هوش مصنوعی و رایانش ابری
بال‌های پرواز گوگل در آسمان اسمارت‌فون‌ها معرفی شدند
از سبک و سیاقی که برای سال‌های متمادی بر گوگل سایه افکنده بود و در آن لری پیج و سرگئی برین به تشریح پیش‌رفت‌ها و چشم‌اندازهای گوگل اشاره می‌کردند، فاصله بگیرید. به دلیل این‌که برای اولین بار در طول این سال‌ها، ساندرا پیچای، مدیرعامل هندی‌تبار گوگل، به بیان دستاوردهای فعلی این شرکت و ترسیم آینده پرداخته است. در نامه‌ای که روز جمعه در وبلاگ رسمی این شرکت منتشر شد، پیچای آینده گوگل را برای جهانیان توصیف کرد. آینده‌ای که در آن هوش مصنوعی و رایانش ابری دو بازیگر اصلی خواهند بود.

دو عنصر پر کاربرد این روزهای دنیای فناوری یعنی هوش مصنوعی و رایانش ابری، محورهای اصلی نامه‌ جمعه شب ساندرا پیچای بودند. او در نامه روز جمعه خود با اشاره به این موضوع که این دو فناوری،‌ اسمارت‌فون‌ها را تبدیل به دستگاه‌ کنترل از راه دوری خواهند کرد که در زندگی روزمره انسان‌ها نقش کلیدی ایفا کرده و مردم از این مکانیزم‌‌ها و دستگاه ارتباطی برای برقراری ارتباط، آموزش و سرگرم کردن خودشان استفاده خواهند کرد، بر ضرورت توجه بیش از پیش بر این فناوری‌ها تأکید کرد. او در این ارتباط گفت: «ترکیب این فناوری‌ها با اسمارت‌فون‌ها در چند سال آینده به یک حقیقت غیر قابل کتمان زندگی ما تبدیل خواهد شد.»

مطلب پیشنهادی

 لنز کاشتنی گوگل برای چشم‌ها
غول موتورهای جستجو راهی جدید برای نفوذ به چشم‌ها پیدا کرده است

بدون شک در مقطع فعلی، جستجو در کانون توجه شرکت گوگل قرار دارد. کاربران به روش‌های مختلفی از مکانیزم جستجوی ارائه شده از سوی گوگل با استفاده از کامپیوترهای دسکتاپ و اسمارت‌فون‌ها استفاده می‌کنند. آمارها نشان می‌دهند که این روزها جستجوی صوتی بیش از پیش مورد توجه کاربران قرار گرفته است. برای این منظور گوگل از طریق Google Now به کاربران اطلاعاتی در ارتباط با آب و هوای منطقه‌ای که در نظر دارند برای تعطیلات به آن‌جا سفر کنند، ارائه می‌کند. پیچای در بخشی از نامه خود آورده است: «اگر به فناوری Google Photos نگاهی داشته باشید، مشاهده می‌کنید که این فناوری تا چه اندازه به مردم کمک کرده است تا به راحتی هر چه تمام‌تر به سازمان‌دهی تصاویر و ویدیوهای خود بپردازند. به‌طوری که به روشی ایمن از تصاویر خود محافظت به عمل آوردند و هر زمان به تصاویر خود نیاز داشتند به ساده‌ترین شکل ممکن روی دستگاه در حال استفاده به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

همه این فرآیندها از طریق یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی انجام می‌شود. این همان فناوری است که به شما اجازه می‌دهد از طریق صدای خود به جستجوی اطلاعات پرداخته، ترجمه‌های متون وب را از زبانی به زبان دیگر انجام داده، هرزنامه‌های وارد شده به صندوق پستی خود را فیلتر کرده، به جستجوی حجم گسترده‌ای از تصاویر بپردازید و این تصاویر را با مردم به اشتراک قرار دهید. برای حل بسیاری از مشکلات روزمره، ما نیازمند ساخت محصولاتی هستیم که در بهترین زمان، به شکلی مفید و سودمند مشکلات ما را حل کنند. در طول این سال‌ها گوگل موفق شده است، بهترین تیم از متخصصان هوش مصنوعی را گردهم آورده و با کمک گرفتن از تجارب این افراد ابزارهایی را پیاده‌سازی کند که در نوع خود جالب توجه باشند. اگر به پیروزی اخیر AlphaGo در مقابل بازی افسانه‌ای و پیچیده چینی Go نگاهی داشته باشیم، محصولی که توسط DeepMind طراحی شده است، آن‌گاه مشاهده می‌کنیم که سرانجام مشکل حل نشدنی هوش ماشینی در ارتباط با این بازی حل شد و هوش مصنوعی توانست قهرمان بازی‌ Go یعنی Lee Se-dol را شکست دهد.

اما در ارتباط با محتواهای بزرگ‌تر، ماموریت اصلی گوگل کشف، ایجاد و کسب درآمد از محتوایی است که به واسطه شاخص‌گذاری تصاویر، ویدیوها و اخبار تولید می‌شود. محتواهای چندرسانه‌ای که به واسطه سرویس‌های یوتیوب و گوگل پلی تولید می‌شود. با توجه به مهاجرت کاربران به سوی اسمارت‌فون‌ها اکنون گوگل در فشار است با انجام کار بیشتر، بهترین محتواهای تولید شده از سوی سازندگان و توسعه‌دهندگان را به دست کاربران برساند. در حالی که گوگل پلی اکنون بیش از یک میلیارد کاربر آندرویدی دارد، در طرف دیگر یوتیوب قرار دارد. اولین سرویس به اشتراک‌گذاری محتوای ویدویی که در سراسر جهان توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سرویس به‌طور متوسط ماهانه بیش از یک میلیارد نفر بازدید کننده داشته و بسیاری از مردم از طریق اسمارت‌فون‌های خود محتوای ویدویی قرار گرفته در این سایت را دانلود می‌کنند. بر همین اساس گوگل به‌طور اختصاصی و ویژه با منتشر کنندگان و طراحان و دیگر افراد مرتبط در این حوزه جلساتی را برگزار کرده است تا اکوسیستم وب مبتنی بر موبایل را به‌گونه‌ای سازمان‌دهی کنند تا یک تجربه کاربری سریع‌تر و روان‌تر در اختیار کاربران قرار دهند. برای این منظور پروژه  Accelerated Mobile Pages) AMP) معرفی شد. پروژه‌ای که برای بهینه‌سازی بهتر و بارگذاری سریع محتوا از هر مکانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که درباره قدرت و توان پردازشی رایانش ابری صحبت می‌کنیم، شاهد آن هستیم که اندازه و قیمت پردازنده‌ها و حس‌گر‌ها روند نزولی داشته است و همین موضوع به اسمارت‌فون‌ها اجازه داده است به سرعت فراگیر شوند. به‌طوری که پلتفرم آندروید اکنون بیش از 1.4 میلیارد دستگاه فعال را در طول شبانه‌روز در اکوسیستم خود دارد.

پیش‌رفت‌های به دست آمده در حوزه صفحه‌نمایش باعث شده است تا شاهد نفوذ بیش از پیش اسمارت‌فون‌ها، کامپیوترهای شخصی و تبلت‌ها در جامعه باشیم. اما دستاوردهای به وجود آمده در این حوزه محدود به مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم نیست، به‌طوری که اکنون Android Auto، مچ‌بندها یا پوشیدنی‌های آندرویدی  (Android Wears) به سرعت در حال فراگیر شدن هستند. واقعیت مجازی ارائه شده از سوی گوگل موسوم به Google Cardboard به شکل باور نکردنی رشد پیدا کرده و اکنون بیش از پنج میلیون کاربر دارد. اکنون زمان آن رسیده است تا کمی درباره رایانش ابری صحبت کنیم. گوگل برای کلاود برنامه‌های خاصی دارد، به‌طوری که در نظر دارد، کلاود را بیش از پیش ایمن‌تر و مقرون به صرفه‌تر سازد. به‌طوری که سرویس‌های کلاود این توانایی را پیدا کنند تا از جدیدترین و پیش‌رفته‌ترین فناوری‌ها استفاده کنند. گوگل در نظر دارد تعامل سازنده‌ای میان این پیش‌رفت‌ها و یادگیری ماشینی به وجود آورد.

به‌طوری که در آینده بسیاری از فرآیند‌ها مکانیزه شوند. این‌کار باعث می‌شود تا بسیاری از ابزارهای دفتری با هوشمندی بیشتری باعث افزایش بهره‌وری‌ سازمان‌ها شوند. ما مجموعه‌ای عظیم و گسترده از سرویس‌های سازمانی همچون Google Cloud Platform، Google Apps، Chromebooks، Android، تشخیص چهره، ترجمه گفتار، نقشه‌ها و یادگیری ماشینی را در اختیار مشتریان خود قرار داده‌ایم. اما دامنه این مجموعه ابزارهای تخصصی در آینده بیشتر خواهد شد. فناوری این توانایی را دارد تا به شکل قدرتمندتری به مردم اجازه دهد به اطلاعات دسترسی داشته باشند. گوگل یک شرکت مبتنی بر اطلاعات است و در نظر دارد دسترسی آحاد جامعه به اطلاعات را به ساده‌ترین شکل ممکن فراهم سازد. من بر این باور هستم که در آینده مفهوم محاسبات Mobile-First جای خود را به Ai-First خواهند داد و گوگل در خط مقدم این رخداد قرار دارد.»

===============================

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید:

ماهنامه شبکه را از کجا تهیه کنیم؟
ماهنامه شبکه را می‌توانید از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و نیز از دکه‌های روزنامه‌فروشی تهیه نمائید.

ثبت اشتراک نسخه کاغذی ماهنامه شبکه     
ثبت اشتراک نسخه آنلاین

 

کتاب الکترونیک +Network راهنمای شبکه‌ها

  • برای دانلود تنها کتاب کامل ترجمه فارسی +Network  اینجا  کلیک کنید.

کتاب الکترونیک دوره مقدماتی آموزش پایتون

  • اگر قصد یادگیری برنامه‌نویسی را دارید ولی هیچ پیش‌زمینه‌ای ندارید اینجا کلیک کنید.

ایسوس

نظر شما چیست؟