معرفی Google Home
الکسا؛ گوگل به دنبال تاج و تخت توست!
کنفرانس سالیانه گوگل از ساعاتی قبل در شهر سانفرانسیسکوی آمریکا آغاز شد و به‌مانند همیشه افتتاحیه این مراسم با معرفی آخرین دستاوردهای فناورانه این شرکت صورت می‌گیرد. یکی از دستاوردهای آن‌ها یک وسیله خانه هوشمند به‌نام Google Home است که مطمئنا رقابت تنگاتنگی با اسپیکر الکسای آمازون اکو خواهد داشت. اسپیکر آمازون در حال حاضر عزیز دردانه دنیای فناوری است.

این دستگاه که از نظر ظاهری شباهت زیادی به دیگر محصول گوگل یعنی روتر OnHub WiFi دارد در کنار نرم‌افزار جدید Google Assistant کار می‌کند و قرار است در خانه‌های هوشمند و در مجالس میهمانی نقش مهمی داشته باشد.

محصول جدید گوگل مانند اکوی آمازون یک اسپیکر است که هم وظایفش را انجام می‌دهد و هم این‌که به سئوالات پاسخ می‌دهد. به‌عنوان مثال امکان کم کردن نور چراغ یا پخش موسیقی را دارد. اما خود گوگل معتقد است که وسیله آن‌ها هوشمندتر از محصول آمازون است چون قابلیت تغییر رنگ و پیروی از یک الگوریتم یادگیری را در هنگام مکالمه دارد.

«گوگل هوم» توسط تیم «کروم‌کست» طراحی و ساخته شده است. این وسیله قرار است مرکز کنترل خانه و پشتیبانی‌کننده «گوگل کست» باشد. سیستم «گوگل کست» با سایر اسپیکرهایی که در خانه باشد به‌صورت یک‌پارچه درمی‌آید.

اما این تمام وظیفه «گوگل هوم» نیست؛ کمک به تهیه لیست خرید مواد غذایی لازم؛ سفارش غذا و اعلان تأخیر در برنامه پرواز از دیگر وظایف این وسیله است. هم‌چنین با توجه به سیستم جستجویی که در داخل آن تعبیه شده؛ می‌تواند به سئوالهایی که پاسخ دادن به آن‌ها معمولا برای سایر مشاوران دشوار است؛ جواب بدهد. سئوال‌هایی مانند این‌که شماره پیراهن کریس رونالدو چند است یا این‌که در چه مدرسه‌ای درس می‌خوانده است.

«گوگل هوم» در طول زمان با خصوصیات و رفتار صاحبش بیشتر آشنا می‌شود و در حقیقت با وی خو می‌گیرد. البته اگر کاربر به آن اجازه دهد. در تئوری؛ «گوگل هوم» علایق مالکش را یاد می‌گیرد و به وی اطلاعات لازم و مفید را ارائه می‌دهد.

در روزهای منتهی به کنفرانس گوگل نام رمز این دستگاه Chirp بود و همه فکر می‌کردند که هنوز در مرحله توسعه است اما به‌یکباره روی سن گوگل ظاهر شد.

«گوگل هوم» پاییز 2016 به‌صورت رسمی وارد بازار می‌شود. پس چرا آن‌ها این‌قدر عجله داشتند تا هرطور که شده آن‌را معرفی کنند؟ شاید به‌خاطر این‌که رقابت در این زمینه در بازار فشرده است و گوگل لازم دید تا حضور خود در این عرصه را هر چه زودتر اعلام کند. فعلا این اسپیکر اکوی آمازون است که در دو سال گذشته در بازار یکه‌تازی می‌کند و آن‌را قبضه کرده؛ گفته می‌شود که تا حالا ۳ میلیون دستگاه از این اسپیکر به‌فروش رسیده است.

ولی گوگل تنها شرکتی نیست که به دنبال رقابت با آمازون است. اپل هم سخت در تلاش است تا یک اپ خانه هوشمند برای iOS 10 آماده کند که قرار است ماه آینده در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل (WWDC) معرفی شود. اگر این خبر صحت داشته باشد کاربران اپل راحت‌تر می‌توانند خانه هوشمندشان را کنترل کنند: قفل کند؛ چراغ خاموش کند و ... این اپ به‌عنوان مرکز کنترل خواهد بود و لازم نیست برای هر گجت یک اپ جداگانه داشت.

اگر سیستم «گوگل هوم» همان‌طور که از آن انتظار می‌رود عمل کند؛ آن‌وقت آمازون کار سختی برای مقابله با این رقیب سرسخت و حرفه‌ای را خواهد داشت.

==============================

شاید به این مقالات هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟