AMD اولین کارت گرافیک واقعیت مجازی دنیا را معرفی کرد + گالری عکس
شرکت AMD خود را برای فناوری واقعیت مجازی آماده کرده است. آن‌ها به‌تازگی کارت گرافیکی ساخته‌اند که مقدمات ساخت و استفاده از محتوای واقعیت مجازی را فراهم می‌کند.

کارت گرافیک Radeon Pro Duo از دو چیپ‌ست گرافیکی کلاس «فیجی» استفاده می‌کند و یکی از مشخصه‌های آن LiquidVR (پلتفرم AMD برای ساخت VR) است. به گفته شرکت سازنده با سریع‌ترین کارت دنیا روبرو هستیم؛ استفاده از ۱۶ «ترافلاپ» در کارایی‌های محاسباتی و سرعتی معادل 1.5 برابر کارت رقیب خود یعنی انویدیا GTX Titan X از ویژگی‌های بارز آن است.

به گفته AMD این کارت مختص گیمرها ساخته‌ شده است. هم‌چنین دیگر بازارهای هدف AMD سازندگان محتوا در بخش‌های تفریح و سرگرمی؛ آموزش؛ روزنامه‌نگاری؛ پزشکی و سینما هستند.

فناوری واقعیت مجازی به‌شدت نیازمند کارایی محاسباتی بالا و ثبات فوق‌العاده در کار است. چون نمایشگرهای استریوسکوپیک باید تصویر را برای هر چشم به‌صورت مجزا رندر کنند در نتیجه میزان دیتای گرافیکی که باید مورد پردازش قرار بگیرد دو برابر می‌شود. به‌غیر از این؛ آن‌ها نیاز دارند تا با سرعت 90 فریم در ثانیه اجرا شوند تا هرگونه سکته یا وقفه در حرکت از بین برود در حالی‌که در تصاویر سینمایی این میزان تنها 24 فریم در ثانیه است.

«ران تیلور» قائم مقام AMD می‌گوید: تا به امروز؛ گیمرها برای رسیدن به حداکثر کارایی در حین بازی نیاز به استفاده از چندین پردازنده گرافیکی (GPU)‌ در کنار هم داشتند اما بردهای پردازش گرافیک‌های دوگانه هیچ‌گاه سازندگان محتوا را هدف بازار خود قرار نداده‌اند. کارت گرافیک Radeon Pro Duo اولین محصولی خواهد بود که از مقیاس‌گذاری GPUهای دوگانه در 3D Studio Max و «مایا» نهایت استفاده را خواهد برد و به‌زودی شاهد طراحی‌های جدیدتر و سایر ابزارهای گرافیکی خواهیم بود که با همین هدف ساخته می‌شوند.

کارت جدید AMD از فناوری کارت FirePro Workstation و سری کارت‌های Radeon الهام گرفته است. آن‌ها با استفاده از این فناوری زمان تأخیر را کاهش و pipeline واقعیت مجازی را شتاب داده‌اند.

به‌گفته AMD "ما معتقدیم محصولاتی نظیر این کارت باعث می‌شوند تا کاربران تجربه بی‌نظیری داشته باشند."

کارت گرافیک AMD Radeon Pro Duo اولین محصول از سری VR Ready Creator و بستری برای پروژه Crytek's VR First است. هدف این پروژه آموزش و تربیت استعدادهای جدید در زمینه توسعه واقعیت مجازی از طریق بها دادن به آزمایشگاه‌های VR در کالج‌ها و دانشگاه‌های سراسر دنیا است.

کارت جدید AMD در تاریخ ۲۶ آوریل برابر با ۷ اردیبهشت به‌صورت جهانی وارد بازار شد. قیمت این کارت 1500 دلار است.


ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی تهران و شهرستان‌ها تهیه کنید. همچنین می‌توانید برای مطالعه شماره‌ها مختلف آن به کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور مراجعه نمایید.

آخرین نسخه ماهنامه شبکه را دریافت کنید
برای دانلود ماهنامه شبکه 222 با پرونده ویژه «ترفندهای سیستم‌عامل‌ها» اینجا کلیک کنید.

اشتراک ماهنامه شبکه
اشتراک ماهنامه شبکه یکی دیگر از راه‌های دسترسی به مطالب مجله است؛ به ویژه اشتراک آنلاین که با قیمتی مناسب محتوای کامل مجله، شامل مطالب و آگهی‌ها را در ختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب: 

مطالب پربازدید روز

پشتیبانی توسط ایران دروپال