این در حالی است که GTX1080 انویدیا، این بازی ویدئویی را با نرخ 58.7 فریم در ثانیه اجرا کرده است.

RX 480‌ ای‌ام‌دی، ارزانترین کارت گرافیک واقعیت مجازی جهان

کاملاً مشخص است که شرکت AMD شدیداً به دنبال اثبات ستاره‌های قطبی است تا در سال جاری میلادی، بتواند سهم فروش گرافیک‌های دسکتاپ خود را افزایش دهد. به نظر می‌رسد قیمت پایین و کاهش مصرف انرژی، برگ‌های برنده‌‌ایی هستند که باعث خواهند شد تا RX480 در ردیف‌های ابتدایی سبد خرید کاربران علاقمند به بازی‌های ویدئویی به ویژه واقعیت مجازی قرار گیرند.

=========================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟