وقتی فناوری از مادر دلسوزتر می‎شود
CES 2016: این اپلیکیشن گریه نوزادان را ترجمه می‌کند
توسعه‌دهندگان یک اپلیکیشن جدید از تایوان به نام مفسر گریه نوزاد (Infant Cries Translator) مدعی هستند که این نرم‌افزار می‎تواند هزاران نوع مختلف از صدای گریه نوزادان را ترجمه کند. محققان دانشگاه ملی بیمارستان یونلون تایوان که در ساخت این اپلیکیشن مشارکت داشته‎اند مدعی هستند که در حدود 200,000 صدای گریه مختلف از 100 کودک تازه متولد شده را ضبط کرده‎اند.

 این صداهای ضبط شده سپس وارد یک پایگاه اطلاعاتی آن‎لاین شده و این بانک اطلاعاتی به آنها کمک می‎کند تا نیاز نوزاد را از نوع گریه او تشخیص دهند. به تبع آن، این اپلیکیشن به شما اعلام می‎کند که آیا کودک شما گرسنه است، نیاز به خواب دارد، درد می‎کشد یا جای خود را خیس کرده است.

برای کار با این اپلیکیشن ابتدا از شما خواسته می‎شود صدای ضبط شده گریه کودک خود را آپلود کنید، سپس این اپلیکیشن با الگوريتم اختصاصی خود این صدا را تجزیه و تحلیل کرده و بعد از حدود ده ثانیه یکی از چهار نیاز مطرح شده کودک در بالا به شما نشان داده می‎شود. طبق ادعای توسعه دهندگان نرم افزار مفسر گریه نوزاد، دقت تشخیص درست آن برای کودکان زیر یک ماه 92 درصد، برای کودکان زیر دو ماه 85 درصد و برای کودکان زیر 4 ماه 77 درصد است. این گروه استفاده از این اپلیکیشن را برای کودکان بالای شش ماه به دلیل متنوع شدن تعداد انواع گریه توصیه نمی‎کند.

اگر چه والدین با افزایش مدت زمان سپری کردن وقت با کودکانشان به طور طبیعی نیازهای آنها را بهتر متوجه خواهند شد، اما با این وجود توسعه دهندگان این اپلیکیشن اصرار دارند که همچنان این اپلیکیشن به والدین تازه کار کمک زیادی می‎کند.

پزشک متخصص اطفال دکتر چن سی دا، در ارتباط با شیوه روش این تحقيق توضیح می‎دهد: «وقتی نوزاد تازه متولد شده احساس گرسنگی می‎کند، یک پاسخ طبیعی به نام واکنش مکیدن را از خود نشان می‎دهد. دهان او به طور غیر ارادی شروع به جنبیدن می‎کند و زبان او لبهایش را لیس می‎زند، حتی سر خود را برای جستجوی سینه مادر به اطراف می‎چرخاند.» او اضافه می‎کند: «بنابراین ما دقیقا متوجه خواهیم شد علت این واکنش‎ها از نظر پزشکی گرسنه بودن او است.»

هر چند در حال حاضر این اپلیکیشن تنها به زبان چینی در اپ استور و گوگل پلی موجود است، اما با توجه به رابط کاربری انیمیشنی ساده آن سایر کاربران غیر چینی زبان هم آن را متوجه خواهند شد. در حال حاضر اپلیکیشن Infant Cries Translator با قیمت 2.99 دلار در دسترس علاقمندان است.

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.
برچسب: 

ایسوس

نظر شما چیست؟