تقابل AMD و nVIDIA وارد مرحله جدیدی شده است
ای‌ام‌دی به زودی دو کارت گرافیک R9 480 و R9 470 را عرضه می‌کند
ظاهراً رقابت دو سازنده بزرگ تراشه‌های گرافیکی پایان ندارد و هر یک از رقبا قصد ندارند تا جایگاه برتر خود را در بازار کارت‌‌های گرافیک، واگذار کنند. شرکت انویدیا در روزهای گذشته غول گرافیکی خود را با مدل GTX 1080‌ معرفی کرد که علاوه بر قدرت پردازشی بالا در دسکتاپ، در پردازش بازی‌های VR نیز از تایتان ایکس قدرتمندتر است! به فاصله چند روز، خبرهای رسیده حاکی است که شرکت AMD هم قصد دارد تا پولاریس‌های 10 و 11 خود را در قالب چهار کارت گرافیک 480 و 470 به بازار مصرف عرضه کند. هرچند ستاره‌های قطبی با نودهای 14 نانومتر از پاسکال 16 نانومتری پیشی گرفته‌‌اند؛ ولی نتایج آزمون‌‌های اولیه از برتری رقیب پاسکالی حکایت دارد.

در هفته گذشته، شرکت انویدیا قدرتمند‌ترین کارت گرافیک جهان را معرفی کرد. مدل GTX1080 که از معماری بهینه شده پاسکال بهره می‌برد، در آزمون‌های اخذ شده نشان داد که علاوه بر کاهش مصرف انرژی، از سرعت پردازشی بالایی نیز برخوردار است. خبر عرضه این کارت گرافیک باعث خوشحالی کاربران دسکتاپ و کنسول‌های واقعیت مجازی شد؛ اما در جبهه مقابل، رقیب سرخ‌پوش انویدیا را نیز به شدت نگران کرد.
شرکت ای‌ام‌دی از اواسط سال 2015 بر روی تولید تراشه‌های گرافیکی پولاریس و وگا متمرکز شده و تبلیغات زیادی را بر روی قدرت پردازشی و فناوری‌‌های مدرن این تراشه‌ها انجام داده است. اگرچه خبر عرضه GTX1080 تا حدودی توانست تا معادلات شرکت ای‌ام‌دی را متلاطم کند؛ از آنجایی که شرکت‌‌‌های بزرگ سناریوهای مختلفی را برای شرایط متفاوت آماده می‌‌کنند؛ این سادگی محض است که باور کنیم ای‌ام‌دی، از روند تولید و عرضه محصول جدید شرکت انویدیا بدون اطلاع بوده است! خبر عرضه بیش از موعد تراشه گرافیکی Vega 10، موید این موضوع است و هرچند این خبر نشان دهنده واکنش احساسی و رقابتی شرکت ای‌ام‌دی در برابر تازه وارد شرکت انویدیا است؛ ولی بدون شک می‌تواند اندکی از هجمه‌های سنگین و انتقادات وارده بر سیاست‌های عجولانه و شتابزدگی‌های فاقد تدبیر شرکت ای‌ام‌دی بکاهد.

AMD به زودی دو کارت گرافیک R9 480 و R9 470 را عرضه می‌کند

در روزهای گذشته، برخی از اخبار پولاریس‌های این شرکت را هدف گرفتند. گویا قرار است که شرکت AMD‌ به زودی کارت‌های گرافیک R9 480 و R9 470 مجهز به تراشه‌های پولاریس را روانه بازار کند. ترانزیستورهای تراشه گرافیکی هر دو محصول از فناوری ساخت FinFET سه بعدی با لیتوگرافی 14 نانومتر تولید شده‌اند. مدل R9 480 از تراشه پولاریس 10 بهره می‌برد و با بهینه‌سازی‌های صورت گرفته، قرار است جایگزین مدل R9 390‌ شود تا در اختیار کاربران سیستم‌‌های گیمینگ و رندرینگ قرار گیرد. تراشه گرافیکی مدل حرفه‌ای این کارت به 40 واحد پردازشی (CU)‌ مجهز شده و با 2560 پردازنده جریانی و فناوری GCN 4.0، قدرت پردازشی چشمگیری را نسبت به پرچم‌دار خانواده 300 ارائه می‌‌کند. اگرچه قرار بود در این کارت گرافیک از حافظه‌‌های GDDR5X استفاده شود، به دلایل نامعلوم حافظه‌های رایج GDDR5‌ با رابط 256 بیتی را برای چهار تازه وارد سری 400 در نظر گرفته است. بنابراین مدل 490 به 8 گیگابایت حافظه مجهز خواهد بود. اما کارت گرافیک R9 470 از پولاریس 11 بهره‌مند است و با مشخصات تعدیل شده نسبت به برادر بزرگش، در دو ویرایش و برای سیستم‌‌های دسکتاپ کم‌مصرف خانگی و اداری در نظر گرفته شده است.

AMD به زودی دو کارت گرافیک R9 480 و R9 470 را عرضه می‌کند

مدل قوی‌تر R9 470، از 20 واحد پردازشی، 1280 پردازنده جریانی و رابط 128 بیتی با 4 گیگابایت حافظه GDDR5 برخوردار است، این در حالی است که مدل ضعیف‌تر از 16 واحد پردازشی، 1024 پردازنده جریانی و 4 گیگابایت حافظه GDDR5‌ با رابط 128 بیتی بهره می‌برد. با وجود افزایش برخی از مشخصات، ولی مصرف انرژی هر دو نسخه مدل 490، کمتر از 150 وات است. همچنین مصرف انرژی ویرایش‌های مدل 470 نیز با کاهشی چشمگیر به کمتر از 50 وات تقلیل یافته است! در بنچمارکی که در سایت ویدئو‌کارتز منتشر شده، کارت گرافیک R9 480 با کد 67DF:C7 موفق شده تا در آزمون 3DMark، کارت گرافیک Titan X را با اختلاف فاحشی پشت سر گذارد. با این وجود، کارت گرافیک GTX 1080 جایگاه اول این آزمون را به خود اختصاص داده است.
کاهش مصرف انرژی، قیمت کمتر و راندمان بالاتر سه فاکتوری است که برای چهارعضو شاخص سری 400 شرکت ای‌ام‌دی خودنمایی می‌کند. همچنین برادر کوچکتر نیز در دو ویرایش عرضه خواهد شد تا از قدرت لازم برای پوشش کاربران گروه موبایل و دسکتاپ‌های Low-End بازار مصرف برخوردار باشند. گمانه‌زنی‌های موثق کارشناسان و سایت‌‌های معتبر، احتمال عرضه هر دو مدل تا ماه آینده را تقویت کرده است. به‌نظر می‌رسد کامپیوتکس 2016 به صحنه برخورد و رقابت داغ دو تراشه گرافیکی پاسکال و پولاریس مبدل شود.

 

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟